Arch Linux neden bu kadar seviliyor?

Arkadaşlar forumlarda insanlara hangi Linux'u kullanayım diyorum. Hemen Arch Linux kullandınız mı? Çok hızlıdır, bayağı özellikleri var diyorlar peki bu Arch Linux neden bu kadar seviliyor?
Bu durum Sosyal'de biraz farklı gibi bir süredir gördüğüm kadarıyla. Arch ve Arch tabanlı dağıtımları çok kullanan da öneren de görmüyorum. Ben diğer dağıtımlara nazaran daha uzun süre Arch ve Arch tabanlı dağıtım kullanmışımdır muhtemelen. Şu an da Manjaro kullanıyorum. Herhangi bir sorun yaşamadım açıkçası. Diğer dağıtımları kullanırken olduğu gibi bunları kullanırken de keyif alıyorum.

Eskiden bütün bilindik linux sürümlerini denemiştim, aklımda kalanlar Opensuse, pclinuxos, dream linux, mint linux, fedora, debian, pardus, ubuntu, kubuntu, mandriva, openbsd, manjaro linux. En hoşuma giden Dream linux, Opensuse, mint. Manjaro linux arch tabanlı.

Dream linux masaüstü görseli, malesef yıllar önce rafa kaldırıldı.
dreamlinux.png

Son düzenleme:
Çünkü Arch, sen nasıl kurarsan o oluyor. Ayrıca dünyanın 7 harikalarından biri olarak nitelendirdiğim AUR adında ne ararsan bulabileceğin harika bir kullanıcı reposu bulunmakta. Unofficial repolara hiç ihtiyaç duymadım kullandığım seneler boyunca. Sadece AUR bile Arch tercih etmek için yeterli bir sebep.

Bence AUR da unoffical repo sayılır. Sadece bütün repolar önceden eklenmiş gibi. :D
Arch geliştiricilerinin desteklediği bir repo ama paketleri kullanıcılar eklediği için unofficial sayılabilir evet. Olsun, 100 tane eklemektense 1 tane ekleyip istediğim kadar kullanmayı tercih ederim ben. Ancak şimdilik Fedora devamke :D

Arkadaşlar forumlarda insanlara hangi Linux'u kullanayım diyorum. Hemen Arch Linux kullandınız mı? Çok hızlıdır, bayağı özellikleri var diyorlar peki bu Arch Linux neden bu kadar seviliyor?
Dün windows ile dual boot olarak arch kurdum ve şu ana kadar kullandığım bilgisayardan bu performansı göreceğimi düşünmüyordum. Siz kurmazsanız eğer, gereksiz hiçbir şey barındırmıyor ve sistemi kendi isteğinize göre şekillendiriyorsunuz. En önemlisi de hafif ve hızlı bir dağıtım. Swap ayarını da -sistem 4gb ram'den fazla ise- 10 yapıp bir de LTS kernel kurarsanız başka dağıtım kullanmazsınız diyebilirim. Kurulumu biraz zor fakat buradaki rehber işinize yarar.

Edit: Evet AUR repolarından dilediğiniz her şeyi bulabiliyorsunz.

Yeni konular

Geri
Yukarı