Diğer Nasıl ders çalışmalıyım?

sorryexee

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba abilerim ablalarım. Şimdi düşünüyorum bu yazıyı yazmam ne kadar mantıklı ama belki bana bir yararı dokunur diye bu konuyu yazmak istedim.

Ben hayatımda 10'cu sınıfa kadar pek adam gibi ders çalışmadım. Kötü bir liseye gittim tatilde işe girdim aklıma başıma geldi 10 sınıfa girerken 9'uncu sınıfı boş anlamsız verimsiz geçirdim ama artık 10'a iyi başladım. Çoğunlukla her Allah'ın günü matematik çalıştım ve matematik ortalamam bayağı iyi geldi. Diğer derslerde fena gelmedi. 11 oldum yine aynı şekilde devam ediyordum ama.
10 sınıfta çok çalıştım ettim ve sonunda yazında işe girmiştim eve gelince de çalışmaya çalışırdım ve 11 başlayınca bende enerji kalmadı motivasyonum düştü kendimi hiç toparlayamadım zaman aktı geçti. 11 sınıfın 1'nci dönemi bitti. Okulun çok verimsiz çok olduğunu anladım. Mesela AYT'de edebiyat çözmeyeceğim ama edebiyat görüyorum beden görüyorum bunlar tamamen zaman kaybıydı insanı bence boğuyordu. Aradan 2-3 ay geçti açığa geçtim. Şu an 11'im ve sınava hazırlanıyorum. Bu saaten sonra ne yapmalıyım biri yardımcı olursa çok sevinirim. TYT-AYT için ne yapmalıyım? İzlediğim yol nasıl olmalı?
İlk denemem de çok kötüydü birileri(30-40 net) yardımcı olursa çok iyi olur.

Merhaba abilerim ablalarım. Şimdi düşünüyorum bu yazıyı yazmam ne kadar mantıklı ama belki bana bir yararı dokunur diye bu konuyu yazmak istedim.

Ben hayatımda 10'cu sınıfa kadar pek adam gibi ders çalışmadım. Kötü bir liseye gittim tatilde işe girdim aklıma başıma geldi 10 sınıfa girerken 9'uncu sınıfı boş anlamsız verimsiz geçirdim ama artık 10'a iyi başladım. Çoğunlukla her Allah'ın günü matematik çalıştım ve matematik ortalamam bayağı iyi geldi. Diğer derslerde fena gelmedi. 11 oldum yine aynı şekilde devam ediyordum ama.
10 sınıfta çok çalıştım ettim ve sonunda yazında işe girmiştim eve gelince de çalışmaya çalışırdım ve 11 başlayınca bende enerji kalmadı motivasyonum düştü kendimi hiç toparlayamadım zaman aktı geçti. 11 sınıfın 1'nci dönemi bitti. Okulun çok verimsiz çok olduğunu anladım. Mesela AYT'de edebiyat çözmeyeceğim ama edebiyat görüyorum beden görüyorum bunlar tamamen zaman kaybıydı insanı bence boğuyordu. Aradan 2-3 ay geçti açığa geçtim. Şu an 11'im ve sınava hazırlanıyorum. Bu saaten sonra ne yapmalıyım biri yardımcı olursa çok sevinirim. TYT-AYT için ne yapmalıyım? İzlediğim yol nasıl olmalı?
İlk denemem de çok kötüydü birileri(30-40 net) yardımcı olursa çok iyi olur.
Düzenli çalışmanı öneririm bence kendine bir saat belirle ve her gün o saatte derse otur kaç saat çalıştığındansa her gün oturmaya çalış ara verme çünkü açık lisede insan çabuk bırakabiliyor. Youtube'da kanallar var TYT AYT en baştan anlatıyorlar onları izleyip bir de test kitapların soru çözeceksin bu kadar.

Ailenin durumu iyi ise çevre bölgelerden bir dershaneye girmenin çok yararlı olacağını düşünüyorum. Dershanenin verdiği ödevlerle birlikte senin azminle etkili olacağını düşünüyorum.

11 ve 12.sınıf Lisans (4yıllık) okumak istiyorsan zaten senin için en önemli ve tehlikeli yıllar. Sınava yaklaşırken dahada çaba ve hız sarf etmen gereken yıllar olduğundan dikkatli olman gerekiyor.

Hiçbiri olmaz ise En yakın bir İşler kitap evine gidip Başta TYT kitap seti Konu anlatımlı ardından çözümlü soruları olan bir kaynak kitap almalısın bence.

Tabi AYT'i unutmamalısın.

Evde kendine belirli bir çalışma programı hazırla düzenli ol vu düzene uy ve dışına çıkmamaya çalış.
TYT konuların ve bilgilerin tam değilse AYT'de olmaz.

Ve en son son son çözüm olarakta beni yaptığım gibi sadece TYT (9.ve 10.sınıf) konularına yoğunlaşarak 2 yıllık (önlisans) bölümü yazıp çok başarılı olursan üniversite bittikten sonra DGS sınavına girerek 4 yıllık (Lisans) bölümüne tamamlayabilirsin.
Aslında burda yazdıklarım her şey gereksiz.
Yani buna tamamen san karar vereceksin.
Benim yazdıklarım sadece kafanda bir ön bilgi oluşması içindi.

İlk olarak YouTube'dan her ders için iyi öğrendiğin hocaları seç, tek bir hocaya bağlı kalmak zorundada değilsin bunu unutma. Kütüphaneye gitmek düzenli ders çalışmanda yardımcı kılar tavsiyem. İnternette var TYT için kaynaklar var kolaydan zora git. Mesela biyoloji için biyotik kesin al. Matematik de 345 olabilir bilgi sarmal zorlar biraz ama olur daha kolayları da var. 2 kaynak bitirince artısını göreceksin. Zaten Türkçe matematikten. Tabii ki bunlar hedefine göre değişir tek kaynak da çözüp mutlu olabilirsin. Düzenli problem paragrafınıda çözersen ilk 100 000 rahat gelir.

Bol bol konu anlatımlı test kitapları al. Bol bol test çözerek hem test becerini geliştir hemde yapmış olduğun yanlışları analiz edip yanlışlarını düzelt. Doğru yaptıkların adı üstünde doğrudur yani zaten biliyorsun demektir ama yanlış yaptıklarını neden yanlış yaptığını anlarsan eksik yanlarınıda tamamlamış olursun.

Esim liseyi bitirmemişti ve çok eksikleri olduğunu fark ettim. Daha sonra ona bol bol konu anlatımlı test kitapları aldım. O bile gelişimine inanamadı. Önce yarın kalan lisesini akşam okulundan tamamladı daha sonrada İzmir 9 Eylül Üniversitesi Sivil Havacılık bölümünü kazandı. İyi bir derece ile üniversitesinide bitirdi.

Demem o ki konu anlatımlı test kitaplarını alıp hem konulara çalış hemde bol bol test çözerek kendini test et. Eksiklerini göre ve tamamla. Başaracağını inanıyorum.

Merhaba;
Haccettepe biyoloji kazanmış biri olarak yazıyorum ve bu yazdıklarım kişiden kişiye değişsede size bir yol gösterir umarım.
Bende sizin gibi 9'u boş geçen bir öğrenciydim. Okuduğum lise meslek lisesinden bir üst Anadolu lisesiydi. 10. sınıfta dershaneye başladım, 1. dönemim çok iyi geçti. Ikinci dönemde orta diyebiliriz. 11. sınıfta aynen sizin gibi düşünerek açık liseye geçtim. Açık liseye geçtiyseniz eğer artık iş sizde bitiyor. Ya evde oturup internetin imkanlarından en iyi şekilde faydalanırsınız ya da maddi durumunuz iyise dershaneye yazılıp orada hem ders görür hem çalışırsınız, o size kalmıştır. Ders çalışmada bence en önemli ve en çok kazandıran detay süreklilikdir. Ben önce konu sonra test olarak çalıştım. Eğer seviyeniz ders özelinde yeterli değilse önce kolay kaynaktan başlayın. Seviyenize uygun kaynaktan başlamazsanız sıkılır ve bırakırsınız. Diyeceklerim bu kadar. Başka sorularınız varsa memnuniyetle cevaplarım, başarılar😊

Hangi yolu izlersen izle, yapacağın şey konulara bi bakıp bol soru çözüp yanlışların üzerinde durmak ve netleri artırmak olacak. En iyi yöntem arayışında olma, direkt başla aklına yatan ilk yöntemle.

Hemen sıkıldığını, öğrenemediğini fark ettiğin zamanlar olacaktır. Lakin şunu bilmelisin ki pes etmeden üzerine gitmeye devam etmek beynin öğrenme mekanizmasını (beyin plastisitesi) harekete geçirir. Bu halk arasında "çocuklar kendi kendine ana dili öğreniyor" denilen ultra öğrenme kapasitesi. Zaten yetişkinlerin sonradan yabancı dil öğrenmedeki zorluk sebebi de işin üzerine inatla gitmemeleridir.

Hüsran, yılgın, bıkkın hissettiğinde az mola ver, tekrar üzerine git. Buz da olsan erime, pes etme. Bu olumsuz duygular aslında beynin için birer benzin. Zamanla başardığını ve keyif aldığını da fark edeceksin. Bu süreçte youtube, tiktok, oyunlar şu bu gibi kolayca keyif veren şeylerden uzak dur. Dikkatini dağıtabilecek şeyleri gözünün önünden kaldır, uykusuz kalma. Başarılar dilerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı