Neden Kaspersky?

Belki bunu Longhorn-7 arasındaki dönem için yapmamalarına hak verebiliriz, yaşanan krizi düzeltmeye çalıştılar. Ancak XP ile yaşanan kullanıcı patlaması ve web ortamından gelebilecek tehditlerin gün geçtikçe artmasına karşılık mutlaka sisteme gömülü bir güvenlik çözümü sağlanmalıydı. Geç oldu ama neyse ki kapsamlı bir güvenlik çözümü şu anda mevcut.
En büyük avantajlarından birisi ise Windows Update ile entegre çalışarak güncel kalabilmesi.

Estağfurullah, iletişimimizde sorunlar olmuş, bir hışımla çıkışmışız birbirimize. Kusura bakmayın o halde, benim de bir hatam varsa özür dilerim :) .

Bu konuda haklısınız milenyum faciasından sonra bu kadar kullanıcı beklemiyorlardı muhtemelen. Ancak şu var Windows 7 zaten Vistanın çekirdeğinin alınıp geliştirilmiş bir versiyonu ve bu dönemde MS'in başını ağrıtan bir çok sorun vardı yani Vista döneminde Driver problemleri çoktu.

Kernelde çok fazla hata vardı. Oyunlar için Directx yamaları ve .net frameworkleri sıkıntılıydı ve bu Windows 7'nin ilk 3 senesindede devam etti. Yani MS'in tüm enerjisini buralara vermesinden dolayı belkide bu duruma çok geç bir tepki verebildiler.

Dediğiniz gibi, bu kadar gözlerini karartmadılar. Aynı şekilde veri satışı aktif olarak yapılıyor. Gördüğüm kadarıyla siz de Windows kullanıyorsunuz, hepimizin bazı kendimize has sebepleri var. Amacımız veri satışını engellemekten çok, "azaltmak".
Verilerin zaten elden ele geziyor. Basitinden; ucuza aldığın ve Çin'de üretilmiş, internete bağlanma kapasitesi olan bir akıllı saatte Çinliler bir açık kapı bıraksa verilerin Çin hükümetinde. Kullandığın Google, Microsoft, Facebook ürünleri senden elde ettiği verileri kime satıyor zaten belli değil.
Kullandığın Kaspersky senin kısıtlı verine erişse ne olur, en kötü Rus hükümetine satar. Her şeye veri yönünden bakacaksak ben çıkıyorum Opera'dan bir daha da girmiyorum zira verilerim direkt olarak Çin'de. Bu devirde veri toplamayı da azaltmayı da düşünmeyeceksin yoksa yazılımların ve ürünlerin rekabetten ötürü kendilerini rakiplerinden öne geçiren artılarından ve özelliklerinden mahrum kalırsın.

Verilerin zaten elden ele geziyor. Basitinden; ucuza aldığın ve Çin'de üretilmiş, internete bağlanma kapasitesi olan bir akıllı saatte Çinliler bir açık kapı bıraksa verilerin Çin hükümetinde. Kullandığın Google, Microsoft, Facebook ürünleri senden elde ettiği verileri kime satıyor zaten belli değil.
Kullandığın Kaspersky senin kısıtlı verine erişse ne olur, en kötü Rus hükümetine satar. Her şeye veri yönünden bakacaksak ben çıkıyorum Opera'dan bir daha da girmiyorum zira verilerim direkt olarak Çin'de. Bu devirde veri toplamayı da azaltmayı da düşünmeyeceksin yoksa yazılımların ve ürünlerin rekabetten ötürü kendilerini rakiplerinden öne geçiren artılarından ve özelliklerinden mahrum kalırsın.
Yani direkt olarak verileri öne atmamızı ve korumak adına hiçbir önlem almamamızı mı tavsiye ediyorsunuz?

Yani direkt olarak verileri öne atmamızı ve korumak adına hiçbir önlem almamamızı mı tavsiye ediyorsunuz?
Verini öne atmıyorsun onlar alıyor. Bugün kullandığın çoğu uygulama, yazılım, ürün aynı firmanın öğesi, birini kullanmasan diğerinden yine toplar o veriyi. Aynı firmanın olmasa bile senin toplamda 10 tane verini alıyorlarsa bir program kullanmayı bıraktığında yine 10 verin alınacak, değişen bir şey yok. Anlatabildim mi?

Belki bunu Longhorn-7 arasındaki dönem için yapmamalarına hak verebiliriz, yaşanan krizi düzeltmeye çalıştılar. Ancak XP ile yaşanan kullanıcı patlaması ve web ortamından gelebilecek tehditlerin gün geçtikçe artmasına karşılık mutlaka sisteme gömülü bir güvenlik çözümü sağlanmalıydı. Geç oldu ama neyse ki kapsamlı bir güvenlik çözümü şu anda mevcut.
En büyük avantajlarından birisi ise Windows Update ile entegre çalışarak güncel kalabilmesi.

Estağfurullah, iletişimimizde sorunlar olmuş, bir hışımla çıkışmışız birbirimize. Kusura bakmayın o halde, benim de bir hatam varsa özür dilerim :) .
Nezaket ile anlaşabildiğimize sevindim. Hatam olduysa bende sizden özür dilerim.

Yıllardır ödül alan bir kaç firma var zaten; Bitdefender, Kaspersky ve Norton. Ben bunların arasına birde Comodo'yu eklerim. Kaspersky geniş veritabanına sahip ve bulduğu yeni tehditleri otomatik olarak sunucuya bildiriyor. Bu sayede Kaspersky kullanan kullanıcılar genel olarak güvende kalıyor. Defender crack ve korsan işleri ile ilgilenen birisi için tabii ki de yetersizdir. İstediğiniz AV'yi kullanabilirsiniz, ne bir fanboy olmaya ne de hater olmaya gerek yok. Böyle konuların açılması tamamen gereksiz bir kavga ortamı oluyor.

Verini öne atmıyorsun onlar alıyor. Bugün kullandığın çoğu uygulama, yazılım, ürün aynı firmanın öğesi, birini kullanmasan diğerinden yine toplar o veriyi. Aynı firmanın olmasa bile senin toplamda 10 tane verini alıyorlarsa bir program kullanmayı bıraktığında yine 10 verin alınacak, değişen bir şey yok. Anlatabildim mi?
Kullandığımız yazılımların veri topluyor olması oldukça normal fakat bu hepsinin de sattığı anlamına gelmez. Veri toplama konusunda size hak vermiyorum, her yazılımın toplamayı hedeflediği veriler farklıdır kanısındayım. En azından verilerimize biraz daha koruma sağlayabiliriz.

Kullandığımız yazılımların veri topluyor olması oldukça normal fakat bu hepsinin de sattığı anlamına gelmez. Veri toplama konusunda size hak vermiyorum, her yazılımın toplamayı hedeflediği veriler farklıdır kanısındayım. En azından verilerimize biraz daha koruma sağlayabiliriz.
Gayet de hepsinin veri sattığı anlamına gelir. Adam senin verini çeyizine saklamıyor herhalde. Senin düşüncenle; toplamayı hedeflediği veriler diye sınıflandırırsak ve bunun yanında herkesin veri sattığı anlamına gelmez dersek, ben de "Kasperksy bu verileri satmıyor ve veritabanını genişletmek için kullanıyor. Toplamayı hedeflediği veriler de güvenlik sınıfındaki veriler." derim. Saçma, değil mi? Bu yüzden dünya çapında iş yapan firmaların topladığı verileri satmayıp kendine sakladığı düşüncesi mantıksızdır.

Gayet de hepsinin veri sattığı anlamına gelir. Adam senin verini çeyizine saklamıyor herhalde. Senin düşüncenle; toplamayı hedeflediği veriler diye sınıflandırırsak ve bunun yanında herkesin veri sattığı anlamına gelmez dersek, ben de "Kasperksy bu verileri satmıyor ve veritabanını genişletmek için kullanıyor. Toplamayı hedeflediği veriler de güvenlik sınıfındaki veriler." derim. Saçma, değil mi? Bu yüzden dünya çapında iş yapan firmaların topladığı verileri satmayıp kendine sakladığı düşüncesi mantıksızdır.
Size açıkça katılmıyorum, her platformun veri satışında bulunduğunu da düşünmüyorum.
Kendimi bu tür olaylardan bir nebze de olsa korumak için de önlem alıyorum.
Hiç önlem almamaktan daha iyi olduğu düşüncesindeyim.

Fanboyluk. Bu kadar net. Herkes güvende olduğunu sanıyor ama performans götürüsü verilerinizin satıldığı vs gibi şeylere hiç girilmiyor bu konularda sadece takım tutar gibi bu AV iyi şu AV iyi deniyor.

Windows 10 için defender yeterli. Başka AV kurmaya gerek yok artık ciddi diyorum. Eski bir Windows versiyonuna sahip makineniz varsa herhangi bir Anti virüsü kullanmanız yeterli yani aa bu çok iyiymiş bu çok daha virüs tutuyor gibi muhabbetler sadece ve sadece AV pazarının iştahını kabartan şeyler.

Siz zaten crack yazılım kullanıyor ve +18 sitelerde geziyor birde her yere USB bağlayıp kendi makinenize takıyorsanız Dünyanın en iyi AV'si bile sizi kurtaramaz. Her şey bilinçli kullanıcı olmakta başlıyor.

Düzenleme: Ahahahah bazılarının zoruna gitmiş hemen kızmışlar 🤣
Ben de böyle diyordum ancak Defender tahmin edemediğiniz kadar sistemi yoruyor. Kaspersky gerçekten çok hafif. Bunu yükledikten sonra anladım. Ayrıca Defender her ne kadar virüsleri tespit etmede başarılıysa da kaldırmakta bazen sıkıntı çıkabiliyor.
Kısacası Kaspersky’a bir şans verin derim.

Yeni konular

Geri
Yukarı