Neden Kılıçdaroğlu istifa deniliyor?

Gökdeniz.Z

Decapat
Daha fazla  
İyi sosyaller, öncelikle bundan 8-9 ay önceye kadar Kılıçdaroğlu istifa deniyordu, tamam o zaman anlarım kaç seçim kaybetmiş bir defa daha mı deneyecek diye ama aday olduktan sonra ne kadar çalışıp çabaladığını hepimiz gördük. Belki de en iyi aday oydu ve alınabilecek en yüksek oyu aldı ama seçim kaybettikten sonra da piro piro diyen kişiler bir anda Kılıçdaroğlu istifa demeye başladı. Gerçekten sinir bozucu.

Kılıçdaroğlu bu insanlara ne yaptı? Herkes 2-3 tweet gördü diye hemen istafa demeye başladılar ama kimse demiyor ki muhalafete tam destek yapalım ve erken seçime gidilsin, belki de hep bu yüzden kaybediyoruz.

En iyi aday o muydu? Güldürmeyin lütfen :D Neredeyse bütün anketlere göre Kemal Kılıçdaroğlu kaybediyordu, adaylığını diretti. Tekrardan aday oldu ve tekrardan kaybetti. Oyu %1 bile olmayan 4 partiyi yanına aldı ve bedavadan 40 vekil de verdi. Bu seçimden tamamıyla zararlı çıktık. Şunu kabullenin, Kemal Kılıçdaroğlu ne kadar dürüst siyasetçi olsa da siyaset işini pek beceremiyor. Eğer siyaset işini becerebilseydi yıllarca seçim kaybetmezdi ve çoktan muhalefet iktidar olmuştu ama yıllarca RTE iktidar olduğuna göre demek ki bazı şeyleri beceremiyor. Yıllardır muhalefeti destekleyen birisi olarak sonraki seçimde Kemal Kılıçdaroğlu ya da altılı masadaki liderlerden herhangi birisini aday olarak görürsem muhalefete kesinlikle oy atmayacağım.

Benim tuzum kuru, benim için endişelenmenize gerek yok. Yıllarca muhalefeti destekledik de ne oldu? Seçim mi kazanabildiler? Muhalefet AKP tabanından oy alamadıysa da bu sebepten dolayı alamadı. Kemal Kılıçdaroğlu'nu desteklemeyenlere hain, şöyle ya da böyle olursun damgası vuruldu. Sonra adamın Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyesi varsa da desteklemedi. AKP tabanından böyle mi oy almayı düşünüyorsunuz? Kemal Kılıçdaroğlu'nun derhal istifa etmesi gerekiyor ve CHP'de ciddi temizlik yapılması lazım. Muhalefet ancak öyle iktidar olabilir, diyelim ki bunlar yapılmadı. 2028 seçimlerinde tekrar AKP'nin kazandığını görürüz.

Kılıçdaroğlu 9 seçim kaybetmedi. İlk defa Cumhurbaşkanı adayı oldu, kaybetti. CHP açısından, %20-25'lik bir oy oranına sahip parti ile ne kadar oluyorsa o kadar oldu. Bence başarısız bir parti lideri değildi, zor zamanlarda CHP'nin oyunu artırdığını düşünüyorum.

Bunları söylemişken, ülkenin kaderini belirleyecek bir seçimde başarısız olduysa, istifa etmeli ve daha vizyoner liderlerin önünü açmalıdır. İktidarı değiştiremediysek o halde muhalefeti değiştirmeliyiz. Bunun lamı cimi yok. Tüm göstergeler muhalefeti gösterirken, her şey bir seçim kazanmaya elverişliyken bu işi başaramadık ve bunun sorumluluğunu "halk bizi anlamadı" diyerek geçiştiremeyiz. Eldeki halk bu, size özel halk ithal edemeyiz.

@M5Sakarya CHP 2014 seçimlerinde Ekmeleddin İhsanoğlu'nu aday göstererek mi seçim kazanmayı bekliyordu? Yıllardır muhalefet iktidara gelemediyse bunda büyük pay Kemal Kılıçdaroğlu'ndadır. Kemal Kılıçdaroğlu dürüst siyasetçi, kabul ediyorum fakat başarısız bir lider. Muhalefeti değiştirmemiz lazım ki malum partiden kurtulabilelim. Israrla hâlâ ve hâlâ Kemal Kılıçdaroğlu diye diretenler var, mantıksız. Kaç kere aday olma denmesine rağmen adaylığını koydu ve seçimi kaybetti. Bu adam mı seçim kazanacaktı? AKP'ye bedavadan 5 yıl daha verdiysek tek suçlusu Kemal Kılıçdaroğlu'dur. O koltuğu bırakmalı artık.

Muhalefetten hiçbir aday 50'yi kıramazdı. Kılıçdaroğlu sevdalısı bir adam değilim ama sorun aday değil. CHP başa gelirse tesettür problemi yaşayabiliriz diyen akrabam var benim. Hadi nasıl ikna edeceksin bunu. Anlat bana.

Son düzenleme:
@bxtbx Mansur Yavaş geçebilirdi.

Hadi nasıl ikna edeceksin bunu?

O ön yargı Kemal Kılıçdaroğlu yüzünden oluştu. Kemal Kılıçdaroğlu istifa etseydi emin olun ki kimsenin CHP'ye karşı ön yargısı kalmazdı. Atamın partisini ne hâle getirdiler, yazıklar olsun...

Yeni konular

Geri
Yukarı