Nasıl kültürlü ve akıllı bir insan olunur?

Instagram adlı çöpü kaldırarak başlayabilirsin. Araştır, araştırmaya meraklı ol. Gördüğün bir olayın detayına inmeye çalış.

Instagram TikTok gibi uygulamalar kökten kötü uygulamalar değildir içerisinde binlerce yararlı yararsız içerik var sana kalmış neye bakacağın ben Instagram hesabımda sadece uzay sayfaları takip ediyorum ve yararlı işime yarayacak bilgiler edinebiliyorum. İster shitpost takip et ister tarih, uzay, felsefe kullanıcıya bağlı.
Gayet akıllı ve kültürlü bir insan olmak istiyorum. Ders anlamında değil, genel hayat anlamında. Instagram başta olmak üzere, birçok mühendis ve bilim, teknoloji sayfası takip ediyorum. Bu sayfalar bana bayağı bir şeyler katıyor.

Her neyse, nasıl daha da akıllı ve kültürlü bir insan olurum? Bir insan benimle konuştuğu zaman, içinden "ulan ne kültürlü, akıllı adam" desin istiyorum. Dalga geçmeyiniz lütfen.
Oku ve kimsenin seni övmesini bekleme insanlara bilgili gözükmek için istiyorsan hiç isteme o zaman bilgili, kültürlü bir birey olamazsın zaten.

Instagram TikTok gibi uygulamalar kökten kötü uygulamalar değildir içerisinde binlerce yararlı yararsız içerik var sana kalmış neye bakacağın ben Instagram hesabımda sadece uzay sayfaları takip ediyorum ve yararlı işime yarayacak bilgiler edinebiliyorum. İster shitpost takip et ister tarih, uzay, felsefe kullanıcıya bağlı.
Instagram ve TikTok, yararlı bilgi kadar yanlış bilgi barındıran çöplüklerdir. Yararlı bilgi öğrenmek istiyorsanız saçma sapan bilginin nereden geldiği belli olmayan postlara bakıcağınıza internetten detaylı bir araştırma yapın.

Sosyal medyayı kullanmayı bırakarak başlayabilirsin. Olaylara, gündeme takılmak yerine (önemli şeyler dışında tabii); insanlara, fikirlere ve kendine odaklan. Doğru araştırma nasıl yapılır, doğru bilgiye nasıl ulaşılır; bunları öğren ve uygula.

Ünlülere özen göstermek yerine kendine özen göster. Onları konuşmak, onlara benzemeye çalışmak, onlar gibi olmanın hayalini kurmak vakit kaybından başka bir şey değil. İşine yarayacak şeylerle ilgilen ve harekete geç.

Öğrenmenin sınırı yoktur, bilmek güzel şeydir. "Bunu bilmek ne işime yarayacak ki?" bakış açısından kurtul. Oku, gez; insanlarla fikir alış verişi yap, kendini anlat, onları dinle.

Instagram ve TikTok, yararlı bilgi kadar yanlış bilgi barındıran çöplüklerdir. Yararlı bilgi öğrenmek istiyorsanız saçma sapan bilginin nereden geldiği belli olmayan postlara bakıcağınıza internetten detaylı bir araştırma yapın.

Nereden geldiği belli olmayan? Takip ettiğin sayfaları sağlam seçeceksin işte ondan bahsediyorum ya hani.

Geri
Yukarı