Neden hâlâ Türk Telekom kullanılıyor?

Bu devirde bence TT'dan internet almak büyük saçmalık. Eskiden olsa tamam alternatif yok mecbur alınıyordu ama şimdi bir sürü firma çıktı hem daha uygun hem daha ucuz. 24 Mbps internete 2 yıl taahhüt verip 170 lira vermek ne kadar mantıklı sorarım size? Alan neden alır bu işin bir artısı var mı?
Birincisi Türk Telekomun pahalı olmasının sebepleri var. Diğer firmalar gibi sadece internet hizmeti vermiyor. Bütün belediyelerin ve kamu kurumlarının internet ve veri transferi işlemlerini türktelekom yapıyor. Türkiye'nin her yerine internet hizmetini türktelekom tek başına götürüyor. Bir de Türk Telekom diğer firmalar gibi yönetimin tek bir elde olduğu firma değil. Bütün bankalar türk telekomda söz sahibi bu da her şeyi zorlaştırıyor. Kısaca Türk Telekom diğer ISS lerden daha fazla maliyet harcıyor doğal olarak internet hizmetinin bedeli de artıyor. Tabii ki Türk Telekomun internet hizmetinin kötü olmasını savunmuyorum çok fazla sorun çektim zamanında ve şu an türknet kullanıyorum. Ama objektif bakmak gerektiğini düşünüyorum. İşin kötü yanı son kullanıcı bu konuda çok bilgisiz ve türktelekomdan başka internet sağlayıcıyı bilmediği için kullanmıyorlar.

Birincisi Türk Telekomun pahalı olmasının sebepleri var. Diğer firmalar gibi sadece internet hizmeti vermiyor. Bütün belediyelerin ve kamu kurumlarının internet ve veri transferi işlemlerini türktelekom yapıyor. Türkiye'nin her yerine internet hizmetini türktelekom tek başına götürüyor. Bir de Türk Telekom diğer firmalar gibi yönetimin tek bir elde olduğu firma değil. Bütün bankalar türk telekomda söz sahibi bu da her şeyi zorlaştırıyor. Kısaca Türk Telekom diğer ISS lerden daha fazla maliyet harcıyor doğal olarak internet hizmetinin bedeli de artıyor. Tabii ki Türk Telekomun internet hizmetinin kötü olmasını savunmuyorum çok fazla sorun çektim zamanında ve şu an türknet kullanıyorum. Ama objektif bakmak gerektiğini düşünüyorum. İşin kötü yanı son kullanıcı bu konuda çok bilgisiz ve türktelekomdan başka internet sağlayıcıyı bilmediği için kullanmıyorlar.
Bu nedenlerin hiçbiri fahiş fiyatları açıklamaya yetmiyor bence hocam. Bu mantıkla düşünecek olursak mobil paketlerinin de değişik fiyatlarda olması lazımdı. Ama diğer firmalar ile rekabet edebiliyor bu konuda. Ben olayın en az %70 oranında, bulunan madenin sömürülmesi olduğunu düşünüyorum.

Bu devirde bence TT'dan internet almak büyük saçmalık. Eskiden olsa tamam alternatif yok mecbur alınıyordu ama şimdi bir sürü firma çıktı hem daha uygun hem daha ucuz. 24 Mbps internete 2 yıl taahhüt verip 170 lira vermek ne kadar mantıklı sorarım size? Alan neden alır bu

Çünkü milletimizde araştırmak diye bir huy yok. Yani internet almadan önce "Hangi servis sağlayıcısı benim için daha uygun?" diye araştırma yapmıyorlar, sadece televizyonlarda çıkan Türk Telekom reklamlarını görüp Türk Telekom alıyorlar.

Mesela bizim evimizdeki internet abime kayıtlı. Abim eskiden pek Türk Telekom dışında firmaları tercih etmezdi fakat 2020 yılında Türk Telekom taahhüdümüz bitince abime Netspeed'i önerdim. Netspeed'e geçtiğimden beri 16 Mbps ADSL internete 76 TL veriyorum ve kafam rahat. Türk Telekom ise 16 Mbps hıza 105 TL para ve 2 yıl taahhüt istiyor. Zaten 98 TL'ye Netspeed'de 100 Mbps VDSL paket ve 99 TL'ye de 100 Mbps fiber paket var. Üstelik Netspeed hiçbir şekilde taahhüt istemiyor. Aynısı TurkNet ve Millenicom için de geçerli. Bu 3 firma da taahhütsüz interneti destekliyor. Türk Telekom ise taahhüt dayatmasından vazgeçmiyor.
Buna rağmen hala Türk Telekom alınıyorsa söylenecek bir şey yok. Sebep tamamen araştırmamak.

Çünkü milletimizde araştırmak diye bir huy yok. Yani internet almadan önce "Hangi servis sağlayıcısı benim için daha uygun?" diye araştırma yapmıyorlar, sadece televizyonlarda çıkan Türk Telekom reklamlarını görüp Türk Telekom alıyorlar.

Mesela bizim evimizdeki internet abime kayıtlı. Abim eskiden pek Türk Telekom dışında firmaları tercih etmezdi fakat 2020 yılında Türk Telekom taahhüdümüz bitince abime Netspeed'i önerdim. Netspeed'e geçtiğimden beri 16 Mbps ADSL internete 76 TL veriyorum ve kafam rahat. Türk Telekom ise 16 Mbps hıza 105 TL para ve 2 yıl taahhüt istiyor. Zaten 98 TL'ye Netspeed'de 100 Mbps VDSL paket ve 99 TL'ye de 100 Mbps fiber paket var. Üstelik Netspeed hiçbir şekilde taahhüt istemiyor. Aynısı TurkNet ve Millenicom için de geçerli. Bu 3 firma da taahhütsüz interneti destekliyor. Türk Telekom ise taahhüt dayatmasından vazgeçmiyor.
Buna rağmen hala Türk Telekom alınıyorsa söylenecek bir şey yok. Sebep tamamen araştırmamak.
Ailelerde internetten görevli olup da sürekli TT alan çoğu insanın İSS ne bilmediğine yemin edebilirim ama kanıtlayamam.

Bu devirde bence TT'dan internet almak büyük saçmalık. Eskiden olsa tamam alternatif yok mecbur alınıyordu ama şimdi bir sürü firma çıktı hem daha uygun hem daha hızlı. 24 Mbps internete 2 yıl taahhüt verip 170 lira vermek ne kadar mantıklı sorarım size? Alan neden alır bu işin bir artısı var mı?
Kuzenim aktif 24 Mbps TT kullanıcısı, şu an 107TL ödüyor aylık, 185TL'ye 100 Mbps Gamer kampanyası bulunuyor. 170TL olayını tam çözemedim ama genel olarak pahalı mı pahalı evet ben bile sırf bu yüzden diğer ISS'lerden birine Mayıs ayında taahhüt bitince geçmeyi düşünüyorum ancak hizmet kalitesi noktasında herhangi bir problemim olmadı şu ana kadar, ping/download/upload gibi temel parametrik verileri olması gerektiği gibi rahat verebiliyor.

99 TL Superonline ödüyorum. Memnunum. Kopmuyor beni yormuyor. Türk Telekom altyapı itibarıyla ben kullanırken kopuyordu. Bulunduğum konum itibarıyla. Şükür Superonline var sorunumuz yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı