Neden çoğalıyoruz?

Genetik, neslini devam ettirme içgüdüsü.

Erkek için çocuk yetiştirme-yapma zorunluluğu yok, 30 yaşından sonra çocuk isteyen dişiyi dölleyip kaçarsın olur biter. Evlilik, erkek için akıl karı iş değil artık.

Dünyanın artan insan nüfusu nedeniyle geldiği nokta ortada. Neden neslimizi devam ettirmeyi bırakıp, dünyada kalan insanlarla son günlerimizi güzel geçirip sayfayı kapatmıyoruz? Neslimizi devam ettirme içgüdümüzü destekleyen amacımız ne?

Annene veya babana sormayı hiç düşündün mü? Neden üreyip seni yaptılar diye.

Annene veya babana sormayı hiç düşündün mü? Neden üreyip seni yaptılar diye.

Hayır böyle bir konu hiç açılmadı. Ama tahmin etmek de zor değil. Yaşadıkları toplumun baskısı ve evliliğin devamlılığını sağlamak. Ne de olsa çocuk eşler arasındaki bağları güçlendirir. Toplumun baskısından bahsetmiyorum zaten.
Genetik, neslini devam ettirme içgüdüsü.

Erkek için çocuk yetiştirme-yapma zorunluluğu yok, 30 yaşından sonra çocuk isteyen dişiyi dölleyip kaçarsın olur biter. Evlilik, erkek için akıl karı iş değil artık.

Hiçbir zaman çocuk yetiştirme kafasına giremedim. Ya da evin erkeği olmak gibi şeyler. Belki yaşım bunu idrak etmek için küçük. Ama bulunduğumuz duruma ve geleceğe baktıktan sonra insanların aile ve çocuk konusunda bu kadar hevesli olmaları biraz garibime gidiyor.

Bütün gelişimimiz çocuk yapmak için. İnsanlar üremeyi seviyor, o yüzdende ürüyor. Olay bu kadar.
Cinselliğin bir ihtiyaç olduğundan tabii ki haberim var. Ama çocuk yapmak? O da mı bir ihtiyaç? Yoksa korunarak da cinsellik ihtiyacını gidermek mümkün.
Biyolojik olarak bir ihtiyaç, evet. Fakat diğer havyanlardan farklı olduğumuz için o içgüdüyü umursamayabiliyoruz.

Hiçbir zaman çocuk yetiştirme kafasına giremedim. Ya da evin erkeği olmak gibi şeyler. Belki yaşım bunu idrak etmek için küçük. Ama bulunduğumuz duruma ve geleceğe baktıktan sonra insanların aile ve çocuk konusunda bu kadar hevesli olmaları biraz garibime gidiyor.
Y kuşağı baskı ile çocuk sahibi oluyor, biz Z kuşağı olarak bu baskının sonuçlarını ilk elden tecrübe ediyoruz; bir oda, özel alan, iyi yemek, sessizlik, ısınma, hobi... Bu tür alanlarda olan arzularımızı bir şekilde içimize atarak büyüdük ve dolayısı ile bizim başımıza gelenin alt neslimize yaşatmak istemiyoruz.
Yani paranın değeri-önemini ilk elden tecrübe ettik dolayısı ile bir başkasının da biz gibi zulüm yaşamasını istemiyoruz.

Çocuk yapmak, evlilik falan erkek için şart olmayan şeyler. Bir dişi için binbir türlü masrafa, strese girmeye gerek yok.

Y kuşağı baskı ile çocuk sahibi oluyor, biz Z kuşağı olarak bu baskının sonuçlarını ilk elden tecrübe ediyoruz; bir oda, özel alan, iyi yemek, sessizlik, ısınma, hobi... Bu tür alanlarda olan arzularımızı bir şekilde içimize atarak büyüdük ve dolayısı ile bizim başımıza gelenin alt neslimize yaşatmak istemiyoruz.
Yani paranın değeri-önemini ilk elden tecrübe ettik dolayısı ile bir başkasının da biz gibi zulüm yaşamasını istemiyoruz.

Çocuk yapmak, evlilik falan erkek için şart olmayan şeyler. Bir dişi için binbir türlü masrafa, strese girmeye gerek yok.

Aynı fikirdeyim. Zaten gençliğimi bahsettiğin durumlara ek olarak sınav ve gelecek kaygısıyla tüketip, kendi ekonomik özgürlüğüme kavuştuktan sonra. Bir de benzer kaygıları ailem için yaşamak istemiyorum. Şimdi çalışıp ileride kendim yemeyi planlıyorum. Kusura bakmayın gelecekteki muhtemel olabilecek çocuklarım.

Yeni konular

Geri
Yukarı