Neden Kaspersky?

O yüzden mi ABD kamu kuruluşlarında Kaspersky'ı yasakladı? Kendinizi kandırmayın. Hiçbir şirket sizin verilerinizi çalmadan, izlemeden, elde etmeden duramaz buna Microsoft'ta dahildir.

Siz şu an bile bu siteye girerken birçok siteye aslında telemetri verisi gönderiyorsunuz bu iddianız çok gülünç.

Bu bir WhatsApp mı? Siz bana bunu açıklayın. Alıyorsa yenilemeler için kullanıyorlardır.
(Haklıysam beğenin.)

Sonradan mesajı düzelttim düzelttiğim mesajı üstüne alınma o zaman. Ayrıca önemli değil.
Mesajımı alıntıladınız, başkasının mı üstüne alınması gerekiyordu? Özrümü de geri alıyorum bu arada, nezaketen yazmıştım ancak gerek olmadığını farkettim.

WhatsApp kullandığımı neye dayanarak söylediniz? Evet kullanmıyorum. Verilerin satılması sizce de bir endişe olamaz mı?
Olmaz, ancak olmalı. Bugün kullandığın her ürünün sahibi firma, bedava sunduğu ürünü kullanan kişiden bir şeyler alıp satarak parasına bakar. Technopat'a Microsoft Edge üzerinden girmişsin, Windows 10 kullanıyorsun. Telefonun da büyük ihtimalle Android tabanlıdır ancak fark etmez. Tüm bu şirketlerin; Google'ın, Microsoft'un, Apple'ın veri satmadığını mı düşünüyorsun? Tek endişen bir antivirüsün senden elde ettiği platform ile kısıtlı veriler mi olmalı, yoksa genel olarak elinde gezdirdiğin tüm cihazlardan tüm yaşantının verileri mi olmalı? Verilerinden endişe eden internet zerresi içeren hiçbir ürünü de kullanmasın bi' zahmet. Ayrıca WhatsApp, orada kapsayıcı bir örnekti.

Security Essentials dönemleri için gerçekten vasat sayılabilecek bir performansı vardı. Windows 10 ile birlikte sisteme gömülü hale getirerek daha kapsamlı bir korumaya sahip oldu. Günümüzde Windows 10 kurulu her sistemin neredeyse tamamında Defender'ın aktif bir şekilde veri topladığını ve bunları paylaştığını düşünürsek veritabanı konusunda çok ciddi bir birikim. Kaspersky ile yarışabilecek hatta zaman zaman geçebilecek bir başarı dediğimde bir küfür yemediğim kalmıştı.

Evet bu konuda Microsofta çok kızıyorum. Yahu sen executable dosyaları çalıştırabilecek ve her türlü donanımı çalıştırabilecek bir işletim sistemi tasarlamışsın yani doğal olarak senin driver için geliştirdiğin yazılım mimarisi güvenlik riski barındırıyor yani UNIX ve Linux sistemlere nazaran daha tehlikedesin doğrudan derlenmiş dosyayı çalıştırıyorsun.

Neden XP'den beri bir önlem almadında bizi 3. parti şirketlere mahkum ettin? İşte bu konuda gerçekten sinirliyim Microsofta. İşletim sistemini çıkardıysan güvenliğinide kendin sağlayacaksın 2x2=4 kadar nettir. Kaspersky, Avast, Avira vs. senin yazılım tasarımını mı biliyor? Senin mimarini hangi servislerin ne kadar performans tükettiğini nasıl hata ile patladığını mı biliyor? Daha doğrusu senin kadar biliyor mu?

İşte bu mevzu yüzünden yıllarca insanlar gelen güncellemeler yüzünden yanlış algılamalar sonucu insanlar format atmak zorunda kalıp verilerini kaybettiler ve sürekli performans sorunları ile cebelleştiler.

Bunlara rağmen bu AV'ler üzerinde ki fanboyluk hala devam ediyor saçma bir şekilde.

Mesajımı alıntıladınız, başkasının mı üstüne alınması gerekiyordu? Özrümü de geri alıyorum bu arada, nezaketen yazmıştım ancak gerek olmadığını fark ettim.

Sizin mesaj attığınızı görmeden mesajıma ekleme yaptım. Düzenleme attığım mesajı da nasıl sileceğimi bilmiyordum. Sizde özür mahiyetinde mesaj atınca açıklama yapmak için yazdım. Kendimi anlatabildiysem ne mutlu. Yaptığım hatadan dolayı da sizden özür diliyorum.

Olmaz, ancak olmalı. Bugün kullandığın her ürünün sahibi firma, bedava sunduğu ürünü kullanan kişiden bir şeyler alıp satarak parasına bakar. Technopat'a Microsoft Edge üzerinden girmişsiniz, Windows 10 kullanıyorsunuz. Telefonunuz da büyük ihtimalle Android tabanlıdır ancak fark etmez. Tüm bu şirketlerin; Google'ın, Microsoft'un, Apple'ın veri satmadığını mı düşünüyorsun? Tek endişen bir antivirüsün senden elde ettiği platform ile kısıtlı veriler mi olmalı, yoksa genel olarak elinde gezdirdiğin tüm cihazlardan tüm yaşantının verileri mi olmalı? Verilerinden endişe eden internet zerresi içeren hiçbir ürünü de kullanmasın bi' zahmet.
Verilerden endişe duyulmasının olağan bir şey olduğunu belirtmenize rağmen bunun olanaksız olduğunu belirterek çelişki oluşturmuşsunuz. Kullandığım tarayıcı, işletim sistemim vb. birçok ürün veri topluyor, bazılarıysa satıyor, bu konuda hemfikirim fakat hiçbirinin yöneticisi direkt olarak WhatsApp'ta yaşandığı gibi veri satışından hüküm giymiyor.

Bu bir WhatsApp mı? Siz bana bunu açıklayın. Alıyorsa yenilemeler için kullanıyorlardır.
(Haklıysam beğenin.)

Aynen o yüzden ne arıyorsan ne konuşuyorsan Google ve aracı servisler Youtube'da orada burada gezerken önüne reklam video çıkarıyor değil mi?

Yahu ben boşuna mı Meslek + Önlisans okudum ve boşuna mı Mühendislik için çabalıyorum diye soruyorum kendime. Ben bunun eğitimini aldım ve siz diyorsunuz ki bana bu bir whatsapp mı?

Kullandığın her yazılım veri toplar. Paralı veya parasız olsun fark etmez. Bunu technopatta yapıyor güzel kardeşim anlatabiliyor muyum? Sen sitede geziyorsun çerezlerini kullanıyorlar Google ile veriler paylaşıyorlar kapiş?

Dijital ortamda paralı veya parasız fark etmiyor ortada bir hizmet varsa o ürün sensin.

ABD'de kaspersky kamu kuruluşlarında neden yasaklandı? Çok basit NSA gibi Dünyanın en gelişmiş siber saldırı ve savunma birimlerine sahipsin. Bu adamların yaptığı geliştirdiği uçuk kaçık algoritmalar, şifreleme metotları, saldırı yaptıkları ülkelere karşı geliştirdikleri özel virüsler ve trojanlar var. Baş düşmanına eliyle tüm ülkenin anahatarı olan verileri mi teslim etsinler?

Stuxneti NSA yaptı zaten iranda ki nükleer santralleri kontrolden çıkarmak istediler İrana mesaj verdiler kısaca nota çektiler neyse sen bu bir Whatsapp mı demeye devam et güzel kardeşim.

Evet bu konuda Microsofta çok kızıyorum. Yahu sen executable dosyaları çalıştırabilecek ve her türlü donanımı çalıştırabilecek bir işletim sistemi tasarlamışsın yani doğal olarak senin driver için geliştirdiğin yazılım mimarisi güvenlik riski barındırıyor yani UNIX ve Linux sistemlere nazaran daha tehlikedesin doğrudan derlenmiş dosyayı çalıştırıyorsun.

Neden XP'den beri bir önlem almadında bizi 3. parti şirketlere mahkum ettin? İşte bu konuda gerçekten sinirliyim Microsofta. İşletim sistemini çıkardıysan güvenliğinide kendin sağlayacaksın 2x2=4 kadar nettir. Kaspersky, Avast, Avira vs. senin yazılım tasarımını mı biliyor? Senin mimarini hangi servislerin ne kadar performans tükettiğini nasıl hata ile patladığını mı biliyor? Daha doğrusu senin kadar biliyor mu?

İşte bu mevzu yüzünden yıllarca insanlar gelen güncellemeler yüzünden yanlış algılamalar sonucu insanlar format atmak zorunda kalıp verilerini kaybettiler ve sürekli performans sorunları ile cebelleştiler.
Belki bunu Longhorn-7 arasındaki dönem için yapmamalarına hak verebiliriz, yaşanan krizi düzeltmeye çalıştılar. Ancak XP ile yaşanan kullanıcı patlaması ve web ortamından gelebilecek tehditlerin gün geçtikçe artmasına karşılık mutlaka sisteme gömülü bir güvenlik çözümü sağlanmalıydı. Geç oldu ama neyse ki kapsamlı bir güvenlik çözümü şu anda mevcut.
En büyük avantajlarından birisi ise Windows Update ile entegre çalışarak güncel kalabilmesi.

Sizin mesaj attığınızı görmeden mesajıma ekleme yaptım. Düzenleme attığım mesajı da nasıl sileceğimi bilmiyordum. Sizde özür mahiyetinde mesaj atınca açıklama yapmak için yazdım. Kendimi anlatabildiysem ne mutlu. Yaptığım hatadan dolayı da sizden özür diliyorum.
Estağfurullah, iletişimimizde sorunlar olmuş, bir hışımla çıkışmışız birbirimize. Kusura bakmayın o halde, benim de bir hatam varsa özür dilerim :) .

Verilerden endişe duyulmasının olağan bir şey olduğunu belirtmenize rağmen bunun olanaksız olduğunu belirterek çelişki oluşturmuşsunuz. Kullandığım tarayıcı, işletim sistemim vb. birçok ürün veri topluyor, bazılarıysa satıyor, bu konuda hemfikirim fakat hiçbirinin yöneticisi direkt olarak WhatsApp'ta yaşandığı gibi veri satışından hüküm giymiyor.
Çelişki oluşturmadım, hakikaten verimin satılması rahatsız edici ancak endişe verici değil. Rahatsız olursun ama endişe duymazsın, çünkü firmalar senin verini sen olduğun için satmıyor.
Ha bu arada, hüküm giymemelerinin sebebi WhatsApp kadar dürüst olamamaları ve gözlerini karartmamış olmaları. Yarın sabah bilgisayarı açtığında Microsoft da aynı şartları önüne yığsa yine tepki yağar, veri satışından hüküm giyer.

Çelişki oluşturmadım, hakikaten verimin satılması rahatsız edici ancak endişe verici değil. Rahatsız olursun ama endişe duymazsın, çünkü firmalar senin verini sen olduğun için satmıyor.
Ha bu arada, hüküm giymemelerinin sebebi WhatsApp kadar gözlerini karartmamış olmalarıydı. Yarın sabah bilgisayarı açtığında Microsoft da aynı şartları önüne yığsa yine tepki yağar, veri satışından hüküm giyer.
Dediğiniz gibi, bu kadar gözlerini karartmadılar. Aynı şekilde veri satışı aktif olarak yapılıyor. Gördüğüm kadarıyla siz de Windows kullanıyorsunuz, hepimizin bazı kendimize has sebepleri var. Amacımız veri satışını engellemekten çok, "azaltmak".

Yeni konular

Geri
Yukarı