Sözelciler de Programcı olabilir mi?

189913

Kilopat
Makaleler
1
İleride meslek olarak programcı olmak istiyorum ve oyun şirketlerinde çalışmak istiyorum. Daha üniversiteye bile geçmedim daha önümde çok uzun bir yol var. Matematik derslerim hep kötüydü, çünkü kendime matematik konusunda güvenim sıfır ve hiç çalışmadım. Ama iş diğer dersler olunca haliyle de düşünebilme ve ezber kuvvetli olunca iyi iş çıkarıyorum. Algoritma çözmede de aslında kendime güveniyorum.
Fakat tek merak istediğim programcılığın çok ileri seviyede matematik istiyor mu? Eğer orta ya da düşük düzeyde istiyorsa özel ders alabilirim.
İngilizce konusunda ise kendime güveniyorum, biraz kursuna gider biraz da kendimi geliştirir İngilizce'yi sökerim.
Fakat ileride meslek seçeceğim zaman hevesim kırılmasın istiyorum.
Android için oyun yapmak istemiyorum çünkü kalitesiz ve yapabileceğimiz kısıtlı. Bilgisayar platformuna odaklanmak istiyorum ve aklımda Unity 3D var.
C ++ Dili ve C# Dilini öğrenmek istiyorum ileride.
Fakat şu sorulara bir cevap bulabilsem...
Bu konuda bilgili olan(anladığım kadarıyla) @@Predator Titan ve diğer bilgili üyelerden yardım istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
1.png

2.png

Andrew Moore - Charlie Rose

Carnegie Mellon üniversitesi bilgisayar bilimi ve robotik bölümü dekanı Andrew Moore, 2016 yılında Charlie Rose ile yaptığı bir röportajda özellikle yapay zeka branşında matematiğin olmazsa olmaz bir araç olduğunun altını çiziyor ve kendi küçük kızının şimdiden kod yazma konusunda gelişme gösterdiğinden bahsediyor.

Sorunuz yapay zekadan ziyade genel programcılıkla ilgili olsa da bu yetenek, bir çeşit kural dizgesini hiçbir şey bilmeyen bir yabancıya sürekli tekrarlatarak öğretmekle alakalı bir yetenek olduğu için ileride (yapay zekada çalışmayacak olsanız bile) ister siber güvenliğe geçin, ister dediğiniz gibi oyun geliştiriciliğine soyunun, (kaldı ki ciddi bir şeyler yapacaksanız orada ciddi miktarda fizik bilgisi de gerekiyor, özel efektler, 3D aksiyon figürleri gibi konularda) açıkça söyleyebiliriz ki iyi bir matematiğe ihtiyacınız olacak gibi görünüyor.

Anadolu ya da fen lisesine gidersen lisede sayisal, sozel ya da esit agirlik bolumlerinden birini sececeksin.
Bilgisayar/yazilim muhendisligi vs. istiyorsan sayisal bolumunu secmen gerekecek cunku universiteye giris sinavinda PC müh. icin fen ve mat. sorularini cevaplayacaksin.
Ortaokuldaysan mat. dersini yapamiyorum deyip gecme, yapmak icin cabala, ugras. Gordugun seyler lisedeki matematik dersinin temelini olusturacak. :)

Lisede gösterilen matematik, maalesef kod yazarken kullandığımız gerçek matematik değil. İnsanı ezbere iten bir yapısı var. Bu soru şu yoldan çözülür tarzı algoritma mantığından uzak bir yaklaşım söz konusu.

[1, 2, 15, 47, 25, 36] sayı dizisinde çift olanların adedini bulan kodu yazınız dendiğinde kafanızda problemi nasıl çözeceğinize dair bir planlama yapabiliyorsanız ümitli olabilirsiniz.

Üniversite size problem çözmek için analitik düşünmeyi öğretir. Bu nedenle üniversite okumak önemli. Mezun olduğunuz bölümün yada kalitesinin özel sektör için bir anlam ifade ettiğini sanmıyorum. Size soracakları bu zamana kadar hangi projelerde yer aldığınız ve neler yaptığınızdır.

Oyun için çok ağır matematik istendiğini sanmıyorum. Ama üniversitede alacağınız Lineer Cebir dersi faydalı olabilir. Yazılımla uğraşan bizler projeye göre yeni teknolojileri yada konuları öğrenmek zorunda kalıyoruz. İhtiyaca göre devamlı yeni bir şeyler öğrenmek yazılım işinin olmazsa olmazı. Örneğin oyunda coğrafi konum kullanmanız gerekli. Google mapsi kullanalım dediniz. Eğer daha önce kullanmadıysanız dokümantasyonunu okuyup öğrenmeniz gerekecek.

Bu sitede Code Wars çeşitli problemler size sunuluyor. Sizde favoriniz olan programlama dilinde problemi çözüyorsunuz. Çözüme ulaştığınızda problemi başkalarının nasıl çözdüğünü de görebiliyorsunuz. Başkalarının yazdığı kodları okumak insana çok şey katıyor. Sitede 8 kyu olan problemler en kolay, 1 kyu derecelendirmesi ile sunulan problemler ise en zoru. Puanınızı arttırdıkça da beta olan problemlere katkı sunma gibi farklı işlevlere erişebiliyorsunuz.
Şiddetle tavsiye olunur. Her gün en az bir problem çözerek pratik yapmak çok şeyi değiştirebilir.

Lisede gösterilen matematik, maalesef kod yazarken kullandığımız gerçek matematik değil. İnsanı ezbere iten bir yapısı var. Bu soru şu yoldan çözülür tarzı algoritma mantığından uzak bir yaklaşım söz konusu.

[1, 2, 15, 47, 25, 36] sayı dizisinde çift olanların adedini bulan kodu yazınız dendiğinde kafanızda problemi nasıl çözeceğinize dair bir planlama yapabiliyorsanız ümitli olabilirsiniz.

Üniversite size problem çözmek için analitik düşünmeyi öğretir. Bu nedenle üniversite okumak önemli. Mezun olduğunuz bölümün yada kalitesinin özel sektör için bir anlam ifade ettiğini sanmıyorum. Size soracakları bu zamana kadar hangi projelerde yer aldığınız ve neler yaptığınızdır.

Oyun için çok ağır matematik istendiğini sanmıyorum. Ama üniversitede alacağınız Lineer Cebir dersi faydalı olabilir. Yazılımla uğraşan bizler projeye göre yeni teknolojileri yada konuları öğrenmek zorunda kalıyoruz. İhtiyaca göre devamlı yeni bir şeyler öğrenmek yazılım işinin olmazsa olmazı. Örneğin oyunda coğrafi konum kullanmanız gerekli. Google mapsi kullanalım dediniz. Eğer daha önce kullanmadıysanız dokümantasyonunu okuyup öğrenmeniz gerekecek.

Bu sitede Code Wars çeşitli problemler size sunuluyor. Sizde favoriniz olan programlama dilinde problemi çözüyorsunuz. Çözüme ulaştığınızda problemi başkalarının nasıl çözdüğünü de görebiliyorsunuz. Başkalarının yazdığı kodları okumak insana çok şey katıyor. Sitede 8 kyu olan problemler en kolay, 1 kyu derecelendirmesi ile sunulan problemler ise en zoru. Puanınızı arttırdıkça da beta olan problemlere katkı sunma gibi farklı işlevlere erişebiliyorsunuz.
Şiddetle tavsiye olunur. Her gün en az bir problem çözerek pratik yapmak çok şeyi değiştirebilir.
Evet bir Bilgisayar mühendisinin blog sitesinde bu konuyla ilgili bir yazı yazdım, lineer cebir ve bir kaç temel matematik mantığını çözdüğümüz zaman aşırı derecede matematik gerektirmiyormuş sizin dediğiniz gibi yani, lineer cebire özel zaman ve kafa yorarak çalıştığımda bu işin üstesinden gelebileceğime inanıyorum. Dediğiniz gibi biraz pratik biraz azim biraz özel çalışma yaparsam bu yoldan ilerleyeceğim. Yorumunuz için teşekkürler. :)

Aslında matematikten çok biraz zeka işi. Çıkan ve çıkabilecek bütün problemleri matematiksel olarak değerlendirip fonksiyonel hâle getirmeniz gerekecek. Programlamada bir nevi matematiğin harflere dönüşmüş halidir, matematik üstünde yoğunlaşmanızı ve programlama mantığını şimdiden anlamaya çalışmanızı öneririm.

Programlamanin kendisi zaten matematiktir.
Programlama yaparken turev almaz, integral cozmezsiniz. ( Eger spesifik bir is yapmiyorsaniz, yapay zeka ya da fizik motoru yazmiyorsaniz)
Ama programlama yaparken, eldeki bir problema sistematik yaklasip abstrakt dusunerek cozum uretiyorsaniz bu zaten matematiktir.
Dolaptan seker alip gel, seker yoksa alt cekmecede bal olacakti; onu al gel ---> Bunu sistematik sekilde parcalara ayirip
- Yuru
- Dolabi ac
- Sekeri ara
- Varsa, gerektigi kadar al
- Yoksa, alt cekmeceyi ac
- Bali bul
- Gerektigi kadar al
- Yuru

Cozume ulasmak, matematikte problemlere yaklasirken kullandigin "sey" ile ayni. O yuzden programlama algoritma, algoritma da matematik demektir.

Sozelci programlama yapabilir mi bunu bilmem, ama matematik yapamayan ( turev alamayan demiyorum, matematiksel dusunceden bahsediyorum ) iyi programlama yapamaz.

İleri matematik yalnızca ileri programlamada gerekli olacak sana. Yoksa her programcının ileri düzey matematik bilmeye ihtiyacı falan yok.
Ancak bir oyun geliştiricisi el bombası patladığı vakit etraftaki nesnelerin ne şekilde tepki vermesi gerektiğini; Mantıkla - sözel zeka ile anlayabilir ancak bilgisayara sözel zeka ile - mantık ile anlatamazsın.

Yapay zeka sistemleri gelişmiş olsa sözel zeka ile de bir şeyler anlatabilirdin bilgisayara ancak mevcut teknoloji; Bilgisayara bir takım şeyleri "Matematik" yoluyla anlatmak zorunda olduğunu söylüyor.

Kısacası başlangıç ve gelişme aşaması için çok aşırı ihtiyaç duyacağın bir şey değil; Buna karşılık aynı bir özetin son yani sonuç kısmında olduğu gibi; Eğer bir sonuç alabilmek istiyorsan işte o zaman matematik bilginin açığa çıkması gerekiyor.

Hepsinden önce yazılım ile uğraşacak insanda "MANTIK" olması gerekiyor. Mantık her aşamada karşısına çıkan bir yetenek olacaktır. Mantıklı düşünemeyen adamdan yazılımcı olmaz.
Ben 2 hafta deterjan - temizlik malzemeleri satan bir dükkanda kasaya baktım; Oradaki dükkan sahibi bile "Yazılımla uğraşan insanlardaki "Problem çözme - Söyleneni (Söylemeden) anlama" yeteneğine hayranım" dedi bana :) Yazılım ile uğraşan insan gerçekten mantıklı bir kafa yapısına sahip olmalı - problem çözme kabiliyeti yüksek olmalı.

DGS veya YGS sınavlarındaki "Mantık" sorularında zorlanmaması gerekiyor bu insanların.
Yalnız matematik çare olmuyor bu soru tipinde, yazılım da aynı bunun gibi. Mantığını kuramadığın şeyi matematiğe dökemiyorsun. Öyle zamanlar oluyor ki mantığı şaşıyor insanın :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı