Neden Genetik Hastalıklar Var?

Artorias74

Kilopat
Makaleler
11
Evet arkadaşlar kafama çok takılan sorulardan bir tanesi, neden tanrı bazı insanları genetik hastalıklarla yarattı? Neden eşit davranmadı? Bizi sınamak isteyebileceğini anlıyorum fakat neden tüm insanlar eşit sınanmıyor? Bazı genetik hastalıklar insanların hayatını mahvedebiliyor ve tedavisi bir yere kadar, bazılarının hiç tedavisi bile yok.

Neden tanrı bazı insanları genetik hastalıklarla yarattı?
Çünkü Tanrı bir ruh hastası evlat. Yukarıdan sürekli bizi izliyor ve hiç müdahale etmiyor. Karşıma çıkarsa kafasını patlatacağım onun! Ölen insanların hesabını soracağım! Bu eşitsizliğin hesabını soracağım! Tanrı yargılanmalı! Hiç kimse yasalardan üstün değildir, beni anlıyor musun ha? Beni anlıyor musun?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Genetik eşleşmelerde yumurta veya spermin hastalıklı (anne veya babada hastalıklı olmasına gerek yok, taşıyıcı da olabilirler) gen bulundurması ve o genlerin eşleşmesi olabilir, mutasyonlar sonucu eşleşen DNA molekülünün nükleotitlerinin doğru eşleşememesi veya eksik eşleşmesi olabilir (2'li Hidrojen bağı yerine 3'lü bağ veya A-G eşleşmesi gibi), oluşan genin çevresel etkenlerle değişmesi (modifikasyon) ile olabilir ama Evrim ile açıklamak son derece saçmadır, eğer Evrim olsaydı 9 ayda değil yüz hatta binlerce yılın geçmesi gerekirdi (bunu ben demiyorum, Evrim diyor).

Evet arkadaşlar kafama çok takılan sorulardan bir tanesi, neden tanrı bazı insanları genetik hastalıklarla yarattı? Neden eşit davranmadı? Bizi sınamak isteyebileceğini anlıyorum fakat neden tüm insanlar eşit sınanmıyor? Bazı genetik hastalıklar insanların hayatını mahvedebiliyor ve tedavisi bir yere kadar, bazılarının hiç tedavisi bile yok.
Genetik hastalıkları yarattığı dünyada bir kötülük seçeneği olarak yaratmış olabilir. Yani dünyada bir tür kötülük çeşidi olarak genetik hastalıklar var olabilir. Ben bunu deyince "Allah kötülüğü neden diye yarattı?" diye soracaksın, biliyorum. Bana göre Tanrı, özgür iradeye çok değer veriyor. Özgür iradenin var oluşu, zorunlu olarak kötülüğün var oluşunun imkânını içerir Özgür olan varlıkların olduğu bir dünya, özgür olan varlıkların hiç olmadığı bir dünyadan daha iyidir. Eğer Tanrı özgür varlıklar yaratıyorsa, onların bütün yaptıklarını Tanrı kontrol edemez(onları zorlayamaz), aksi takdirde onlar özgür olmazlardı. Özgür olmamak aynı zamanda ahlaken iyi olma imkânını dışlar. Dolayısıyla, Tanrı kötülüğü yok etseydi, ahlaki iyiliği de yok etmiş olurdu. Bu nedenledir ki Dünya’da ahlaki kötülüklerin olmasına şaşırmamamız gerekmektedir.

Eşit davranma kısmına gelecek olursak, insanların eşit olmadığını nereden biliyorsun veya bunu nereden çıkardın? Belki de Allah, tüm insanları bir şekilde eşitliyor. Eşit olmadıkları iddiasını sen ortaya attın ve bu iddianı senin gerekçelendirmen lazım. Farz edelim ki eşit değiller. Bu neden eşit bir şekilde sınanmadıkları anlamına gelsin ki? Bir üniversite sınavı soruları ile ilkokul sınavı soruları elbette ki eşit zorlukta ve seviyede değildir. Ama bunların eşit zorlukta ve seviyede olmaması sınavların ikisinin de adaletli olmadığı anlamına mı geliyor.? Elbette hayır. Benzer şekilde insanların eşit olmaması adil bir imtihana engel değil bence...

nogod.jpg

İnsancıl bir öfkesi, egosu ve kini olan yaratıcı olmazdı bence. DNA konusunda şu an yorum yapmıyorum. Ben de bakacağım bu durumun bilimsel açıklamasına. Güzel bir soru sormuşsunuz.

@Recep Baltaş Her şeyi gören, görünmez adam. Yukarıdan sürekli insanları izleyen ama hiçbir müdahalede bulunmayan kişi. E bu benim Netflix halim.

Çünkü Tanrı bir ruh hastası evlat. Yukarıdan sürekli bizi izliyor ve hiç müdahale etmiyor. Karşıma çıkarsa kafasını patlatacağmı onun! Ölen insanların hesabını soracağım! Bu eşitsizliğin hesbaını soracağım! Tanrı yargılanmalı! Hiç kimse yasalardan üstün değildir, beni anlıyor musun ha? Beni anlıyor musun?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Biraz din felsefesi çalışmalısın. Bu konulara ve sorulara ömürlerini ayırmış William Lane Craig, Alvin Plantinga, Richard Swinburne, Graham Oppy gibi çağın en etkili felsefecileri dinlemek yerine bir komedyenin sözlerini ciddiye almaman gerek. Aksi takdirde sadece saçmalamış olursun.

Benim hakkımda cahil salak şeklinde düşünebilirsiniz, umurumda değil ama felsefi düşüncelerden çıkıp dini konulara girerseniz konunun sonu gelmez, forum yönetiminin bile giriyor olması tamamen bir hata olacak demedi demeyin, fikirlerimizi kendimize saklasak ve sadece sorulan soruya cevap versek nasıl olur ha !

Eki Görüntüle 494960

İnsancıl bir öfkesi, egosu ve kini olan yaratıcı olmazdı bence. DNA konusunda şu an yorum yapmıyorum. Ben de bakacağım bu durumun bilimsel açıklamasına. Güzel bir soru sormuşsunuz.
Tebrik ediyorum, bu açıklamanız beni hak yol olan ateizme yönlendirdi, sağ olun.
Biraz din felsefesi çalışmalısın. Bu konulara ve sorulara ömürlerini ayırmış William Lane Craig, Alvin Plantinga, Richard Swinburne, Graham Oppy gibi çağın en etkili felsefecileri dinlemek yerine bir komedyenin sözlerini ciddiye almaman gerek. Aksi takdirde sadece saçmalamış olursun.
Umarım forumdan atılmam.

Yeni konular

Geri
Yukarı