Rehber Neden Arch Linux?

yolcu

Kilopat
Makaleler
6
Esasen soru şu şu şekilde olmalı; neden Arch Linux tercih edelim veya etmeyelim?

Şimdi biraz geriye gidip Arch Linux ilk zamanlarındaki felsefesi ve farklılıklarının bir kısmını kabaca anlatmaya çalışacağım.

Arch Linux'un ilk hedeflerinden biri; K. I. S. S (keep it simple, stupid) sadelik ve basitlik felsefesidir. Artık bu madde Arch Wiki'de yer almamaktadır.

Özetle; tasarımda basitlik ve sadelik olmalı gereksiz karışıklıktan kaçınılmalıdır, bu nedenlerin yanında modern ve güçlü bir dağıtım ortaya çıkarılmak istenmesidir.
Burada kast edilen son kullanıcıya yönelik bir basitlik değildir, genel olarak Linux sistemlere aşina, sistemi kendi başına inşa edebilecek kullanıcılara hitap eder.

Bu felsefe doğrultusunda; BSD tarzı init sistemi, yine BSD'nin Ports tarzı ABS sistemi (Arch Build System), Pacman paket yönetim sistemi ve AUR dağıtımı bu kadar popüler hale getirmiştir.

BSD tarzı init sistemi neredeyse sistemin tüm yapılandırmasını rc. Conf dosyasından yönetilmesini sağlardı, saat dilimi, klavye düzeni, daemon (servisler) yönetimi, kernel modül yönetimi gibi daha birçok ayarı barındırırdı.
Günümüzde BSD tarzı init sistemi terk edilerek diğer dağıtımlar gibi SystemD kullanılmaya başlandı.

ABS (Arch Build System) nedir, ne işe yarar? Resmi depolarda bulunan tüm paketlerin derleme betiklerini içeren bir dizin ağacından ibarettir, Makepkg aracı ile depoda bulunan tüm paketleri kendi işlemci mimarinize göre optimize ederek veya istediğiniz değişikliği yaparak sisteme kurulmasını sağlayabilirsiniz. Günümüzde biraz değişime uğramış olsa da varlığını sürdürmektedir.

Pacman paket yöneticisi, yerel ve resmi depo üzerinden veya makepkg ile derlenen paketlerin yönetimini sağlayan en önemli araçlarından biridir.

AUR nedir? Resmi depolarda bulunmayan programların, kullanıcılar tarafından hazırlanan derleme betiklerinin bulunduğu bir dizin ağacıdır. AUR üzerinde sanıldığı gibi hiçbir paket bulunmaz, sadece bahsi geçen programın derleme tarifini içeren betikler bulunur.

Bazı kullanıcılar yüksek güvenlik riski olduğunu düşünse de aslında Arch'ın hedeflediği kullanıcı kitlesi için hiçbir sorun teşkil etmez, bu kullanıcılar PKGBUILD dosyasını açıp kaynak kodun indirileceği adresten, SHA doğrulama koduna, derleme parametrelerine kadar her şeyi kontrol edebilir.

PKGBUILD dosyaları hedef kullanıcılar için basit bilgi ve komutlardan ibarettir.
Ek olarak bir programın kaynak koddan derlenmesi haricinde, DEB veya RPM paketinden ayıklanarak Arch paketi yapılmasını sağlayabilir.

Örnek olarak Bitwarden şifre yönetim aracı, hem kaynak kodundan derlenerek hem de DEB paketinden binary (önceden derlenmiş) kurulabilir.

DEB paketi AUR (en) - bitwarden-bin

Kaynak kod AUR (en) - bitwarden

Felsefesini ve init sistemini değiştirerek aslından uzaklaşmış olsa da tercih kullanıcıya kalmıştır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hızlı paket yöneticisi ve sıfırdan özelleştirerek kurmak, bloatware barındırmaması gibi şeyler, benim için öncelikli tercih sebepleri. Ayrıca lüzumsuz paketler yüklemek mecburiyetinde kalmadığınız için, performansı diğer dağıtımlara göre yüksek. Bundan daha iyi bir Linux dağıtımı olduğunu şahsen düşünmüyorum. O yüzden Arch kullanıyorum.

Geri
Yukarı