Neden birçok din var?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Dünya tek bir dil üzerinden anlaşsaydı, tek bir din olurdu bence. Sonuçta açıklama yapmadan insanların manevi değerlerine dokunamazsın.

Aslında birden çok din yok. Musevilik ( Yahudilik ) ve Ateistlik de eskiden hak dindi ama örneğin Hazreti Musa vefat edince Yahudiler dini kendilerine göre değiştirdiler. Sonra Allah başka peygamberler yolladı. Bazı peygamberlere tüm dünya inandı, bazı peygamberlere ise belki bir kişi bile inanmadı. Şu ana kadar bozulmayan tek din İslam yani Müslümanlık. Onu da bozmaya çalışıyorlar. Hazreti Muhammed (s. A. V) son peygamber olduğu için Allah korusun İslam dinini de bozarsa insanlar başka bir din gelmeyecek, kıyamet kopacaktır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aslında birden çok din yok. Musevilik ( Yahudilik ) ve Ateistlik de eskiden hak dindi ama örneğin Hazreti Musa vefat edince Yahudiler dini kendilerine göre değiştirdiler. Sonra Allah başka peygamberler yolladı. Bazı peygamberlere tüm dünya inandı, bazı peygamberlere ise belki bir kişi bile inanmadı. Şu ana kadar bozulmayan tek din İslam yani Müslümanlık. Onu da bozmaya çalışıyorlar. Hazreti Muhammed (S.A.V) son peygamber olduğu için Allah korusun İslam dinini de bozarsa insanlar başka bir din gelmeyecek, kıyamet kopacaktır.
Ateistliğe din demenden sonrasını okumadım. Bozulmadığını nereden biliyorsun?

Ateistliğe din demenden sonrasını okumadım. Bozulmadığını nereden biliyorsun?

Sanırım İslam dininin bozulmadığını nereden bildiğimi soruyorsun. Şu anda müzelerde ilk yazılan Kur'an-ı Kerim'ler duruyor ve onlarda yazan ayetler ile bizim okuduğuklarımızın içindeki ayetler aynı. Ha belki hadisler değiştirilmiştir onu bilemem.

Bu arada kusura bakma orada Ateistlik yerine Hristiyanlık yazmam gerekiyordu yazarken kafam karışmış.

Çıkan onca dinin yerine yenisinin gelmesinin mazereti ve mantıklı olduğu düşünülen açıklaması hep bu dinlere ve kitaplara insan faktörünün etki etmesi ve yanlış anlaşılıp uygulanması gösterilir. Bu durumda bugün en son ve kalıcı olduğu söylenen dinin içinde bulunduğu durum bunlardan ne kadar farklı, yoksa her şeye kadir olan yeni bir din gönderip size şaka yaptım aslında en son din şimdi gönderecek olduğum mu diyecek, yapmadığı şey değil.
Buna inanırsanız cennete gidecek inanmazsanız gidemeyeceksiniz mi diyecek? Bu durumda bugün İslamdan önceki inanışlarını sürdüren insanlardan ne farkı kalacak islamı benimsemiş insanların.
İnsan faktörüyse insan faktörü, yanlış yorumlamaysa yanlış yorumlama, yanlış uygulamaysa yanlış uygulama, ne farkı var eskilerinden. Ayrıca her şeye kadir olanın tekrar tekrar aynı hatayı yapıp ulan bu dini de anlamayacaklar bari biraz daha anlaşılır yapayım bunu demesi için kaç din gelmesi gerekiyordu.
İnana tabi ki saygı duyarım ama olan bitenle ilgili verilen cevaplar hiçbir zaman tatmin edici olmadı. 1400 yıl önce ne olduğuna dair kimsenin bir bilgisi yok. 5 kişi arasında oynanan kulaktan kulağa oyunu bile neler olabileceğini gösteriyorken 1400 yıl süren kulaktan kulağa oyunundan başka bir şey gibi gelmiyor.

Çıkan onca dinin yerine yenisinin gelmesinin mazereti ve mantıklı olduğu düşünülen açıklaması hep bu dinlere ve kitaplara insan faktörünün etki etmesi ve yanlış anlaşılıp uygulanması gösterilir. Bu durumda bugün en son ve kalıcı olduğu söylenen dinin içinde bulunduğu durum bunlardan ne kadar farklı, yoksa her şeye kadir olan yeni bir din gönderip size şaka yaptım aslında en son din şimdi gönderecek olduğum mu diyecek, yapmadığı şey değil.
Buna inanırsanız cennete gidecek inanmazsanız gidemeyeceksiniz mi diyecek? Bu durumda bugün İslamdan önceki inanışlarını sürdüren insanlardan ne farkı kalacak islamı benimsemiş insanların.
İnsan faktörüyse insan faktörü, yanlış yorumlamaysa yanlış yorumlama, yanlış uygulamaysa yanlış uygulama, ne farkı var eskilerinden. Ayrıca her şeye kadir olanın tekrar tekrar aynı hatayı yapıp ulan bu dini de anlamayacaklar bari biraz daha anlaşılır yapayım bunu demesi için kaç din gelmesi gerekiyordu.
İnana tabii ki saygı duyarım ama olan bitenle ilgili verilen cevaplar hiçbir zaman tatmin edici olmadı. 1400 yıl önce ne olduğuna dair kimsenin bir bilgisi yok. 5 kişi arasında oynanan kulaktan kulağa oyunu bile neler olabileceğini gösteriyorken 1400 yıl süren kulaktan kulağa oyunundan başka bir şey gibi gelmiyor.

Allah insan aklını bilerek bazı şeyleri anlamaktan aciz yaratmıştır. Şu anda biz bunun kendimize göre mantıklı bir açıklamasını bulamıyorsak işte bundandır. Mesela insan Allah'ın görünüşünü düşünemez.

Allah insan aklını bilerek bazı şeyleri anlamaktan aciz yaratmıştır. Şu anda biz bunun kendimize göre mantıklı bir açıklamasını bulamıyorsak işte bundandır. Mesela insan Allah'ın görünüşünü düşünemez.

Kime göre mantıklı açıklamasını bulacağımda inanıp inanmamayı tercih edeceğim. Bazı şeyleri anlamaktan aciz bırakıldıysam neye dayanarak hangi donelerle evet gerçekten çok mantıklıymış ya da mantıksızmış diyeceğim. Anlama kabiliyetim yetersizse ya anlamlandıramadığım için mantıklı bulmayıp inanmayacağım ya da sırf birileri söylüyor ve uzun yıllardır inanılıyor diye inanacağım. Bu durum bizleri sınanmak için gönderilmiş kullar yapmaz danışıklı ve şikeli bir oyunda piyon yapar. Hop döndük mü yine mantığı nerede bu işin demeye.
Dediğim gibi ben mantıklı bulmuyor bana bugüne kadar verilmiş zorlama cevapların hiçbirini sindiremediğimden bünyemde ağırlık yapmıyorum. Ama inananın da tabii ki vardır bir bildiği.

Bana kalırsa her toplumdan birileri kendi halkını iyiye yönlendirmek için bir din oluşturdu.
Zamanla insanların zayıf noktaları olan dinler değiştirilerek kötü niyetli kişiler tarafından kullanılmaya başlandı.

Dinler bana göre insanların bilim olmadığı dönemde cevap bulamadıkları sorular için oluşturdukları masallardır.

Siz de doğduğunuz ülkede hangi masal anlatılıyorsa onu kabul edersiniz. Bu, çocukluktan beri korku ile yoğrularak zihninize kazınır ve eğer sorgulamazsanız da öyle kalır.

//Bilim çağında dinleri tartışmanın hem bizim hem de sizin için vakit kaybından başka bir şey olmadığından konuyu kilitliyorum.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı