Neden herkes haklı? Herkes haklı ise haksız kim?

Kime göre neye göre haklılık? Bunu nereye dayandıracağız?
Gerçeğe göre dayandıracağız. Hiçbir zaman hiçbir haklı yoktur anlayışı gerçeği reddeden bir anlayış olur(Siz böyle düşünüyorsunuz demiyorum.). Gerçeği savunuyorsan haklısındır. Dünya yuvarlak mıdır düz müdür tartışmasında haklı apaçık bir şekilde bellidir değil mi?

Gerçeğe göre dayandıracağız. Hiçbir zaman hiçbir haklı yoktur anlayışı gerçeği reddeden bir anlayış olur(Siz böyle düşünüyorsunuz demiyorum.). Gerçeği savunuyorsan haklısındır. Dünya yuvarlak mıdır düz müdür tartışmasında haklı apaçık bir şekilde bellidir değil mi?
Hocam mesele de bu değil mi? Bu gerçekleri nasıl belirleyeceğiz, nasıl anlaşılır hale getireceğiz? Nesnel düşünülenecek konulardan bahsetmiyor. X fiyat bandındaki ekran kartı aynı segmentteki rakibine karşı iyidir, tamam- gerçeği savunuyoruz ve haklıyız. Ama öbür türlü?

Hocam mesele de bu değil mi? Bu gerçekleri nasıl belirleyeceğiz, nasıl anlaşılır hale getireceğiz? Nesnel düşünülenecek konulardan bahsetmiyor. X fiyat bandındaki ekran kartı aynı segmentteki rakibine karşı iyidir, tamam- gerçeği savunuyoruz ve haklıyız. Ama öbür türlü?

Sorun şu ki insan zihni çok bariz konularda bile söylendiği gibi "dünya yuvarlaktır" bunu işine gelidği gibi karşısında "haklıyım" şeklinde durabilmekte. Bu bana göre zihniyet bozukluğudur. Örnekte verdğim gbii zamanında devlet ve/veya iktidar haklı olduğunu savunmuş adiliktir bu yani başka denilebilecek bir şey yok. Bana göre insan zihni emekleme aşamasında bile değil çünkü zihniyet bozuk. Siyaha beyaz diyecek boyutta zihniyet bozukluğu var.

Hocam mesele de bu değil mi? Bu gerçekleri nasıl belirleyeceğiz, nasıl anlaşılır hale getireceğiz?
Mevzuyu kritisist bağlamda ele alırsak eğer deney ve akıl diyebiliriz.
X fiyat bandındaki ekran kartı aynı segmentteki rakibine karşı iyidir, tamam- gerçeği savunuyoruz ve haklıyız. Ama öbür türlü?
Her tartışmanın illaki bir haklı tarafı olmayabilir. Farklı önceliklerden, zevklerden ötürü yapılan tartışmalarda bir haklı vardır diyebilir miyiz? Kırmızı rengi mi daha güzel yoksa mor rengi mi tartışmasında haklılık aranabilir mi? Burada olay haklının kim olduğu olmaz, haklının olmaması durumu olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı