Nasıl ciddi anlamda ders çalışılır?

HKHBHKK APORIQ

Decapat
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Ders çalışmamı olumsuz etkileyen etmenler:
  • Şahsi odam olmaması (kendi görüşüm; yattığım odada kardeşimin kıyafetleri, bir dikey süpürge ve tuvalet kağıtları var; ayrıca masanın yanındaki sandalyenin ayağı tam halının kenarına denk geliyor.
  • +Ailem böyle bir odada çalışmaya zorluyor.
  • Ailemin ne yapacağı belli olmadığı için program ayarlayamıyor/kuramıyor/düzenleyemiyorum.
  • Psikolojim günün nasıl geçtiğini bile anlayamayacak kadar kötü, şu an bunu ne ara yazdım onu sorguluyorum.
  • Gelecekle alakalı hayallerimden ve düşüncelerimden çıkamıyorum.
  • Ailem destek vermiyor.
Cidden nasıl 24 dakika içinde TYT matematik çözüp nasıl 39 D 1 Y yapıyorlar?

Öncelikle sorunu cevaplayayım çok fazla soru tarzı görüyorlar ve hangi soruda nasıl bir yol izlemeleri gerektiği akıllarına kazınıyor. Diğer problemine gelicek olursak ailenle konuşman gerekiyor destek vermeseler bile bir şekilde odayı kendine göre düzenlemen gerekiyor bundan sonrası tamamen sana kalmış. Herkesin kendine göre bir ders çalışma stili vardır mesela ben videolardan ilerlerken arkadaşım konu anlatımlı kitaptan ilerliyordu bunu kendin bulman gerek. Bunu da hallettikten sonra konuları anlayıp soru çözmen çözemediğin ve ya yanlış çözdüğün soruların çözüm videolarını izlemen ya da öğretmenlerine sorup öğrenmen gerekiyor. Gerisi de tamamen zamana kalmış.

Şahsi odanızın olmaması veyahut da çalışma ortamınızın kötü olması olumsuz bir durum, evet ama çözümü yok değil. Civar kütüphanelere gitmeyi deneyebilirsiniz ki aslında bu durum sizi bir anlamda motive de edecektir, etrafınızdaki insanların da kafalarını gömüp çalıştığını görüyor olacaksınız. Ayrıca psikolojik, mental açıdan da daha iyi bir ortam hazırlayacak, zira ara verdiğinizde orada bir sosyal çevre edinmeniz mümkün. Ailenizin destek vermemesi konusunda yorum yapmayacağım, sadece kimseden medet ummayın yeter. Sizin adınıza üniversiteyi aileniz kazanmayacak ne de olsa, kafanızı gömün ve çalışın, gereken tek şey bu. Motivasyon yalanlarına ise inanmayın, motivasyon değil, disiplindir sizi başarıya götüren. Çalışmak mı istiyorsunuz? Pekala, sadece fazla düşünmeyin ve aksiyon alın, sandığınız kadar zor olmadığını anlayacaksınız.

Kütüphanede calisabilirsiniz, onun dışı olumsuz olan her şeyi düzeltmeye de çalışabilirsiniz. Ailenizi karşınıza alıp konuşun, bana yeterli desteği sağlamıyorsunuz diye. Bunlar cekinilecek konular değil.

O 24 dakikada yapanların matematik temelleri Japonya'daki binaların temelleri gibi, çok sağlam bir temel ve çalışma gerektiriyor.

Bir program oluşturmaya çalışın, en azından ne çalıştığınızı bilin. Bir yerden başlamak gerekiyor.

bir şekilde odayı kendine göre düzenlemen gerekiyor bundan sonrası tamamen sana kalmış.
Hocam bu eşyaları koyacak depolama alanı var mı onu bilmiyorum işte.
Ailenizi karşınıza alıp konuşun, bana yeterli desteği sağlamıyorsunuz diye. Bunlar cekinilecek konular değil.
Konuşmama rağmen ya geçiştiriyorlar ya da "s*lak s*lak konuşma" diyorlar. Bir çok kez denedim.

O halde siz uyarın neden başkalarından bir beklenti içinde olasınız.
Uyardım hocam oradaki bir çalışan dahil hepsi "bölme" dediler.

Şahsen benim de odam yok 5 yaşındaki kardeşimle kalıyorum.
Öncelikle bahanelerin arkasına sığınmaman lazım.
Programa gelince zaten ders çalışmak için program gereksiz çünkü robot değilliz esnek bir şekilde çalışman buna ayak uydurman lazım.
Son olarakta geleceğini önemsiyorsan önünde her ne engel olsa da ders çalışman lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı