Neden İnsan olarak yaratıldık?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İslam alimi dediğin insan kim ki "kesin hüküm" veriyor? Allah dışında kimse bir şeyi günah kılamaz. Ben buna inanıyorum ve hangi İslam alimi olursa olsun bir şeyi Kuran'da yazmamasına rağmen günah olarak söylüyorsa ben ona inanmam.

Ayrıca sen alimler tarafından verilen kararları yazıyorsan ben de Kuran'da Allah tarafından söylenmiş şeylerden bahsediyorum.
Kardeşim çok yanlış açıdan bakıyorsun Kuran indiği zamanda sigara yoktu mesela yada ne biliyim bilgisayar felan onun için Peygamber efendimizin dostları sahabeyi kiram bize yardımcı oldu o konuda yani İslam alimleri Hacı bektaşı veli veya Ebul vefa hazretleri yada Ebul el Ensari daha bir sürü onlarca onlarca İslam alimi Kuran indikten sonra Peygamber efendimize soruyorlar mesela Efendim böyle bir durum var Kurana baktım ama sonuç bulamadım ne yapmalıyım Peygamber efendimiz Allah C.C aracılığı ile Kuranda yazmasa bilene bazı şeyler söylüyor biz onlara Hadis diyoruz öyle şey olurmu hemen tövbe edin lütfen Kuranda yazmayan başka şeye inanmam diye bir şey olmaz tabiki aslını öğrenmek lazımdır ama bu şunun gibi İslama inanıyorum ama Peygambere ve onun Hadislerine inanmıyorum demek gibi bir şey sizinkisi buda kesinlikle büyük günahtır farkında olmadan yazdınız belki ama hemen tövbe edip af dileyin..

Bu soruya cevabım "Müslümanlık" olacak.

Çünkü ben tek bir mezhepe bağlı kalmayı doğru bulmuyorum. Mesela bana sorsanız Hanefi mezhepine göre namaz kılıyorum ama parmağımın ucu kanadığında abdestimin bozulmadığına inanıyorum. Aynı şekilde bir kadına değdiğimde de bozulmadığına inanıyorum.

Yani hiçbir mezhepe mensup değilim. Bana doğru gelen görüşleri kendime kabul ediyorum. Ki en mantıklısı da bu çünkü hiçbir insan ne %100 doğrudur ne de %100 yanlıştır. İlla bir yanlış olabilir o mezhepte ve ben bir insan tarafından oluşturulmuş bir mezhepe bütünüyle uymam. Bana uygun gelen yanlarına uyarım, uygun gelmeyen yanlarına uymam.
Çok yanlış düşünüyorsunuz bu aynı şuna benziyor ben Allaha ve Kurana inanırım ama Peygambere inanmam ve onun dediklerine inanmam gibi diyorsunuz mezheplerin kurucuları zaten merak etmeyin öyle normal insanlar değiller hepsinin birer özellikleri var Allah dostları onlar gidip hayatlarını doğru yerden araştırsanız böyle konuşamazsınız onlar sanki normal boş insanlarmış gibi konuşuyorsunuz gidip lütfen güzelce ve doğru bir şekilde araştırın.

Kardeşim çok yanlış açıdan bakıyorsun Kuran indiği zamanda sigara yoktu mesela yada ne biliyim bilgisayar felan onun için Peygamber efendimizin dostları sahabeyi kiram bize yardımcı oldu o konuda yani İslam alimleri Hacı bektaşı veli veya Ebul vefa hazretleri yada Ebul el Ensari daha bir sürü onlarca onlarca İslam alimi Kuran indikten sonra Peygamber efendimize soruyorlar mesela Efendim böyle bir durum var Kurana baktım ama sonuç bulamadım ne yapmalıyım Peygamber efendimiz Allah C.C aracılığı ile Kuranda yazmasa bilene bazı şeyler söylüyor biz onlara Hadis diyoruz öyle şey olurmu hemen tövbe edin lütfen Kuranda yazmayan başka şeye inanmam diye bir şey olmaz tabiki aslını öğrenmek lazımdır ama bu şunun gibi İslama inanıyorum ama Peygambere ve onun Hadislerine inanmıyorum demek gibi bir şey sizinkisi buda kesinlikle büyük günahtır farkında olmadan yazdınız belki ama hemen tövbe edip af dileyin..

Çok yanlış düşünüyorsunuz bu aynı şuna benziyor ben Allaha ve Kurana inanırım ama Peygambere inanmam ve onun dediklerine inanmam gibi diyorsunuz mezheplerin kurucuları zaten merak etmeyin öyle normal insanlar değiller hepsinin birer özellikleri var Allah dostları onlar gidip hayatlarını doğru yerden araştırsanız böyle konuşamazsınız onlar sanki normal boş insanlarmış gibi konuşuyorsunuz gidip lütfen güzelce ve doğru bir şekilde araştırın.

1- Peygambere inanmadığımı iddia edeceğinizi önceki yazımda belirtmiştim.
2- Kuran okumadan kulaktan duyma geleneksel bilgilerle İslam'ı öğrenmeye çalışıyorsunuz maalesef ve insanları böyle bilgilerle yanlış yönlendiriyorsunuz.
3- Önceki yazınızda abdestsiz Kuran'a dokunulmayacağını söylemişsiniz, Kuran okumadığınız buradan belli oluyor demek ki abdest almaya üşeniyorsunuz. (Alsanız da Arapçasını okuyarak bir şey anlamadan geçinirsiniz zaten)
4- Benim söylediğim şeylerle günah işlediğimi iddia ederek ve derhal tövbe etmemi emrederek hüküm veriyorsunuz. Benim söylediğim şeylerin doğru olup olmadığını Allah bilir ve bir günah işliyorsam bunu Allah biliyordur siz değil. Ayrıca bana tövbe et af dile diye emir veremezsiniz çünkü ben hiçbir şeyi kafamdan uydurmuyorum sizin gibi.
5- "onlar sanki normal boş insanlarmış gibi konuşuyorsunuz" dediğin insanlar eğer İslam alimleri ise, onların sıradan insanlardan hiçbir farkı yok. Eğer Peygamberlerden bahsediyorsan, peygamberler de insandır ve insan üstü güçleri yoktur. Ayrıca peygamberler hiçbir şeyi haram kılamaz.
6- Bana araştırın diyorsunuz fakat belli ki Kuran'dan araştırmamışsınız hiçbir şeyi. Ben de size önereyim, Kuran okuyun ve din hakkındaki hükümleri önce oradan araştırın. Sonra uyduracaksanız uydurursunuz en azından yaptığınızın yanlış olduğunu anlarsınız.

Arkadaşlar benden bu kadar bu süreden sonra bana cevap olarak gelecek mesajların çoğu aynı tip insanlardan oluşacak. Ben söylediklerimin her zaman arkasındayım.

Son bir şey söylemek istiyorum, İslam'ı araştıracaksanız Kuran'dan araştırın. Korkmayın Allah'ın sözlerini okuyarak delirmezsiniz. Anlamam diye de korkmayın Allah anlayın diye indirdi onu Arapçasını okuyup üfleyin diye değil.

Hadi iyi geceler herkese umarım faydalı olmuştur yazdıklarım.

Abdestsiz Kuran okunmaz-Kuran'a dokunulmaz kafasını anlamıyorum. Başka dine mensup birisi nasıl okuyacak o zaman?
Kuran için alınan abdest, saygı için alınmış demektir. Kuran okumak için abdest şart değildir. İster Türkçe'sini, ister Arapça'sını açıp okuyabilirsiniz. Ancak abdest almanız, Allah'a, kitabına ve peygamberine saygı göstergesi olacaktır.
2. husus ise, peygambere inanıyoruz ancak, peygamberin dediğini iddia edilen her şeye inanmamak gerek. Zira o kadar mantıksız şeyler var ki, hem Kuran'la çelişiyor, hem de dini yaşantı ile.
@omerakz hocam, elinize sağlık. Keşke "Müslümanım" diyen her insan, açıp Türkçe'sini okusa Kuran'ın..

Arapça'yi öğrenmeden tam anlamıyla anlamazsın sana şu örnekle anlatım orijinal flim dublaj film gibi düşün... Arapça çok geniş bir dil zengin bir dil. Yani sen gidip ve Türkçe meal kitabı aldığında ve okuduğunda Kuranı anlamıyorsun şunu unutma Kurana hukuk kitabı gibi bakarsan anlayamazsın Kuran'i. Hz Muhammed hayatına bakman indirildiği zaman hayat şartlarını bilmen gibi şeylere dikkat etmen gerekir daha çok şey vardır dikkat etmen gereken. Yani sen burada 2 yazı okumakla bir şey öğrenemezsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış bilgiler öğrenmek istemiyorsan ünüversiteye git ilahiyat fakültesi hocalarından fıkıh hocalarına sor gidip de kıytırık imamlara sorma imamların bilgisi sıfır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Abi bir insan kolaylik olsun diye bir mezhepten olur. Mezhebi kuran kişiler kuran âyet hadis gibi kavramlarla 50-60 yıldır inceliyorlar öğreniyorlar. Sen bir önceki yazında istersem şia istersem matudiri olurum demişsin ki bu çok yanlış. Biz kolaylik olsun diye mezhep seçiyoruz adam 50-60 din ilimi öğrenmiş. Ona göre kuran yorumlayabiliyor. Eğer bu mezhepleri şecmeyeceksiniz sizi 50 yıl din ilimini öğrenmeye davet ediyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı