Nasıl Güzel Yazılır?

Herkesgibi

Kilopat
Arkadaşlar dolma kalemimi, tükenmez kalemimi, versatil kalemimi aldım. Sırada güzel yazı yazmak var, şöyle yazısı güzel olan defterini düzenli biçimde tutan arkadaşlardan düzen ve güzel yazı konusunda dersler alabilir miyiz?
Hatta yazısı kötü olan herkes toplansın özel ders gibi beraber çalışalım çok güzel olur vallahi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence bu büyük oranda yetenek işi. Ben oldum olası güzel yazamadım. Uğraşsam da hiç olmadı. Bir tane arkadaşım vardı, kendisi benden daha düzensiz, dağınık falan. Ama yazısı inci gibiydi. Defterleri, not kağıtları falan... Yani biraz yeteneğin varsa geliştir ama yazın kötüyse, özel bir nedeni yoksa da çok da vaktini harcama derim ben.

Deftere yazacağın ya da bir yere not edeceğin o bilgilerin sınav zamanı lazım olacağı bilincinde olursan düzenli not tutabilirsin. Güzel yazı yazmak ise tamamen senin kabiliyetine bağlı. Parmaklarını kasarak yazma, ameliyat değil bu sonuçta. Sadece harfleri yazıyorsun bir kağıda.

Benim bir arkadaşım kendi yazısı kötü olduğu için sınavlara çalışamazdı kendi defterinden. Doktor yazısı daha okunaklıydı onun yazısından.

Zamanla yazın değişir zaten. Benim lisenin ilk yılındaki yazım ile son yılındaki yazım arasında dağlar kadar fark vardı. Not tutacaksan böyle tutmalısın.

IMG_20180415_1732399.jpg

İnsan tekrar ederek öğrenir mantığını esas alırsak yazmak istediğiniz güzellikteki bir harfi çizin, üzerinden defalarca, dakikalarca geçin. Bir harfi bir satıra durmadan arka arkaya yazın. Her harf için uygulayın. Cümleyi güzel yazmak istiyorsanız da sürekli spiraller bulunan bir hat çizin. 1. sınıf öğrencisi gibi bir çalışma gerekiyor. Bu yöntemi ben uydurdum şimdi. Ama bir anlık mantıklı geldi...
Kendi gelişim yönteminizi bilin, kinestetik için baskı kitaplardaki harfleri tekrar edin, duyma ve görmeden biriyseniz ise internette çok fazla kaynak var. Çizim tekniklerini izleyerek kendiniz tekrarlayın.
Not alma konusunda sadece matematik için bir fikir verebilirim. Matematik çözülerek çalışılmalıdır denir. Soru çözün, takıldığınız soruları deftere yapıştırın, öğretmenlerinizle konu ve sorular hakkında tartışma yapın...

Ben artık çirkin yazmaktan bıktım benimde güzel yazım olsun istiyorum bence bütün kötü yazı yazanlar kendimize gelip güzel yazı yazmayı öğrenmeliyiz.

Güzel yazamıyorum demedim ki, güzel yazmak için yavaş yazmam gerekli ve bu hiç hoş olmuyor. Kalem tutuş stilim bile kendime has. Bu arada kötü yazmamın sebebi de hızlı yazarken çok fazla şey düşünüyor olmam, hatta araya bazen çok alakasız şekilde o düşüncelerimi de yazarım farkında olmadan.

Bu arada aklıma gelmişken ben ilkokulda çok kötü yazıyormuşum sanırım. Sonradan ne olduysa insanlar yazımı beğenmeye başladı. Düz yazıdaki karmaşık harflerden başlayarak el yazısı ve farklı yazı fontları ile çalışılabilir.
Ama iyi bir tavsiye, yazı güzelleştirmek yerine bir dil okulu tercih edilebilir. Veya bir bilim kampı. Veya vücut geliştirme. Olanaklar çok. Dil okulunda bolca yazı yazılıyordur herhalde. Ben İngilizce için kelime haznesi ve iletişim becerilerine yoğunlaşıp üzerine oldukça ağır bir İspanyolca programı istiyorum. Hatta mümkünse üzerine ağır bir Çince programı bile olur. Verirlerse...

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı