"Ne mutlu Türk'üm diyene" ırkçılık olmuyor mu?

Ne mutlu Türküm, Fransızım, İngilizim, Yunanım vs demek bana kalırsa ırkçılık, belli bir ırkın yönetiminde olan çoğu halkta bu var diye biliyorum ve ırkçılık olduğunu düşünüyorum. Tabi bazı ülkeler kendi içinde özerkleştiği ve bölgelere ayrıldığı için ana toplumun mensup olduğu ırkı benimsemek zorunda olmadığını varsayıyorum. Toplumda azınlık, veyahut belli bir bölgede yoğun olan ırklar için özerklik getirilmediği sürece Türkiye için bu cümlenin ırkçı olduğunu söyleyebilirim.

Daha kelimenin ne demek istediğini bile anlamamışsınız ırkçılıkla yargılıyorsunuz demek istediği şey "Ne mutlu türküm diyebilene, diyene" diyor yani senin ırkın, dinin farketmeksizin türküm diyebiliyorsan ne mutlu sana diyor nesi ırkçı yahu saçma konular var gene.

Ne mutlu Türküm, Fransızım, İngilizim, Yunanım vs demek bana kalırsa ırkçılık, belli bir ırkın yönetiminde olan çoğu halkta bu var diye biliyorum ve ırkçılık olduğunu düşünüyorum. Tabi bazı ülkeler kendi içinde özerkleştiği ve bölgelere ayrıldığı için ana toplumun mensup olduğu ırkı benimsemek zorunda olmadığını varsayıyorum. Toplumda azınlık, veyahut belli bir bölgede yoğun olan ırklar için özerklik getirilmediği sürece Türkiye için bu cümlenin ırkçı olduğunu söyleyebilirim.
Özerklik tanımak demek Lozan'ı yok saymaktır. Bunun sonucu ağır olur.

Allah korusun devlet kademesinde değilsiniz.

Türkiye cumhuriyeti ulusal bir devlettir, vatandaşlarının çoğu Türktür. Eğer ne mutlu Türküm demek üstünlükse, evet ben kendimi bir Arap'tan bir ermeniden bir kürtten üstün hissediyorum. Yaşadığımız toprak Türk yurdudur ve bu topraklarda yaşayan Türkün hoşgörüsünü ezip ben şu millettenim derse benim de bağıra bağıra Türküm demeye hakkım var. Bu arada benim hiçbir Türkiye cumhuriyeti vatandaşına sözüm yok, yukarıda söylediklerim taşkınlık yapan, millettin huzurunu bozanlara.

Türk kelimesinin anlamını öğrenmek gerekir. TDK'de Türk kelimesi şöyle tanımlanmıştır: Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan halk ve bu halktan olan kimse.

Türk kelimesini, koca bir millete verilen isim olarak görürsek ırkçılık söz konusu dahi olamaz. Yani bir Kürt'ün "Ne mutlu Türk'üm diyene!" demesinde anormallik yoktur. Çünkü andımızdaki Türk kelimesi ırkı değil, milleti temsil eder.
Bu işin sonu yok dostum. Mesela Türkiye ismini tartışmaya açacak olursan çıkmaza girersin. Ne olacak? Anadolu Cumhuriyeti mi? Peki hangi dilde olsun? Türkçe? İngilizce? Fransızca? Kürtçe? Bu işin sonu yok, çıkmaz sokak.

Her ırk için bir ülke ismi oluşturacaksak ülkenin adı 80 satırı geçer.

Her şeyi Irkçılık Faşistlik olarak gören insanların yanı sıra o sözde ırkçılık yok, Atatürk'ün amacı insanları bölmeden Türk'lük altında toplayıp tek irade oluşturmaktı ve Atatürk'ün Türklüğe olan sevgisini herkes biliyordur. 'Ne Mutlu Türküm Diyene' sözü Türkiye Cumhuriyeti halkını ifade eder.
Irkçılığın kelime anlamını okursanız anlarsınız, özet geçmem gerekirse eğer sen diyorsan ki Türk ırkı Fransız ırkından o ırktan bu ırktan üstündür o işte ırkçılığa girer.
Politikacıların halkı uyutmak için kullandığı politik bir ajitasyon.
Fakir ama gururlu ayakları yapan toplulukların, politikacılar tarafından bir tür oltaya getirilmesi.
Irkçılık mı dersen; ırkçılık olmasa da günümüzde kendini bilmez cahil ve milliyetçilikten başka bir propagandası olmayan gerici güruhun ağzında ırkçılık unsurları taşımaktadır.
Bu da ayrı bir kafa :D
Milliyetçilik duyguları bilmem kaç asırdır insanların ruhunda ve isteğinde gezen bir şey bunu politikacıların yemi olarak değerlendirmek aşırı saçma.
Ama milliyetçilikten başka bir propagandası olmayan derken o malum partiyi kastediyorsan hak verilebilir, çünkü başka bir icraatlerini görmedim.

Sevgili konu sahibi, milliyetçilik diye bir kavram duydunuz mu? Ne mutlu x takımında oynuyorum deyince de takımcı mı oluyorsunuz, diğerlerini aşağı mı görmüş oluyorsunuz? Savaşta ve barışta aklını ve yüreğini mertçe ortaya koyabilmiş bir topluluğun parçası olmanın getirdiği sevinci dile getiren bu sözü, nasıl oluyor da ırkçılık olarak tanımlayabiliyorsunuz? Ayrıca farkında mısınız bilmiyorum ama bunu derken başkasını kısıtlayarak faşistlik yapmış oluyorsunuz.

Geri
Yukarı