Nasıl yurt dışında okunur?

Yüksek lisans genelde alanında kendini ilerletmek ve uzmanlaşmak için kullanılır ama benzer alandan ilerlemek zorunda değilsindir. Örneğin: Mühendislik okuyup tarih yüksek lisansı yapabilirsin. İstediğin yüksek lisans bölümü hangi üniversitede varsa kabul aldığın sürece yapabilirsin ülke farketmez. Yüksek lisansı daha iyi anlatayım, diyelim ben bilgisayar mühendisliği okudum ve yapay zeka alanında uzmanlaşmak istiyorum buna göre yüksek lisans bölümü seçip uzmanlaşabilirim veya mühendislikten sıkılıp başka bir alana da kayabilirim ama hem zorlu hem de mantıksız bir hamle olur.

Ayrıca ensen kalın değilse Türkiye'de hukuk okumanı önermem, saçların erken dökülür faturalarını ödemekte dahi zorlanırsın.

Bir şey daha, para varsa Türkiye'de UOLP(Uluslararası ortak lisans programı) bölümleri var, mesela İTÜ'de bilişim sistemleri mühendisliğinde yıllık 40 bin Dolara Amerika'daki başka bir üniversitede 2 yıl orada 2 yıl burada + burada hazırlık okuyabilirsin. Hem İTÜ'den hem de Amerika'daki anlaşmalı üniversiteden diploma almış oluyorsun ve yanlış hatırlamıyorsam Amerika'da 1,5 sene çalışma vizesi veriyorlar.
Çok teşekkür ederim. Bir de şunu sormak istiyorum. Ya zaten Hukuk da okumak istemiyorum örnek verdim. Ki kendime uygun mesleği de bir türlü bulamıyorum. Hangisini söylesem iş yok diyorlar. Yani araştırmacı, sorgulayıcı, öğrenmeye ve bilime merak duyan bir kişiliğim var. Ama uygun mesleği bilmiyorum.

Ben bu karar sürecinde dil bölümünü'de düşündüm. Sonra vazgeçtim tabii. Yine iş oranı eşit ağırlık mesleklerine göre pek yok dediler. Ben dedim ki o zaman eşit ağırlıktan bir bölüm kazanırım, hem uzmanlaşmış bir alanım olur, hem de bir şeyler öğrenirim (atıyorum psikoloji ya da sözelden tarih vb.) Sonra da dedim ki üniveristeyi kazanınca da dil kursuna gider her türlü o dili tam öğrenir, sevdiğim şeyi de hobi olarak sürdürürüm.

Şimdi şuraya bağlamak istiyorum ki, ben atıyorum psikoloji kazandım, ya da tarih. (Ama iyi bir üniversite de.) Daha sonrasın da Yüksek Lisans'ı Dil'den yaparım. Yani eğer varsa veya Yüksek Lisans yapılabiliyorsa, atıyorum Boğaziçi Dil'de yapmak isterim. İki alanda uzmanlaşmış olurum. Sonrasında da atıyorum Psikoloji veya Tarih'teki mesleğimi bu Dil'le harmanlayıp Toefl, Ielts'den yüksek puan alıp yurt dışı imkanı bulurum. Ya da gitmem ama yinede de bir bölüm okuyup, Yüksek Lisans'ı Dil'den yaparım.

Bu nasıl bir fikir sizce?
Bu arada profilizde yaşınızın 30 olduğunu belirtmişsiniz 🤭
Hocam olabiliyor öyle aksaklıklar. :) Onu hiç hatırlamıyorum desem yeridir, düzelteyim.

Çok teşekkür ederim. Bir de şunu sormak istiyorum. Ya zaten Hukuk da okumak istemiyorum örnek verdim. Ki kendime uygun mesleği de bir türlü bulamıyorum. Hangisini söylesem iş yok diyorlar. Yani araştırmacı, sorgulayıcı, öğrenmeye ve bilime merak duyan bir kişiliğim var. Ama uygun mesleği bilmiyorum.

Ben bu karar sürecinde dil bölümünü de düşündüm. Sonra vazgeçtim tabii. Yine iş oranı eşit ağırlık mesleklerine göre pek yok dediler. Ben dedim ki o zaman eşit ağırlıktan bir bölüm kazanırım, hem uzmanlaşmış bir alanım olur, hem de bir şeyler öğrenirim (atıyorum psikoloji ya da sözelden tarih vb.) Sonra da dedim ki üniversiteyi kazanınca da dil kursuna gider her türlü o dili tam öğrenir, sevdiğim şeyi de hobi olarak sürdürürüm.

Şimdi şuraya bağlamak istiyorum ki, ben atıyorum psikoloji kazandım, ya da tarih. (Ama iyi bir üniversite de.) Daha sonrasın da yüksek lisansı dilden yaparım. Yani eğer varsa veya Yüksek Lisans yapılabiliyorsa, atıyorum Boğaziçi Dil'de yapmak isterim. İki alanda uzmanlaşmış olurum. Sonrasında da atıyorum psikoloji veya tarihdeki mesleğimi bu Dil'le harmanlayıp TOEFL, IELTS'den yüksek puan alıp yurt dışı imkanı bulurum. Ya da gitmem ama yine de bir bölüm okuyup, yüksek lisansı dilden yaparım.
Bu konuda benim fikrim yok o yüzden tarih/psikoloji alanında lisans/yüksek lisans okuyan/okumuş birilerine danışman daha mantıklı olur. Üniversitelerin akademik kadrolarına bak genelde akademisyenlerin e-postaları yazar, onlara e-posta yaz, bir kısmı cevap verir. Bir sürü üniversiteninkine yolla çünkü bir kısmının geri dönmeyeceği kesin.

Yurdışında okumayla ilgili bir bilgim yok ama bende senin gibi eşit ağırlık okuduğum için sana bu konuda bir şey söyleyeyim. Koskoca eşit ağırlıkta teknolojiye dair tek bölüm yönetim bilişim sistemleri. Eğer yurt dışı işin olmazsa bu bölümü araştırmanı tavsiye ederim. Ders çalışırken de her zaman en iyi üniversite için çalış.

Ben bu karar sürecinde dil bölümünü'de düşündüm. Sonra vazgeçtim tabii. Yine iş oranı eşit ağırlık mesleklerine göre pek yok dediler. Ben dedim ki o zaman eşit ağırlıktan bir bölüm kazanırım, hem uzmanlaşmış bir alanım olur, hem de bir şeyler öğrenirim (atıyorum psikoloji ya da sözelden tarih vb.) Sonra da dedim ki üniveristeyi kazanınca da dil kursuna gider her türlü o dili tam öğrenir, sevdiğim şeyi de hobi olarak sürdürürüm.

Şimdi şuraya bağlamak istiyorum ki, ben atıyorum psikoloji kazandım, ya da tarih. (Ama iyi bir üniversite de.) Daha sonrasın da Yüksek Lisans'ı Dil'den yaparım. Yani eğer varsa veya Yüksek Lisans yapılabiliyorsa, atıyorum Boğaziçi Dil'de yapmak isterim. İki alanda uzmanlaşmış olurum. Sonrasında da atıyorum Psikoloji veya Tarih'teki mesleğimi bu Dil'le harmanlayıp Toefl, Ielts'den yüksek puan alıp yurt dışı imkanı bulurum. Ya da gitmem ama yinede de bir bölüm okuyup, Yüksek Lisans'ı Dil'den yaparım.

Bu nasıl bir fikir sizce?

Hocam olabiliyor öyle aksaklıklar. :) Onu hiç hatırlamıyorum desem yeridir, düzelteyim.
Bakma kimseye.türkiyenin bilenen bir üniversitesinde işletme okuyorum.Banada iş bulamazsın dediler ama ilgi alanım olduğu için seçtim pişmanda değilim.Kendimi geliştirdiğim sürece işimi de bulurum paramıda kazanırım

Parasini verebildiginiz surece Amerika'daki bir cok okulda okuyabilirsiniz. Dikkat edin, hepsinde demiyorum cunku bazi okullar var, milyar dolar verseniz de sizi almayabilirler, cunku sadece akedemik basariyla olculmek istiyorlar. Ya da cok basarili iseniz basvurunuzun sonucunda burs da alabilirsiniz.
Gitmek istediginiz universitenin mutlaka bir Türk toplulugu baskani, gelen gideni yonlendiren bir elemani vardir. Bir arkadasim daha once bahcesehir universitesi'nden ohio kent University'e ogrenci getirtiyordu. Oradaki yerlesimlerini, derslerini vesaire hazirliyordu. Bunun karsiliginda da bir servis bedeli aliyorlardi elbet ama rakamlar konusunda hiç bilgim yok.

Merhaba arkadaşlar. Şu an eşit ağırlık 11. sınıf bir öğrenciyim. Bildiğiniz üzere, şu anda ölü bir ülkede yaşamaktayız. Ki ben de bundan dolayı buradan en yakın zamanda kaçmak ve de kurtulmak istiyorum. Üniversiteyi yurt dışında nasıl okuyabilirim? Yani pek bilgim yok bu konularda ama ücretli/ücretsiz şekilde yurt dışında bir bölüm okuyamaz mıyım? Yani İngilizce seviyem b2, zamanında eğitimini aldım. Tabii bu yeterli mi, değil. Yani dil gerekiyor mu, iyi bir puan gerekiyor mu? Atıyorum boğaziçi Hukuk'luk bir puan aldım mesela. Bu yurt dışına çıkmamda olumlu etki gösterir mi, yoksa iyi puan almakla alakalı değil mi?

Ek olarak da olur da gidemezsem, eşit ağırlık veya sözel alanlarındaki hangi mesleklerin yurt dışına yönelik önü açık? Hangi bölümler benim daha çok gidebilmeme yardımcı olur.

Yardımcı olursanız gayet sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Parasini verebildiginiz surece Amerika'daki bir cok okulda okuyabilirsiniz. Dikkat edin, hepsinde demiyorum cunku bazi okullar var, milyar dolar verseniz de sizi almayabilirler, cunku sadece akedemik basariyla olculmek istiyorlar. Ya da cok basarili iseniz basvurunuzun sonucunda burs da alabilirsiniz.
Gitmek istediginiz universitenin mutlaka bir Türk toplulugu baskani, gelen gideni yonlendiren bir elemani vardir. Bir arkadasim daha once bahcesehir universitesi'nden ohio kent University'e ogrenci getirtiyordu. Oradaki yerlesimlerini, derslerini vesaire hazirliyordu. Bunun karsiliginda da bir servis bedeli aliyorlardi elbet ama rakamlar konusunda hiç bilgim yok.
Çok teşekkür ederim bilgileriniz adına.

Arkadaşım İTÜ CS'nin ilk senesinde 3.96 ortalama yapıp, ABD'deki bir üniversiteden burs aldı ve gitti. Tabii bunu yaparken rahat olduğu birkaç nokta vardı:
  • ABD vatandaşıydı.
  • Abisi de orada Doktora yapıyordu, yani gittiği zaman rahat edeceği bir tanıdığı vardı.
  • Yabancılı dili kuvvetliydi ve gerçekten karınca gibi çalışan bir çocuktu.
Bir miktar da başarı bursu veriyorlar, arkadaşım bunun tamamını kiranın yarısına verdiğini söylemişti, başka bir Türk arkadaş ile Washington'da kalıyorlar.

Akademik başarın ve maddi olarak imkanın varsa rahat bir şekilde gidebilirsin. Bunlardan sadece akademik başarın varsa, ya yurt dışı üniversitelere başvuracaksın ya da buradan üniversite/devlet desteği ile gideceksin. Özel üniversiteler bu konuda daha avantajlı olabiliyor. Akademik başarın yok ama maddi olarak güçlüysen de rahat edersin ancak iyi üniversiteler hem akademik başarıya hem de maddiyata bakıyor. Yabancı dil kısmına girmiyorum bile. Onu zaten sular seller gibi biliyor olman gerek.

Şöyle bir şey de var. Üniversite için olmasa bile, belirli bir düzeyin üstünde akademik başarın varsa, Yüksek Lisans için de Yurt Dışını düşünebilirsin, illa lisans olmasına gerek yok. Buradaki iyi bir üniversitede de okuduktan sonra, yerli/yabancı lisans fark etmez ama yurt dışında okuyacağın Y.L./Doktora ciddi olarak fark eder.

Yazında Boun Hukuk demişsin. Açıkçası ben sayısalcı olduğum için EA'da durumlar nasıl bilmiyorum. Ancak Boun Hukuk okuduktan sonra burada da bir şeyler yapabilirsin. Baştan yurt dışı hedefi koymak tamamen sağlıklı değil, bir planın olmalı, buna da dikkat et. Ülkeleri ve üniversiteleri araştır, yerli ve yabancı destek programlarına bak. Ayrıca dediğim gibi, lisans için iyi bir üniversite tutturabiliyorsan buradan, Boun Hukuk, Marmara Hukuk gibi, kendini tamamen yurt dışına şartlama. Y.L./Doktora seçeneği de önemli.

Şimdiden başarılar. :)

Paran olduğu sürece gidip ABD'de okuyabilirsin. Ama orada yaşarken ailenin büyük destek olması gerekiyor maksimum 20 saat çalışma iznin oluyor legal olarak. Mezun olduktan sonra hükümet belirli bir süre çalışma izni veriyor bu süre bittikten sonra gerçekten alanında nitelikli bir çalışansan şirketler senin için vize işlerini kolaylaştırabiliyor.

Arkadaşım İTÜ CS'nin ilk senesinde 3.96 ortalama yapıp, ABD'deki bir üniversiteden burs aldı ve gitti. Tabii bunu yaparken rahat olduğu birkaç nokta vardı:
  • ABD vatandaşıydı.
  • Abisi de orada Doktora yapıyordu, yani gittiği zaman rahat edeceği bir tanıdığı vardı.
  • Yabancılı dili kuvvetliydi ve gerçekten karınca gibi çalışan bir çocuktu.
Bir miktar da başarı bursu veriyorlar, arkadaşım bunun tamamını kiranın yarısına verdiğini söylemişti, başka bir Türk arkadaş ile Washington'da kalıyorlar.

Akademik başarın ve maddi olarak imkanın varsa rahat bir şekilde gidebilirsin. Bunlardan sadece akademik başarın varsa, ya yurt dışı üniversitelere başvuracaksın ya da buradan üniversite/devlet desteği ile gideceksin. Özel üniversiteler bu konuda daha avantajlı olabiliyor. Akademik başarın yok ama maddi olarak güçlüysen de rahat edersin ancak iyi üniversiteler hem akademik başarıya hem de maddiyata bakıyor. Yabancı dil kısmına girmiyorum bile. Onu zaten sular seller gibi biliyor olman gerek.

Şöyle bir şey de var. Üniversite için olmasa bile, belirli bir düzeyin üstünde akademik başarın varsa, Yüksek Lisans için de Yurt Dışını düşünebilirsin, illa lisans olmasına gerek yok. Buradaki iyi bir üniversitede de okuduktan sonra, yerli/yabancı lisans fark etmez ama yurt dışında okuyacağın Y.L./Doktora ciddi olarak fark eder.

Yazında Boun Hukuk demişsin. Açıkçası ben sayısalcı olduğum için EA'da durumlar nasıl bilmiyorum. Ancak Boun Hukuk okuduktan sonra burada da bir şeyler yapabilirsin. Baştan yurt dışı hedefi koymak tamamen sağlıklı değil, bir planın olmalı, buna da dikkat et. Ülkeleri ve üniversiteleri araştır, yerli ve yabancı destek programlarına bak. Ayrıca dediğim gibi, lisans için iyi bir üniversite tutturabiliyorsan buradan, Boun Hukuk, Marmara Hukuk gibi, kendini tamamen yurt dışına şartlama. Y.L./Doktora seçeneği de önemli.

Şimdiden başarılar. :)
Geniş ve değerli anlatımınız için çok teşekkür ederim. :)
Paran olduğu sürece gidip ABD'de okuyabilirsin. Ama orada yaşarken ailenin büyük destek olması gerekiyor maksimum 20 saat çalışma iznin oluyor legal olarak. Mezun olduktan sonra hükümet belirli bir süre çalışma izni veriyor bu süre bittikten sonra gerçekten alanında nitelikli bir çalışansan şirketler senin için vize işlerini kolaylaştırabiliyor.
Teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı