Nasıl iyi stoper olunur

Ress

Decapat
Merhaba arkadaşlar boyum 1.75, 14 yaşındayım, kilom 55. Hava toplarında etkiliyim, toptan korkum yok. Topa falan kayarım ama 1v1'de çok etkili değilim ve birçok pozisyonda etkili değilim. Ne yapmam gerek daha iyi olmam için?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar boyum 1.75, 14 yaşındayım, kilom 55. Hava toplarında etkiliyim, toptan korkum yok. Topa falan kayarım ama 1v1'de çok etkili değilim ve birçok pozisyonda etkili değilim. Ne yapmam gerek daha iyi olmam için?
Bence yeteneğin varmı bu önemli çünkü yetenek yoksa çok ta üstüne ekleyemezsin ama stoper basit bir mevkidir boy kilo faktörler önemlidir ama çok deil karşıdaki oyuncu hamle yapmadan sen hamle yaparsan zaten kaybedersin tabi bu her pozisyon için geçerli deil.

Bizim hocamız, rakibin karşısında kal, hamle yapma, atlama derdi defans oyuncuları için. Rakibinle olan mesafeyi iyi tutup, karşısında kalmalısın ki çalım yemeyesin. Uzun toplarda da "ilk top" mantığı vardı. Defans oyuncuları havadan gelen topu yere değmeden bir şekilde dokunarak uzaklaştıracak. Yani top sekmeyecek. Ben U-16 da bırakmıştım kulübü. O zamana kadar bize bunlar söyleniyordu :)

Bol bol roman okumalı ve felsefe kabiliyetini artırmalısın. Zira futbol zeka işidir. İstediğin kadar çalış zeki değilsen oynayamazsın. Ben de yıllarca sınıf takımında ve mahallemizin takımında ve bir süre de amatör bir takımda orta saha ve lidero olarak oynadım. Futbolu iyi okuman gerek. Ayrıca iyi ve zeki bir libero toplara kaymaz.

Maçlarda konsantrasyonun hep en üst seviyede olmalı.
Doğru kararlar almalısın.
Hep ayakta kalmalısın. (Kayarak top almaya karar verdiğinde o topu %100 almalısın çünkü başka hamle şansın kalmayacak)
Topla kendi kalen arasında hep sen olmalısın.
Tek ayak kullanıyorsan diğer ayağınıda en azından idare edecek seviyelere getirmelisin.
Topu savunmadan çıkartırken zorda kalmadıkça ileri şişirmemeye özen göstermelisin yani paslarını geliştirmelisin.
Pozisyonları iyi süzüp doğru konum almalısın.
Soğukkanlı olmalısın.
Rakibini iyi tanımalısın. (Hangi ayağını iyi kullandığını ve çalımlarını netarafa attığını.)
Çok zor durumlarda topu taca atmalısın. (Çok taca atanda makbul değildir onun kararını doğru ayarlamalısın.)
Rakip tarafından şişirilen toplarda top yere değmeden müdahaleni yapmalısın.
Fiziğini ve dengeni geliştirmelisin.
Bol bol maçlara gitmeli ve videolar izlemelisin görsel hafızanı geliştirmek için.

Son düzenleme:

Yazarak anlatmak çok zor aslında elimden geldiğince anlatayım. Mental, konsantrasyon, soğukkanlı olmak falan bunlara girmiyorum bunları zaten biliyorsundur.

--- Savunma Kısmı ---

1-) Fizik ve Denge çok önemli. Ne kadar yetenekli olursan ol bunlar zayıf ise çok kolay bir şekilde ekarte edebilir rakip futbolcular seni.
2-) Ayakta kalmaya (kaymak vb.) dikkat etmelisin ve hemen hamle yapmaya çalışmamalısın çünkü bu ikisini yaptığında başka hamle şansın büyük ihtimalle kalmayacak ve rakip oyuncu çok rahat bir şekilde seni geçecektir :) Bir de topa kaymak yerine rakip oyuncuya kayarsan kırmızı veya sarı yeme şansın da var.
3-) Zayıf ayağını azda olsa güçlendirmen lazım çünkü seni tanıyan rakip oyuncu çok rahat bir şekilde zayıf tarafından seni geçebilir.
4-) Topla kale arasında durmalısın sürekli yani rakip oyuncuyu karşına almalısın ona paralel durmalısın.
4.1-) Rakibe değil topa bakmalısın bu arada. Aynı şekilde rakip üstüne geliyorsa hemen hamle yapmaya çalışma. Karşındaki oyuncuyu önce tart. (Genelde maçlardan bir kaç gün önce rakip atak futbolcuların videoları falan izletilir, karşı takımın atak organizasyonlarını göz attırılır, antrenör bilgi falan verir.) Demin de dediğim gibi topu ıskalarsan rakip seni çok rahat geçebilir. Sende aynı şekilde de dizlerini hafif kırıp sekerek geri geri çekil ve bacak aranı da çok açma yoksa rahat çalım yersin.
5-) Son olarak fiziğini kullanmayı öğrenmelisin. Çokta fazla kullanma faul yaparsın az kullanırsan fayda etmez. Ben kendimden 1.5 kat kişileri yıkıyordum sonra faul diye ağlıyorlardı (tabi beden dersinde veya mahalle maçlarında ağlıyordu. ) :D

Aslında yazacak bir çok şey var fakat şuan aklıma gelenler bunlar savunma kısmında.

Bu arada internette tecrübeli ve başarılı defans oyuncularının videolarını izlemelisin. Emin ol çok faydası oluyor.

Öncelikle ne olursa olsun heyecanlanma. Bu çok önemli. Futbolu basit oyna. Her topu mantıklı kullan. 40 metre pas atayım şekil olsun diye her topu harcama. Gelen toplara baskı altında olduğunu hissettiğinde vur uzaklaştır. Rahatsan topu kontrol et veya partnerine indir. Dikine oynamaya çalış. Savunma kısmında pozisyon almasını öğren. 1'e 1 de ne çok uzak savun ne çok yakın. 2 vs 1'de ikisinin tam ortasında pozisyon alma. Topa sahip olan kişiye 1 adım daha yakın ol. Yoksa mesafeyi kullanarak seni rahatlıkla geçer. Futbol zekanı geliştir kullan kısaca. Fiziksel olarak Messi'ye futbol oynayamazsın denmişti.

Rakibe direk saldırma, etrafını kontrol et. Pas atabileceği noktaları iyi sez veya topu ne tarafa doğru sürebileceğini. Karşısında direk duvar gibi değil de kolay hareket edebileceğin şekilde dur, hafif çapraz. Paralel gibi.

Ayağın iyiyse topu oyuna acele etmeden sok. Mümkün olduğu kadar orta saha oyuncusuna aktar. Merkezden hücum hem keyifli hem de etkili. Topu defanstan forvete rastgele diktikten sonra hiçbir anlamı yok, top duvara çarpmış gibi geri geliyor. Bu yüzden sürekli topu peşinden koşan takım sizin takım olmuş oluyor, böylece yoruluyorsunuz. İleride çok uzun boylu ve top kontrolü yüksek bir oyun yoksa yerden acele etmeden doğru zamanda topu ortasahayla oyna.

Ben de mesela on numara ve sağ kanatlarda oynayabiliyorum. Yani profesyonel olarak değil, keyfi. Halı saha maçları falan. 10 numarada oynadığım zaman defansta ayağı iyi olmayan bir stoper olduğunda sürekli ileriye sallıyor ve sürekli oyun içinde pasif kalıyorum. Top ayağıma geldiği zaman kilit paslar atabiliyorum.
Yani işin özü stoperin tek yapması gereken şey rakibi savunmak değil, oyun da kurabilmesi gerekiyor.

Kolunu dirseğine kadar açarak ikili mücadelelerde üstünlük kurabilirsin. 1v1 de kaleye mesafene ve son adam olup olmadığına dikkat edip müdahale denemen lazım. Kademeye girerken daha sert olabilirsin ama sezginlerini geliştir rakip atağı oku. Kontraya çıkan rakip takımın boşta ki en hızlı oyuncusuna odaklan. Fizik gücü ve atiklik bieaz zeka ve cesaret.

Stoper veya diğer savunmacıların tek ihtiyacı sabır. Sabredip adamın hareketini beklersen zamanında müdahale edersin. Karşısında durman gerekiyor. Çabukluk bence stoper olması gereken bi' özellik çabukluk kazanırsan çalım yedikten sonra hatanı çabuk düzeltirsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı