Neden herkes programcı değil?

Görüş beyan edebilecek kadar konuya hakim değilim lakin ben üniversitede iken aynı şeyi web sitelerinde yapan bir arkadaş vardı. Etik değil. Profesyonelliğe de sığmaz. Devletin biraz başı boş kalıyor. Özel sektörde böyle bir şeyin affı yok. Dava bile yer.

İyidir yani hocam benim bile eskiden küçük yaşta GTA yamasi modelleme gibi basit işler yapıyordum şimdi ben Counter-Strike 2D oyununda sunmuş olduğu map editorle kolay harita yapiyorum bugün.

Beynimi zorlamak için hackintosh ile uğraşıyorum ve sürekli yeni meydan okumalara bakıyorum. Tüketime son vermen gerek.
Recep Hocam, bu konuda başka bir şeyle ilgili fikrinizi almak istiyorum. Ekonomik imkanları ne durumda peki yazılımcıların? Boğaziçi Üniversitesinden mezun olunup asagri ücretle işe mi başlanıyor yoksa "yazılımcılar çok kazanıyor" düşüncesi hakim olduğu şekilde doğru mu?

Okulda, bilgisayar dersinde Python öğretiyorlar. Bir yararı olur mu ki? Yani yazılım öğrenmenin başlangıcı mı? Bana bir tık yardımcı olabilir gibi geliyor.

Recep Hocam, bu konuda başka bir şeyle ilgili fikrinizi almak istiyorum. Ekonomik imkanları ne durumda peki yazılımcıların? Boğaziçi Üniversitesinden mezun olunup asagri ücretle işe mi başlanıyor yoksa "yazılımcılar çok kazanıyor" düşüncesi hakim olduğu şekilde doğru mu?

Asgari ücret ile çalışan yazılımcı duymadım, hep en az bir tık üstü ama tabii ki sütçü imam üniversitesi ile ege üniversitesi, İTÜ bir değil.
Gene de üniversite çok önemli değil, en azından çoğu sertifika dünya genelinde bizim üniversitelerimizin hepsinin diplomasından daha değerli :(.

Okulda, bilgisayar dersinde Python öğretiyorlar. Bir yararı olur mu ki? Yani yazılım öğrenmenin başlangıcı mı? Bana bir tık yardımcı olabilir gibi geliyor.

Bizim hoca daha Python ile neler yapıldığını bilmiyordu, bilgisayar programı falan yapıyorsunuz diyordu :(. Slayt izletip, not okutmaktan başka vasıfları yok o yüzden faydası da yok bence.

Asgari ücret ile çalışan yazılımcı duymadım, hep en az bir tık üstü ama tabii ki Sütçü İmam Üniversitesi ile Ege Üniversitesi, İTÜ bir değil.
Düşüncem şu şekilde:
Üniversite hedefim yüksek, bunun için yeteri kadar çalışıyorum, daha da fazlasını yapacağımı umuyorum. "İyi" olarak değerlendirilen bir üniversiteye yerleştikten sonra 4 yıl boyunca yatmazsam, sürekli kendimi geliştirirsem gayet de iyi iş imkanı olacağı kanaatindeyim. Sonuçta nitelikli birini(herhangi nitelikli birini) havada kaparlar değil mi? Ben üzerime düşeni yapacağım ama ülke şartları ortada, onlardan etkilenmekten çekiniyorum açıkçası.

Geri
Yukarı