Neden herkes haklı? Herkes haklı ise haksız kim?

Andar Han

Megapat
Makaleler
3
Buraya da "hakkın belirlenmesi neye bağlı?" sorusunu eklemek lazım ki döngü ya da kısır döngü daha net anlaşılabilsin.

Herkes haklı ise, ortada bir haksız olmamalı; ortada bir haksız varsa. Herkes haklı olmamalı.

Kendincelik ya da bence zırvaları.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer birisi bir görüşün sol tarafını savunuyorsa kendini haklı olarak görüyordur. Başka birisi de sağ tarafını savunuyorsa kendini haklı olarak görüyordur. Yani kısaca şu hayatta ki herkes haklıdır.

Eğer birisi bir görüşün sol tarafını savunuyorsa kendini haklı olarak görüyordur. Başka birisi de sağ tarafını savunuyorsa kendini haklı olarak görüyordur. Yani kısaca şu hayattaki herkes haklıdır.

Niye ki? Yönler sadece sol ve sağ ile mi sınırlı? 360 derece mevcut değil mi? Dakikaları ve saniyeleri de katarsak, 1 milyondan fazla yön mevcut değil mi?

Herkesin haklı olduğu bir durum pek mümkün değildir. İnsanlar farklı bakış açılarına, deneyimlere ve değerlere sahiptir, bu nedenle farklı fikirler ve görüşler ortaya çıkar. Bir konuda herkesin haklı olduğunu söylemek, gerçekliği ve çeşitliliği göz ardı etmek anlamına gelir.

Haklılık veya haksızlık, bir durumu veya olayı değerlendirirken, mevcut bilgilere, kanıtlara, mantığa ve objektif ölçütlere dayanan bir kavramdır. Ancak yine de insanların yargıları kişisel inançlara, duygusal tepkilere ve önyargılara da bağlı olabilir. Bu nedenle, bir kişinin haklı olduğunu düşündüğü bir konuda başka bir kişi haksız olduğunu düşünebilir.

Haklı veya haksız olmak, belirli bir duruma, anlayışa veya tartışma konusuna bağlıdır. İnsanların farklı düşünme tarzları ve değerlendirme kriterleri olduğu için, bir kişinin haklı olduğu bir durumda başka bir kişi haksız olabilir. Bu, çatışma ve anlaşmazlıkların doğal bir parçasıdır. Önemli olan, çeşitli görüşleri anlamak, empati yapmak ve adil bir şekilde tartışabilmektir.

Niye ki? Yönler sadece sol ve sağ ile mi sınırlı? 360 derece mevcut değil mi? Dakikaları ve saniyeleri de katarsak, 1 milyondan fazla yön mevcut değil mi?

Eğer siz bu konuyu açtıysanız kendinizi bu konu hakkında haklı gördüğünüz için açtınız. İnsanların fikirleri olur ve bu fikirler kendilerince haklı oldukları için varolmuşlardır. Yani siz bir konu bir fikir üretiyorsanız ürettiğiniz fikir size göre doğru, haklı olandır. Dediğiniz gibi 360 derece değil sonsuz derece var ve bu dereceler de herkesin kendi fikri oluyor.

Herkes haklı değildir, sadece herkes kendini haklı görür.​
En zekisinden; en tembeline, en güzelinden; en çirkinine kadar en iyiler veya en kötüler hiç fark etmez herkes kendini sadece haklı görür.
Kimse kimseyi dinlemez, dinlese bile yargılayıcı olmayı bırakıp hükmünü çoktan vermiş olur.
Kimse başkası açısından düşünmez ve bu ve bu tarz durumlar bir süre sonra eziyete dönüşür.
Kısır döngü vs. deyip, çıkmaza sokmayalım. Sorun insanlarda, insanların kendisinde. He sorsan bende sorun yok diyecek tabii.

Genelleme yapmak istemedim, sorun yaratan insanlardan bahsettim. Mazur görün, teşekkürler.

@HacıKedi eğer dediğiniz gibi herkes haklı olmasaydı emin olun hayat falan yaşayamazdık. Çünkü farklı bir görüş oluşmazdı bu da insanoğlunu olduğu yerden geriye doğru götürmeye başlardı. Sizin bugün haklı dediğiniz görüş 1 yıl hatta 1 dakika sonra doğru olmayabilir. Peki sonrasın da haklı olanı nasıl değiştireceksiniz?

Eğer siz bu konuyu açtıysanız kendinizi bu konu hakkında haklı gördüğünüz için açtınız.

Konu, sanırım sorular üzerine. Kişisel fikrim son cümlede mevcut lakin haklılık gibi bir derdim olduğunu zammetmiyorum ama siz beni, benden iyi tanıyorsanız o konuda diyecek bir şeyim yok.

Dediğiniz gibi 360 derece değil sonsuz derece var ve bu dereceler de herkesin kendi fikri oluyor.

Ayrıca, buraya geleceksek yukarıdaki satırları neden yazdık?

Sizin bugün haklı dediğiniz görüş 1 yıl hatta 1 dakika sonra doğru olmayabilir.

"Hak" ve "doğru" arasındaki ayrımdan haberdar mıyız?

Konu, sanırım sorular üzerine. Kişisel fikrim son cümlede mevcut lakin haklılık gibi bir derdim olduğunu zammetmiyorum ama siz beni, benden iyi tanıyorsanız o konuda diyecek bir şeyim yok.
Ayrıca, buraya geleceksek yukarıdaki satırları neden yazdık?

Hocam kavgacı bir şekilde yazmadım haklısın yazısını. Sonuç olarak siz bir fikir atıyorsunuz ortaya. Eğer bu fikri veriyorsanız kendinizce haklı olmanız lazım ki ortaya atabilesiniz değil mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı