Neden Arch yerine Gentoo kullanılıyor?

Aur gibi bir nimet dururken neden bundan mahrum kalıyorsunuz ki?

Aur gibi bir nimet dururken niye Gentoo kullanıyoruz biliyor musun? Arch'dan çok daha innovatif olduğu için, GPO için, programlar ihtiyacımız olmadığı halde her gün Update almadığı için, stabilite için, sağladığı hakimiyet, esneklik için ve performans için. Bu yüzden Gentoo kullanıyoruz, cool göründüğü için falan değil.

Hiç Arch kullanmadığım için karşılaştıramayacağım ama Gentoo´nun Wiki´sine özellikle hayran kaldım. Konuları detaylı bir şekilde ve özellikle bilmeyenleri de düşünerek basit bir dille anlatmışlar. Gentoo kullanmasanız bile sırf o Wiki makalelerini okuyarak da pek çok şey öğrenebilirsiniz.

Gentoo eğer hobiniz ise uğraşması zevkli, istediğiniz gibi özelleştirebileceğiniz ve Arch Linux´tan farklı olarak kaynak kod tabanlı bir dağıtım. Daha önce Pardus ve Ubuntu kullandım ve birkaç ay önce Gentoo´ya geçtim.

Eski Pardus ve Chrome OS da Gentoo tabanlıdır bu arada.

Aur gibi bir nimet dururken neden bundan mahrum kalıyorsunuz ki?
Gentoo'nun paket yöneticisinin fikri çok daha iyi, ben açıkçası Arch kullanıyorum ancak Gentoo da kullanmak isterdim, o kadar zamanım yok maalesef. Ayrıca AUR yerine Portage Overlays var, paket yöneticisi binary indirip çalıştırmak yerine derliyor, bence bu yüzden daha iyi.

@detista Arch'ın Wiki'si de iyidir hatta "DistroTube" Youtube kanalı öneriyordu.
@292941 Gentoo kullanmadım ama Calculate kullandım. Ben Gentoocular GitHub'tan yüklüyor biliyorum. Sanırım @Aznable bana öyle söylemişti ama doğru hatırladım mı? Emin değilim.
Ben Github'tan yüklemiyorum, zaten çok bulunmayan paketler bile reposunda bulunduğundan portage ile kolayca hallediyorum.

@detista Arch'ın Wiki'si de iyidir hatta "DistroTube" Youtube kanalı öneriyordu.
@292941 Gentoo kullanmadım ama Calculate kullandım. Ben Gentoocular GitHub'tan yüklüyor biliyorum. Sanırım @Aznable bana öyle söylemişti ama doğru hatırladım mı? Emin değilim.
Paketler GitHub'dan gelmiyor, Gentoo'nun kendi deposu var.

Yeni konular

Geri
Yukarı