Neden NVIDIA ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Paran varsa, piyasada ki az güç tüketen performanslı ve daha fazla teknoloji destekleyen NVIDIA alırsın.

Bu arada @MF şahsen imzamdaki laptopu kullanıyorum ve aşırı memnunum şu an. Arkadaşımdaki 870M'li laptoptan performans olarak hiç aşağı kalır yanı yok ve ısınma sorunu da 3-4 aydır hiç yaşamadım. ( Yalan olmasın 7-8 saatlik BF3 maratonlarında falan ısındı da o kadarda olsun. :) )

Bence en basitinden şuan için bilmiyorum fakat eskiden gördüğüm hazır bilgisayarlar genelde Nvidia kullanıyordu. Nvidia ekran kartı kullanan hazır bilgisayarları alanlar da ben bundan memnundum deyip yine bildiğini alıyor olabilir. Ayrıca eskiden yok AMD ısınıyor, yok ses yapıyor tarzı şeyler çok yaygındı. Eskiden AMD'den şikayetçi olanlar bir daha hiç yeni AMD'yi denemiyor ve direk AMD kötü, ısınıyor vb. diyor. Bu sebeple de hiç AMD kullanmamış birisi bile vazgeçiyor. Fakat bence en çok hazır bilgisayarlar yüzünden. Aynı şekilde Intel için de geçerli. Hazır bilgisayarlarda çoğunlukla Intel ve Nvidia ikilisi kullanılıyordu.

Bu da başlı başına bir sebep. Konuda AMD veya NVIDIA tartışması yapmıyoruz zatne. Neden NVIDIA sorusunu cevaplıyoruz. Bazı arkadaşlar ne yazdığını bile anlamıyor çoğu zaman.

Başlık içeriğine direk cevap vermediğimim farkındayım, ancak yazarken üyelerin "Neden Nvidia?" çıkarımını yapabileceğini düşündüm. Sadece üzerine AMD'nin de tercih edilebileceği özellikleri ekleme gibi bir isteğim oldu.

Benim kişisel düşünceme göre soru yanlış. Her iki kartında kendine göre avantajları var. Mesela ben Nvidia tercih ediyorum. Bunun sebebi 3D Max ve CryEngine gibi grafik motorları ile uğraşmam. Bunun için Cuda çekirdeklerine fazladan para ödemek zorundayım. Ama sen sadece oyun oynayacaksındır ve ekran kartının fazla elektrik çekmesi senin için önemli değildir. O zaman fazladan Nvidia'ya para ödemeye gerek yok.
Aynı Fps değerlerini elde ettiğin ve fiyatı kısmen aynı olan iki ekran kartı arasında sık sık gelen güncellemeler, güncel mimari, yenilikçi ve düşük güç tüketimi sağlayanı tercih edilmelidir. R9 290X yerine Gtx 970 tercih etmek gibi. Gtx 750Tİ yerine R9 270 tercih etmek gibi. Bu kendine "ben bu ekran kartından ne bekliyorum" sorusu ile cevaplanacak bir şey diye düşünüyorum. :)

AMD gerçekte fiyat/performans ürünü olduğu tam olarak doğru değil. O durum ilk aldığınızda geçerli, AMD yüksek güç tükettiği için fiyat farkı elektrik faturası olarak geri dönüyor. Bu yüksek güç tüketimi nedeniyle ödediğiniz faturaya yansıdığında, yıllar sonra aslında daha fazla para ödemiş oluyor AMD kullanıcıları.

Mademki konusu geçti, ben size fiyat/performans oranını karşılaştırayım. Asus GTX750 Ti OC sürümü 448TL, Asus R9 270 DirectCU II ise 488TL yani arada aslıda R9 270 daha pahalı ama aranızda 40TL için GTX 750Ti alınmaz düşüneneler olabilir. En iyi senaryo ile düşündüğümüzde GTX 750Ti'yın tükettiği güç tüketimi ortalama 60Watt, R9 270 ise 111Watt. Yani arada ortalama 51 Watt güç tüketimi var.

Şimdi R9 270 kullanan birisi günde 3 saat oyun oynasa ve bu kartı 3 sene kullansa. Günde 51 Watt x 3 saat = 153 Watt saat fazladan güç tüketir. Ayda 153 x 30= 4590 Watt saat = 4,5 Kilowatt saat fazladan güç tüketir.

• 1KWsaat enerji 35 kuruş olarak hesap edilirse ayda 1,60TL fazladan para ödersiniz 1 yılda 1,60 x 12= 19TL
  • 3 yılda 57TL eder bu en iyi senaryoyu kullanırsak. Yani 3 yılda R9 270'in fiyatı 488+57= 545TL'ye gelir 3 saatlik oyun oynayan birine.

Aradaki fiyat farkı bu şekilde düşündüğümüzde 97TL olur. Yani GTX 750Ti kullanan biri eğer cebinde tutabilse 97TL'si bulunur ve 3 sene sonra bunu yeni ekran kartı aldığında kullanabilir yada 3 yılda 97TL tasarruf yapmış olur.

Yaptığım araştırmaya göre R9 270, eski bir oyun ama Battlefield 3'te 61FPS almış GTX 750Ti ise 46FPS görünüyor. GTX 750Ti'yın fiyat/performans oranını yada yüzdesini %100 olarak varsayarasak R9 270'in fiyat/performans yüzdesi 3 yılda = 488x100x61/(545x46)= 109 oluyor. Yani 3 yıl içinde R9 270'in fiyat/performans yüzdesi %144'ten %109'a düşüyor. Yani 3 yıl Battlefield 3'ü (yada bu performans farkını veren benzer oyunlar oynadığında)3 saat oynayan biri en iyi senaryoyu düşünürsek GTX 750Ti'dan %9 daha fazla fiyat/performans alıyor.

Arada performans farkı olamayan bir oyun olarak Crysis3'ü bulabildim. O zaman R9 270 kullanan için fiyat/performans oranı %94'ten %85'e düşüyor. Yani 3 yılda R9 270 kullanan biri %15 dezavantajlı hale gelmiş oluyor.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

Normal kullanımda güç tüketimleri çok fazla değil o yüzden bilgisayar 12-14 saat açık olması çok farketmez. Bu durum daha çok oyun oynarken yada render alırken geçerli.

Nedeni ekran kartlarına sahip çıkmaları AMD güncelleme konusunda başarısız ve nvidia nın bence en büyük başarı sebebi Intel ve Microsoft ile birlikte çalışmaları.

Hayır sebep var, emin ol. Dizüstünde AMD kullanmak eziyet mesela. Hele ki APU + AMD GPU kullanıyorsan vay haline. Bunun haricinde NVIDIA'nın Experience ile sağladığı bazı teknolojilerin AMD tarafından bir süre sonra sağlanılması vs vs gibi birçok sebep var. Mantıklı düşünülmesi yeterli.

Aynen katılıyorum. Donanım hakkında pek bilgim olmadığı zamanlar dizüstü bilgisayar almaya gittik. Ben Intel&NVIDIA ikilisini seçmiştim. Yetkili beni AMD ile arasında pek bir fark olmadığını söyledi. Bende AMD'ye yönelerek AMD almıştım. Şuan pişmanım desem yeri. Acer V3-551G kullanıyorum. 10 dakika oyun oynamayayım direk kapanıyordu.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı