Nasıl daha akıcı ve düzgün konuşabilirim?

R MR.X E

Hectopat
Makaleler
1
Biraz hızlı konuşuyorum ve kelimeleri konuşurken doğru telaffuz edemiyorum pek. Kitapları sesli bir şekilde okusam konuşmama yardımcı olur mu ve kelime dağarcığımı geliştirir mi?

Tiyatroda sahne alırken bir yöntem uygulardık. Dişlerinin arasına bir kurşun kalem koy, dişlerinin arasında sık ve sesli bir şekilde çok değil 10 dk sesli kitap oku. Hemen dene. 10 dk'yı bile boş ver. 2 dk dene ve sonucu gör. 10 dk dedim ama çene kasların 10 dkya başta dayanmayabilir ama böyle her gün yapmanı öneririm. Diş teli falan takıyorsan daha dikkatli ol. Braketlerin kırılmasın ve genel olarak dikkatli ol da dişlerin de zarar görmesin. Normal sık ve oku. Eğer çok sıkarsan dişlerin hassassa problem olabilir. Dikkatli ve iyi çalışmalar.

Biraz hızlı konuşuyorum ve kelimeleri konuşurken doğru telaffuz edemiyorum pek. Kitapları sesli bir şekilde okusam konuşmama yardımcı olur mu ve kelime dağarcığımı geliştirir mi?
Eğer doğuştan veya sonradan oluşan çene geriliği varsa bu da konuşmana etki edebilir. İstersen bir diş doktoruna görün belki sorunun bundan kaynaklanıyordur.

Geri
Yukarı