Nasıl ders çalışmaya motive olurum?

terabayt

Hectopat
Daha fazla  
Şu an 12. sınıfım ve Anadolu lisesinde okuyorum. Sınav için hazırlanmaya çoktan başlamış olmam gerekirdi ama yapamadım. Hedefimin tam olarak ne olduğundan da emin değilim. Günde 2 saat çalışsam düzgün bir yeri tutturabilirim diye düşünüyorum ama yok kendimi buna zorlayamıyorum. Dershane ve özel öğretmen gibi şeylere yüklü miktarlar verip ailemi de zorlamak istemiyorum. Evet istersem karşılayabilirler ama neden benim kendi sorumsuzluğum yüzünden yüklü miktarda para harcayalım?
Yazın işe girdim ve çalıştım günde 8 saat yoğun tempoda çalışmak 2 saat ders çalışmaktan daha kolay geldi mental olarak. Diğer arkadaşlarımı görüyorum ve hepsi ciddi şekilde çalışıyor kendimi nasıl motive edebilirim?
Normalde çevremde gördüğüm çok ders çalışan insanların motivasyon kaynağı şehirden gitmek. Ya katı aileleri ya da o şehirde travmaları var. Tek amaçları gidip özgür olmak ve bunun için deli gibi çalışıyorlar ama ben ailemden memnunum ve herhangi bir sorunum yok yaşadığım yeri seviyorum. Bunun yanında gelecekte 8 saat köle gibi yoğun tempoda çalışıp fiziksel olarak tükenmeyeceğim, düzgün para kazanabileceğim ve aileme muhtaç olmayacağım bir iş de istiyorum. Mimarlığa, bilgisayar mühendisliğine ve fiziğe ilgiliyim. İngilizce yönünden kötü sayılmam şu anki düzeyim B1-B2 ama anlık olarak konuşmada hala takılabiliyorum.
Ege veya dokuz eylül ünivestesinde okumak istiyorum.

Şu an 12. sınıfım ve Anadolu lisesinde okuyorum. Sınav için hazırlanmaya çoktan başlamış olmam gerekirdi ama yapamadım. Hedefimin tam olarak ne olduğundan da emin değilim. Günde 2 saat çalışsam düzgün bir yeri tutturabilirim diye düşünüyorum ama yok kendimi buna zorlayamıyorum. Dershane ve özel öğretmen gibi şeylere yüklü miktarlar verip ailemi de zorlamak istemiyorum. Evet istersem karşılayabilirler ama neden benim kendi sorumsuzluğum yüzünden yüklü miktarda para harcayalım?
Yazın işe girdim ve çalıştım günde 8 saat yoğun tempoda çalışmak 2 saat ders çalışmaktan daha kolay geldi mental olarak. Diğer arkadaşlarımı görüyorum ve hepsi ciddi şekilde çalışıyor kendimi nasıl motive edebilirim?
Normalde çevremde gördüğüm çok ders çalışan insanların motivasyon kaynağı şehirden gitmek. Ya katı aileleri ya da o şehirde travmaları var. Tek amaçları gidip özgür olmak ve bunun için deli gibi çalışıyorlar ama ben ailemden memnunum ve herhangi bir sorunum yok yaşadığım yeri seviyorum. Bunun yanında gelecekte 8 saat köle gibi yoğun tempoda çalışıp fiziksel olarak tükenmeyeceğim, düzgün para kazanabileceğim ve aileme muhtaç olmayacağım bir iş de istiyorum. Mimarlığa, bilgisayar mühendisliğine ve fiziğe ilgiliyim. İngilizce yönünden kötü sayılmam şu anki düzeyim B1-B2 ama anlık olarak konuşmada hala takılabiliyorum.
Ege veya dokuz eylül ünivestesinde okumak istiyorum.

Öncelikle kardeşim şevkini kırmak istemem ama 2 saat çalışma ile düzgün bir yer kazanamazsın
Bende YKS sınavına hazırlanan bir son sınıf olarak gitmek istediğim üniversitenin resmini çalışma masamın kenarına astım ve canım ne zaman daralsa oraya bakıyorum kendimi motive ediyorum.

Ders çalışmak motiveyle oluncak biraz şey değildir zorunluluktur. İstiyorsan çalışırsın bu kadar. Boş yere motivasyon arama hedefini iyi koy bir de.

Aslına bakarsanız 8. sınıfta hedefim vardı fen lisesi istiyordum ondan sonra karantina geldi ve ben o rahatlığa çok alıştım ve beni okulda zorlayıp iyi bir yere taşıyacaklarına inandığım öğretmenler olmayınca LGS'ye hiç çalışmadım. Bunun sonucunda okul ortalamamla bir liseye girdim. Online dersler ve karantina o kadar rahat geldi ki bilmiyorum ders çalışma istediğim tamamen kayboldu. Şimdi kendimi tekrar o hedefleri olan insana çevirmekte zorlanıyorum çünkü etrafım üniversite mezunu işsizlerle ve okumamış zenginlerle çevrili bu da üniversite isteğimi iyice öldürüyor.

Önemli olan zengin hayat yaşamak mı? Beş parasız insanlardan bahsederken maddi durumlarından bahsetmiyorum. Bulunabilecek en iyi örnekler oldukları için onlardan bahsediyorum.
Günümüzde rezil bir hayat yaşamamak için de maddiyat da lazım her şey bilgi ile olmuyor, parasız ne yapacaksın bilim adamı bile olsan? kaldı ki maddiyatın yoksa bilim adamı bile zor olursun :D maddiyat el veriyorsa okunur zaten onun dışında zorlayıp okumaya değmez çoğu bölüm üniversitede.

Yeni konular

Geri
Yukarı