Neden Dolap uygulamasını kullanmamalısınız?

Yaklaşık 1.5 yılı aşkın süredird Trendyol'un alt markası olan dolap adında sözde 2. el ürün satma platformunu kullanıyorum ve size bu uygulamayı neden kullanmamanız gerektiğini söyleyeceğim çünkü artık canıma tak etmiş duruma geldim.

Sebeplerim:
-Karaborsacılık korkunç düzeyde.
-Komisyon çok fazla.
-Müşteri temsilcisi çok kötü. (yazının alt kısmında açıklayacağım.
-Arayüzü takılıp kasabiliyor.
-Çok fazla pop up bildirim gönderiyor.
-Satıcıyla iletişim kurma sistemi yetersiz ve kötü.

Öncelikle karaborsacılıktan bahsedeyim. Mesela herhangi bir popüler hobi sahibiyseniz ve almak istediğiniz şeyleri gezdiğiniz bir ton mağazada bulamıyorsanız Dolap'ta 2 tık ile bulabilirsiniz neden mi? Çünkü karaborsacılar hepsini alıp 3 katı fiyatına koyuyorlar. Ben şahsen araba koleksiyoncusuyum farklı markalardan bir sürü 1/64 arabam var ve Dolap'taki fiyatları görseniz aklınızı kaçırırsınız.

Komisyon meselesine gelelim. Bir ürün sattığınızda dolap sizden fazlasıyla komisyon alıyor ve getirdiği yeni "özellik" sayesinde 500 TL ve üzerindeki satışlarınızın kargo parasını da ödemek zorundasınız! 580 liraya koyduğum ürünümden bana kalan para 490 TL!

Bu platformdan beni nefret ettiren esas şey ise geçtiğimiz günlerde getirdiği saçma sapam bir sistem. Bilirsiniz satış sitelerinde ilanınızı öne çıkarmak için sizden para talep eden sistemler vardır. Bu gayet doğal bir şey oraya lafım yok. Ancak size Dolap'ta yaşadığım şeyi anlatayım. Bundan birkaç gün önce Dolap'ta ürünlerimi hızlı satabilmek için yanılmıyorsam 10 adet öne çıkarma aldım. 30-40 lira bir şey ediyor galiba. Her 1 ürün için, 1 tane öne çıkarmanız eksiliyor doğal olarak buraya kadar okey. Ancak bu dolap uygulaması benim satın alımımdam birkaç gün sonra bu öne çıkarma sistemini kaldırarak "roket" denen bir sistem getirdi. Koyduğunuz ürünün fiyatıyla harcanan roket sayısı doğru orantılı. 580 liralık ürün için 87 roket harcanıyorsa 60 liralık ürün için 9 roket harcanıyor. Ben ürünümü öne çıkarmak için uygulamaya girdiğimde bir baktım 420 roketim kalmış. Bu da bana 580 liralık ürünüm için 4 öne çıkarma hakkı sunuyor. Oysaki ben birkaç gün önce 10 öne çıkarma hakkı satın almıştım ancak sistem değiştiği için 3 hakkım çöpe gitmiş oldu (10 haktan 3'ünü harcamıştım daha önce zaten). Olayın parasında değilim ama yine de sinirimi bozdu olay çünkü müşteri temsilcisine bu olayı kibarca ve açıklayıcı anlatmaya çalıştığım hem yardımcı olmadılar hem otomatik cevaplarla boğdular hem de sizi bekletiyoruz birkaç saniye deyip destek görüşmesinin zaman aşımına ugrasmasını sağladılar. Hepsinin kanıtları aşağıda. Dolap kullanmayın kullandırtmayın.
Screenshot_20230721_154124_Dolap.jpg
Screenshot_20230721_155000_Dolap.jpg

Piyasada fiyatı 2500tl yi bulan wacom çizim tabletini 1150 TL ye aldım. Alalı 10 gün olmuş, neredeyse hiç kullanmamış ve 2 yıl garantisi var. Ayrıca kızım için optikcide fiyatı 950 TL olan çocuk gözlüğünü 190tl ye aldım üzerinde kılcal çizik bile yoktu tertemiz, çocuğu takmayı reddettiği için satmış. Bunun gibi çok avantajlı alışverişim oldu oradan. Yani alıcı olduğunda baya iş gören bir site bence.

Alıcı olarak sıkıntı yok ama satıcı olarak çok sıkıntılı evet. Müşteri için bak geç hoşuna giden F/P ürünleri mevcut ama satıcı için dediklerin çok doğru. Vallahi ben diğer site ve uygulamaları kullanıyorum.

Yaklaşık 1.5 yılı aşkın süredird Trendyol'un alt markası olan dolap adında sözde 2. el ürün satma platformunu kullanıyorum ve size bu uygulamayı neden kullanmamanız gerektiğini söyleyeceğim çünkü artık canıma tak etmiş duruma geldim.

Sebeplerim:
-Komisyon çok fazla.

Öncelikle karaborsacılıktan bahsedeyim. Mesela herhangi bir popüler hobi sahibiyseniz ve almak istediğiniz şeyleri gezdiğiniz bir ton mağazada bulamıyorsanız Dolap'ta 2 tık ile bulabilirsiniz neden mi? Çünkü karaborsacılar hepsini alıp 3 katı fiyatına koyuyorlar. Ben şahsen araba koleksiyoncusuyum farklı markalardan bir sürü 1/64 arabam var ve Dolap'taki fiyatları görseniz aklınızı kaçırırsınız.

Komisyon meselesine gelelim. Bir ürün sattığınızda dolap sizden fazlasıyla komisyon alıyor ve getirdiği yeni "özellik" sayesinde 500 TL ve üzerindeki satışlarınızın kargo parasını da ödemek zorundasınız! 580 liraya koyduğum ürünümden bana kalan para 490 TL!

Bu platformdan beni nefret ettiren esas şey ise geçtiğimiz günlerde getirdiği saçma sapam bir sistem. Bilirsiniz satış sitelerinde ilanınızı öne çıkarmak için sizden para talep eden sistemler vardır. Bu gayet doğal bir şey oraya lafım yok. Ancak size Dolap'ta yaşadığım şeyi anlatayım. Bundan birkaç gün önce Dolap'ta ürünlerimi hızlı satabilmek için yanılmıyorsam 10 adet öne çıkarma aldım. 30-40 lira bir şey ediyor galiba. Her 1 ürün için, 1 tane öne çıkarmanız eksiliyor doğal olarak buraya kadar okey. Ancak bu dolap uygulaması benim satın alımımdam birkaç gün sonra bu öne çıkarma sistemini kaldırarak "roket" denen bir sistem getirdi. Koyduğunuz ürünün fiyatıyla harcanan roket sayısı doğru orantılı. 580 liralık ürün için 87 roket harcanıyorsa 60 liralık ürün için 9 roket harcanıyor. Ben ürünümü öne çıkarmak için uygulamaya girdiğimde bir baktım 420 roketim kalmış. Bu da bana 580 liralık ürünüm için 4 öne çıkarma hakkı sunuyor. Oysaki ben birkaç gün önce 10 öne çıkarma hakkı satın almıştım ancak sistem değiştiği için 3 hakkım çöpe gitmiş oldu (10 haktan 3'ünü harcamıştım daha önce zaten). Olayın parasında değilim ama yine de sinirimi bozdu olay çünkü müşteri temsilcisine bu olayı kibarca ve açıklayıcı anlatmaya çalıştığım hem yardımcı olmadılar hem otomatik cevaplarla boğdular hem de sizi bekletiyoruz birkaç saniye deyip destek görüşmesinin zaman aşımına ugrasmasını sağladılar. Hepsinin kanıtları aşağıda. Dolap kullanmayın kullandırtmayın. Eki Görüntüle 1883841Eki Görüntüle 1883842
dediğiniz gibi çok fazla komisyon var bende bir kaç ay önce buradan almayı/satmayı bıraktım

Sebeplerim:
-Komisyon çok fazla.

Bu platformdan beni nefret ettiren esas şey ise geçtiğimiz günlerde getirdiği saçma sapam bir sistem. Bilirsiniz satış sitelerinde ilanınızı öne çıkarmak için sizden para talep eden sistemler vardır. Bu gayet doğal bir şey oraya lafım yok. Ancak size Dolap'ta yaşadığım şeyi anlatayım. Bundan birkaç gün önce Dolap'ta ürünlerimi hızlı satabilmek için yanılmıyorsam 10 adet öne çıkarma aldım. 30-40 lira bir şey ediyor galiba. Her 1 ürün için, 1 tane öne çıkarmanız eksiliyor doğal olarak buraya kadar okey. Ancak bu dolap uygulaması benim satın alımımdam birkaç gün sonra bu öne çıkarma sistemini kaldırarak "roket" denen bir sistem getirdi. Koyduğunuz ürünün fiyatıyla harcanan roket sayısı doğru orantılı. 580 liralık ürün için 87 roket harcanıyorsa 60 liralık ürün için 9 roket harcanıyor. Ben ürünümü öne çıkarmak için uygulamaya girdiğimde bir baktım 420 roketim kalmış. Bu da bana 580 liralık ürünüm için 4 öne çıkarma hakkı sunuyor. Oysaki ben birkaç gün önce 10 öne çıkarma hakkı satın almıştım ancak sistem değiştiği için 3 hakkım çöpe gitmiş oldu (10 haktan 3'ünü harcamıştım daha önce zaten). Olayın parasında değilim ama yine de sinirimi bozdu olay çünkü müşteri temsilcisine bu olayı kibarca ve açıklayıcı anlatmaya çalıştığım hem yardımcı olmadılar hem otomatik cevaplarla boğdular hem de sizi bekletiyoruz birkaç saniye deyip destek görüşmesinin zaman aşımına ugrasmasını sağladılar. Hepsinin kanıtları aşağıda. Dolap kullanmayın kullandırtmayın. Eki Görüntüle 1883841Eki Görüntüle 1883842

Ben ürün alacağım zaman dolaptan bakıyorum çünkü ürün seçeneği daha çok. Sonra satıcıdan Instagram hesabını isteyip oradan Gardrops'tan satmasını istiyorum 2 taraf için de çok kârlı oluyor ama dolapta eskiden "g'den" diye bir terim vardı ve anlamı gardropstu ama onu da kaldırdılar artık mecbur Instagram hesabı isteyip Gardrops'tan alıyorum.

Ben de 1 yıla yakın dolap kullanıcısıyım.Evet,yüksek komisyon ve kargo zammı doğru, birçok ürünün fiyatı kargodan ucuz kalıyor.Bunlar da alım satımları baltalıyor. Halbuki o kadar tepkiyi dikkate alıp komisyonu biraz düşürmek ve kargo firmaları ile anlaşma yapabilirler.Galiba umursamıyorlar Trendyol un yan kuruluşu zaten Trendyol un sahibi ultra zengin oldu, umursamıyor işinize gelirse diyor resmen.
500 TL üzeri otomatik bedava kargo pek birşey değiştirmez çünkü ben bunu da fiyata yansıtıyorum.
Ekonomik kriz evet 2. el ve alternatif satış sitesi dolap ta da etkisini gösteriyor fiyatlar yüksek ve satışları azaltıyor.
Buna karşın Dolap uygulamasında birçok eski eşyamı kullanmadığım vazgeçtiğim kenarda duran şeyi sattım ve ihtiyacım olan yada beğendiğim birçok ürünü de uygun fiyata aldım.Özellikle uzun zamandır satılmayan beğendiğiniz ürünü Pazarlık teklif ile çok uyguna alma imkanı var.Kullanıcı sayısı da fena değil ürün yelpazesi de bayağı geniş ilginç benzersiz ürünleri bulmak mümkün.Sonuçta 2.el ve alternatif satış piyasasında en önde gelen yer dolap uygulaması.O yüzden eğer dükkan gibi çalışıp kâr amacı güderseniz dolap sizi üzer ama 3e 5e bakmadan Eskileri satayım paraya çevireyim beğendiğim şeyleri uyguna bulup alayım şeklinde kaffanıza göre kasmadan takılacaksanız Dolap uygulaması işinizi görür.

Arkadaşım sadece dolapta al sat yaparak kendine iPhone XR(ikinci el) ve JBL700BT serisi bir kulaklık aldı. Dediğiniz gibi kara borsa ve al sat yapan çok var.

Arkadaşım sadece dolapta al sat yaparak kendine iPhone XR(ikinci el) ve JBL700BT serisi bir kulaklık aldı. Dediğiniz gibi kara borsa ve al sat yapan çok var.

Serbest piyasa eyvallah da hocam artık fahiş fiyatlanma çok arttı bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı