Neden Android uzun süre kullanılmaz deniyor?

Polorchen

Kilopat
Makaleler
8
Daha fazla  
Meslek
Herbokolog.
Ben bu olayı anlamıyorum. Android sürekli en son sürümde kalması gereken bir işletim sistemi değil. Telefon dayanıklılığı vb detaylar da Apple'a göre aynı. Ailecek GM Discovery'i 5 sene kullanmışlığımız var. 5 yıl önce çıkmış iOS'a WhatsApp yüklenemezken Android'te böyle bir sorun yok.

Her türlü kullanılabilir zaten. Olay nasıl kullanıldığındadır. Çoğu yeni ve üst segment Android cihazlar şu anlık bu tartışma içerisinde değil.

WhatsApp yüklersin ama nasıl çalıştırır, orası meçhul.

Telefonlarına yıllarca format atmaz, bir kere bile temizlemezlerse tabii ömrü 2 yıl civarı olur. Açıkçası kullanabilene uzun yıllar gider. Ama 5 yıldan sonra artık sorunlar baş gösterebiliyor destek vb. konularda.

Yapımcı firmalar desteği 3-4 yıl sonra kesiyor diye öyle diyorlar. Ancak kesmezlerse sistemler yorulmaya başlar. Örneğin Apple'ın iPhone 6 için son sürüm yayınladığını düşünün, neredeyse 8-9 senelik bir cihaz ve şu an çoğu kullanıcı neredeyse cihazı kullanamıyor bile. Android de bu sorunu yaşamamak için firmalar desteği kesiyor yani.

Kullanımdan ne beklediğinize bağlı, örneğin yıllarca çok iyi performansta olsun diyorsanız çok üst modeller almanız lazım fakat giriş seviyesi modeller bile uzun yıllar götürüryor.

Aslında bunu OS'e değil, cihazlara söylüyorlar. Çoğu orta-düşük segment Android cihaz en fazla 2, bazen 1, hatta bazen hiç sürüm güncellemesi almıyor. Mesela bunu amiral gemisi Samsung'lar için söylemek doğru olmaz. Apple cihazlar daha uzun süre güncellemedesteği alıyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı