Neden herkes bilgisayar mühendisi olmak istiyor?

Herkesin kendi seçimi buna karışılmaz ama ben doktor olmak istiyorum ama herkes mühendiste mühendis derdinde
Türkiye ilk 25'ine (1-2-3-...25 olan ilk 25) girerek Tıp Fakültesi yazdım. Fakülte geçen Temmuz'da bitti, devlet beni mecburi hizmete yolladı, bana şansıma iyi yerler geldi ama Suriye'de, Urfa'da, Kars'ta Acil uzmanının olmadığı, röntgen hariç görüntülemenin olmadığı ilçe hastanelerinde çalışan onlarca doktor arkadaşım var. Aldığımız para 20-30 arası değişiyor çoğunlukla. Sözleşmeli kadro bulan, hasta yükü çok olan 1-2 kişi 35 alıyor galiba. Benim her şey dahil maaşım 21.000 TL mesela.

Üniversite sınavı stresi bitti 2-3 yıldır TUS çalışıyoruz her boşlukta çünkü iş yoğunluğu, maaş vs her şeyi TUS'ta kazandığın bölüm belirliyor. Üniversite boyunca insanlar her tür eğlenceyi yaşarken, gezip tozarken biz senelerce ders çalışalım da okulu bitirelim diye canımızı çıkardık.

İnsanlara yardım etmek çok güzel bir şey ancak sabahtan akşama kadar her tür insanla muhatap olmak da inanılmaz yıpratıcı. Doktorluk, vicdani sorumluluğu ve bilgi yükü çok ağır bir meslek. Belirli bir yaşa gelip tecrübe kazanana kadar sürekli ders çalışmak, kendini geliştirmek zorundasın, bilmediğin konularda bile hızlıca karar verebilmek, bunu yaparken karşındaki hastaya da kendinden çok emin gözükmek zorundasın, çünkü seni tecrübesiz görürse en iyi ihtimal sözünü dinlemez, en kötü ihtimal saldırır, canından olursun.

Annem uzman doktor, günde 80 hasta bakıyor ortalama, aldığı "her şey dahil" maaş 36.000 TL'ydi geçen ay. Cerrahi branşlarda vs biraz daha iyi alınıyor, 50 ortalama sanırım.

Bir de mühendislik yazan arkadaşlarıma bakıyorum. Lise boyunca ben ders çalışırken gezdiler, ilk 50.000 yapan bile parasını verdi Bilkent'te okudu. Şu an sadece 2 tanesi Türkiye'de, 10 tanesi yurt dışında. Yurt dışında olanlardan bir yandan master yaparken bir yandan part-time çalışanın bile maaşı 2500 Euro. Bu insanların hiçbiri de öyle inanılmaz ortalama kasmış, projeler stajlar yapmış kişiler değil. İşini seven, zeki, ortalama üniversite öğrencileri. Türkiye'de kalan bildiğim kadarıyla birinin maaşı 30, öbürünün 25. Biraz tecrübe kazandıklarında 40-50 rahat alacaklar.

Sıradan mühendis için Türkiye iyi bir ülke değil, asgari ücretle bile iş bulamayan var ancak belli başlı üniversitelerin mühendislik fakültelerine girenler şu anda piyasada çok aranan, yurt dışına çok rahat gidebilen konumdalar.

Türkiye ilk 25'ine (1-2-3-...25 olan ilk 25) girerek tıp fakültesi yazdım. Fakülte geçen Temmuz'da bitti, devlet beni mecburi hizmete yolladı, bana şansıma iyi yerler geldi ama Suriye'de, Urfa'da, Kars'ta acil uzmanının olmadığı, röntgen hariç görüntülemenin olmadığı ilçe hastanelerinde çalışan onlarca doktor arkadaşım var. Aldığımız para 20-30 arası değişiyor çoğunlukla. Sözleşmeli kadro bulan, hasta yükü çok olan 1-2 kişi 35 alıyor galiba. Benim her şey dahil maaşım 21.000 TL mesela.

Üniversite sınavı stresi bitti 2-3 yıldır tus çalışıyoruz her boşlukta çünkü iş yoğunluğu, maaş vs her şeyi Tus'ta kazandığın bölüm belirliyor. Üniversite boyunca insanlar her tür eğlenceyi yaşarken, gezip tozarken biz senelerce ders çalışalım da okulu bitirelim diye canımızı çıkardık.

İnsanlara yardım etmek çok güzel bir şey ancak sabahtan akşama kadar her tür insanla muhatap olmak da inanılmaz yıpratıcı. Doktorluk, vicdani sorumluluğu ve bilgi yükü çok ağır bir meslek. Belirli bir yaşa gelip tecrübe kazanana kadar sürekli ders çalışmak, kendini geliştirmek zorundasın, bilmediğin konularda bile hızlıca karar verebilmek, bunu yaparken karşındaki hastaya da kendinden çok emin gözükmek zorundasın, çünkü seni tecrübesiz görürse en iyi ihtimal sözünü dinlemez, en kötü ihtimal saldırır, canından olursun.

Annem uzman doktor, günde 80 hasta bakıyor ortalama, aldığı "her şey dahil" maaş 36.000 TL'ydi geçen ay. Cerrahi branşlarda vs biraz daha iyi alınıyor, 50 ortalama sanırım.

Bir de mühendislik yazan arkadaşlarıma bakıyorum. Lise boyunca ben ders çalışırken gezdiler, ilk 50.000 yapan bile parasını verdi Bilkent'te okudu. Şu an sadece 2 tanesi Türkiye'de, 10 tanesi yurt dışında. Yurt dışında olanlardan bir yandan Master yaparken bir yandan part-time çalışanın bile maaşı 2500 euro. Bu insanların hiçbiri de öyle inanılmaz ortalama kasmış, projeler stajlar yapmış kişiler değil. İşini seven, zeki, ortalama üniversite öğrencileri. Türkiye'de kalan bildiğim kadarıyla birinin maaşı 30, öbürünün 25. biraz tecrübe kazandıklarında 40-50 rahat alacaklar.

Sıradan mühendis için Türkiye iyi bir ülke değil, asgari ücretle bile iş bulamayan var ancak belli başlı üniversitelerin mühendislik fakültelerine girenler şu anda piyasada çok aranan, yurt dışına çok rahat gidebilen konumdalar.

Hocam siz pişman mısınız? Şu an 3.000 euro normal bir fiyat.

Bilgisayardan Görev Yöneticisi aç desen açamaz bu kişilerden çoğu. Yine çoğu oyun oynamak gibi sanıyor, kolay görüyor mesleği maalesef. Ben de bilgisayar mühendisliği istiyorum mesela ama sırf bunlardan dolayı vazgeçesim geliyor.

1.si mühendislik olduğu için aç kalmazsın. 2.si getirisi iyi. Herkes kazanamaz zaten kazansa da yan gelip yatarak bitiremez. Herkes isteyebilir ama emin ol hiçbirinde o zeka yok. Oyun oynayan bilgisar mühendisi olacağım diyor asajsdhasjdajkdasdas.
Bu ilk cümle genellenebilir değil işte az bir kısım alıyor

5-10 bin arası hocam.

Başarılar hocam bende 5000 içi istiyorum hedefim ege tıp. Ülkede zaten doktor açığı olup duruyor Almanya zaten doktor arıyor.Bir mühendislik vardı hangi bölüme geçmek istediğini bilemesende or bölümden elektriğe yada bilgisayara geçilebiliyordu.

Çevremde de çoğu kişi bilgisayar mühendisi olmak istiyor ama hal böyle olunca rekabet de çok artacak o yüzden çok sıkı çalışmak aralarından en iyisi olmak gerek.

Yeni konular

Geri
Yukarı