Nazar gerçekten var mı?

Bazı insanların çok beğendikleri insanlara veya eşyalara bakışlarıyla ve sözleriyle zarar verdikleri tarih boyunca görülmüş bir gerçektir. Siz de kendi hayatınızda, aniden bardağınızın kırıldığına, vazonuzun veya aynanızın çatladığına, yeni aldığınız ve üzerine titrediğiniz bir eşyanın birden bozulduğuna şahit olmuşsunuzdur.
Bu dediklerin tamamen rastlantıdır. Bir doktorun böyle bir açıklama da bulunması dediğin şeyi bilimsel veri kılmaz.

Bilimsel bir veri olması için eylemin her tekrarladığında aynı sonucu vermesi gerekiyor.

Bu şeyler her zaman aynı sonucu vermeyeceği de çok açık.

Gözlerden çıkan bu ışınlar gözlemlenmiş midir? Kontrollü deneyler ile etkisi kanıtlanmış mı? Kızılötesi dediğiniz benim televizyon kumandamın ucundan da yayılıyor. Ultraviyole güneşten, elektromanyetik radyasyon da zaten bu spektrumun tamamına deniyor. Bu doktor kimdir bilmiyorum ama kaynaktan kastettiğim rastgele bir insanın söylediği sözler değildi. Researchgate, pubmed gibi sitelerden gerçek bir kaynak göstermenizi istemiştim. Sözün özü, söylenilenlerin arasına enerji frekans veya bilinçaltı gibi kelimeler sıkıştırınca her söylediğiniz bilimsel kaynak olmuyor.

@BERWAR

O zaman İngilizce biliyorsunuz. http://rossenergysystems.com/Downloads/Paper_The-Electrophysiological-Basis-Of-Evil-Eye-Belief.pdf kasteddiğim dalgalar bu araştırmada çok iyi anlatılmış.
O kelimeleri kullanarak "bilimsel kaynak" havası vermedim. Kendim de bu konu hakkında araştırma yaptığım için derleyip çıkarım yaptım. Okuduğunuzda da göreceksiniz ki batı bilimi bunu kabul etmiyor ama araştırmada, sözkonusu dalgalardan ötürü araştırılması gereken bir konu olduğuna dikkat çekiliyor. Bilim her geçen gün gelişiyor. Siz bana yokluğunu kanıtlayamazsınız. Ben de size görüşümü kanıtlamaya çalışmıyorum, kanıtlayamam fakat yaklaşımınız hoşuma gitmediği için konu hakkındaki görüşümü destekleyen bilgileri yazıyorum. Belki materyalist bir felseyi savunduğunuz için nazarı da bir eşya gibi elle tutulur şekilde size kanıtlamamı istiyorsunuz. Bunu yapamadığım için de beni sahtebilimci olarak aşağılıyorsunuz. Zaten elle tutulur bir konu olsaydı tartışma konusu olarak açılmazdı. Ben düşüncemi söyledim ve destekleyen çalışmaları sayenizde bir bir ortaya koydum. İlgilenen araştırır bakar destekler görüşümü veya yetersiz bulur. İlgilenmeyen de uğraşmaz ya var der ya yok der. Dediğim gibi bilim gelişir, ve gelişirken de değişebilir. Bu konuda Evrim Ağacı'nın şu yazısı gayet açıklayıcı Sürekli Değişiyorsa, Bilime Neden Güvenmeliyiz? - Evrim Ağacı

Bu konu hakkında bu kadar konuşmanın yeterli olduğunu düşünüyorum. Eğer siz de öyle düşünüyosanız bitirelim artık. Etkili bir tartışma oldu. Teşekkür ederim.

Son düzenleme:
@ZimbabveliKahin Linkteki dosyayı okudum. Böyle bir şeyin var olduğunu öğrenmek güzel. Ancak denildiği gibi, bunun canlılar arasında etkileşime yol açıp açmadığı gibi birçok şey henüz sadece bir hipotez. Üstelik, nazar bundan çok daha fazlası. Nazarınızın değdiği nesnenin veya kişinin başına kötü olaylar gelmesi bizim gözlerimizden yaydığımız dalgaların evrenin işleyişini değiştirdiği anlamına gelmiyor mu? Bu size ne kadar mantıklı geliyor bilmem fakat ben pek mantıklı bulmuyorum.

Belki materyalist bir felseyi savunduğunuz için nazarı da bir eşya gibi elle tutulur şekilde size kanıtlamamı istiyorsunuz. Bunu yapamadığım için de beni sahtebilimci olarak aşağılıyorsunuz.

Materyalist değilim, ilk yazılarınız tipik bir sahtebilim yazısı gibiydi. Bunun için sizden kaynak istemiştim.

Bu konu hakkında bu kadar konuşmanın yeterli olduğunu düşünüyorum. Eğer siz de öyle düşünüyosanız bitirelim artık. Etkili bir tartışma oldu. Teşekkür ederim.

Ben de öyle düşünüyorum. Ne demek, ben teşekkür ederim.

Kendim de bu konu hakkında araştırma yaptığım için derleyip çıkarım yaptım. Okuduğunuzda da göreceksiniz ki batı bilimi bunu kabul etmiyor ama araştırmada, sözkonusu dalgalardan ötürü araştırılması gereken bir konu olduğuna dikkat çekiliyor.
Çünkü bilimsel bir gerçekliği yok. Elbette araştırılması gerekiyor.

Bilim her geçen gün gelişiyor.
Şüphesiz.

Ben de size görüşümü kanıtlamaya çalışmıyorum, kanıtlayamam fakat yaklaşımınız hoşuma gitmediği için konu hakkındaki görüşümü destekleyen bilgileri yazıyorum.
Yaklaşım da sıkıntı yok, dediğiniz şeyler sadece öznel yorum. Dediğin şeylere saygı duyuyorum ancak bunların senin bahsettiğin gibi kanıtlanmadığını bilmen gerekiyor.

Bunu yapamadığım için de beni sahte bilimci olarak aşağılıyorsunuz. Zaten elle tutulur bir konu olsaydı tartışma konusu olarak açılmazdı. Ben düşüncemi söyledim ve destekleyen çalışmaları sayenizde bir bir ortaya koydum.
Sahte bilimci sana demedim o yazıyı yazanlara dedim. Mesajımı doğru oku. Destekleyen çalışma dediğin şeylerin bilimsel gerçekliği yok.

Bu konu hakkında bu kadar konuşmanın yeterli olduğunu düşünüyorum. Eğer siz de öyle düşünüyosanız bitirelim artık.
Uzatmanın bir anlamı yok. Nazar da Alawar'ın dediği bundan daha fazlası. Gözle bir olaya sebebiyet verdiğini düşünmek mantıklı değil, böyle bir şeyin raslantı olmaması için sürekli olarak aynı sonucu vermesi gerekiyor. Sürekli olarak aynı sonucu veremeyeceğini sen de biliyorsun.

Size karşı kırıcı da olmadım, kırılmışsanız özür dilerim. Alınmanıza gerek yok. İyi günler.

Söz konusu kişi, başkaları tarafından övüldükten sonra başına gelen kötü bir olayı nazara bağlıyorsa bir sebep bulmaya çalışıyor. Kimisi iki gün sonra, kimisi iki yıl sonra karşılaşıyor kötü bir olayla. Nazar, sebep bulmaya çalışmaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı