Programcı için klavye tavsiyesi

C. Engineer

Decapat
Merhaba arkadaşlar. Kodlamaya uygun, ergonomik, <> {} gibi karakterleri tek tuşla yazabileceğim, enter tuşu büyük ve tercihen mekanik switch li klavye arıyorum. Yazılımcı arkadaşlar kullandığınız klavyelerden önerdikleriniz varsa, yardımcı olursanız sevinirim. Bütçe sınırı yok ama kafamda 500-600 liraya bulurum diye düşünüyorum.

Ofis icin:

Ev icin das keyboard pro 4 brown.

Ofis icin:

Ev icin das keyboard pro 4 brown.
Teşekkürler aradığım her şey var gibi görünüyor. Başka tavsiyelere de açığım temmuzda almayı düşünüyorum.

Şimdi şu şekilde :) Ancak programcı klavyesi tabiri pek denk gelmedi doğrusu. Ha klavye hassasiyet kısmı önem teşkil ediyordur orası ayrı mekanik klavye iş görür.

Ingilizce klavye kullan. ; / \ [ ] ' ` gibi isaretler icin "shift" e basmak zorunda kalirsin Turkce klavyede.
Zaten Turkce layout da yapilan tek sey Turkce'ye ozgu karakterleri ustteki ozel karakterlerin yerine koymalari. Programlama yaparken Turkce karakter yazmiyorsun. Her satirda ; koymak icin 2 kati tusa basman gerekiyor. Ya da tilda ~ yapmak icin takla atiyorsun.

Klavye layout'u olarak en iyisi bence US layout.

10 parmak yazdigin icin ergonomik olmali ve hissiyati duzgun olmali. Tusa bastigini net hissetmelisin. Bu kisimlar kisisel tercih ama benim favorim mx brown. Ofis icin fazla gurultulu oldugundan dolayi Microsoft ergonomik klavyeyi onerdim. Ayrica hesap makinesi, browser, email gibi fonskiyonlara klavyeden erisebiliyorsun, muzik diniliyorsan direkt parca degistirip ses kisabiliyorsun vs.

RGB cilginligi yapilmis bebe klavyelerine gerek yok, dikkat dagitiyorlar. Kibarca backlight verilmis olmasi yeterli. Ben yesil ya da kirmizi seviyorum ama bu da tercih meselesi tabi.

Aslinda herhangi bir klavye is gorur ama insan yazmaktan zevk aldigi klavyede daha mutlu olur. Bilek desteginin iyi olmasi da onemli.

Son olarak da IDE kullanirken mouse kullanmamaya calis. Mumkun oldugunca ellerini klavyeden ayirmadan takilabilmesin. Zirt pirt mouse ile bir seyler yapmak yavaslatir insani. Kisayollara, macrolara ve text manipulasyonuna rahatca izin veren klavyeler kullan.

Merhaba arkadaşlar. Kodlamaya uygun, ergonomik, <> {} gibi karakterleri tek tuşla yazabileceğim, enter tuşu büyük ve tercihen mekanik switch li klavye arıyorum. Yazılımcı arkadaşlar kullandığınız klavyelerden önerdikleriniz varsa, yardımcı olursanız sevinirim. Bütçe sınırı yok ama kafamda 500-600 liraya bulurum diye düşünüyorum.

Direk marka model öneremeyeceğim ancak mekanik klavye almayın :D
zamanla baş ağrısı yapıyor. Şuan ki klavyelerde en büyük sorun <>
Oyuncu klavyelerinden uzak durun. Genelde bu tuşları artık üste koyuyorlar ve pratiklik açısından sıkıntı oluşturuyor.

Direk marka model öneremeyeceğim ancak mekanik klavye almayın :D
zamanla baş ağrısı yapıyor. Şuan ki klavyelerde en büyük sorun <>
Oyuncu klavyelerinden uzak durun. Genelde bu tuşları artık üste koyuyorlar ve pratiklik açısından sıkıntı oluşturuyor.
Mekanik klavyede brown/red gibi switchler sessizdir, normal bir klavyeye göre çok daha konforlu ve keyiflidir ayrıca.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı