Neden oyunlarda Türkçe dil yok?

Karam55

Hectopat
Satın aldığım AAA oyunlarında birçok dünya dili var ama Türkçe yok. Hemen hemen aldığım bütün oyunlarda yok. Arapça, Lehçe, Farsça, Hintçe, Norveççe, Flemenkçe gibi diller var fakat Türkçe yok. Türkçe dil desteğinin olmaması benim zoruma gitmeye başladı. Oynadığım çoğu oyunda hikayesinden fazla bir şey anlamadan bitiriyorum. Altyazı desteği de çok görülüyor sanki bize anlamıyorum ki. Bu kadar mı değersiz bir ülke olduk?

Son düzenleyen: Moderatör:
Örnek verecek olursak Crytek firmasının Crysis serisi tamamen Türkçe dublaj bir şekilde çıkış yapmıştır. Ama gel gelelim oyun Türkiye'de dublaj için harcanan miktarı bile satış yapamıyor. Ne zaman emeğe saygı duyulur oyunlar satın alınır ve Türkiye pazarı büyür o zaman da artık oyunları Türkçe görmeye başlarız.

Yanlış soru soruyorsun neden oyunlarda Türkçe dil desteği olsun diye sormalısın o zaman neden olmaması gerektiğini anlarsın zaten. Gereksiz bir uğraş haklı görüyorum açıkçası dil desteği olmadığı zaman.

Yanlış soru soruyorsun neden oyunlarda Türkçe dil desteği olsun diye sormalısın o zaman neden olmaması gerektiğini anlarsın zaten. Gereksiz bir uğraş haklı görüyorum açıkçası dil desteği olmadığı zaman.
Trol olduğunu umuyorum fakat ben ciddiyim Arapça ve Farsça hatta Sırpça dil desteği bile varken neden Türkçe yok.
Herkezin İngilizcesi iyi değil dostum elin Yunanlısı, Arabı, Sırplısı kendi dilinde o oyunu oynuyorken neden bizde kendi dilimizde oyun oynamayalım buda bizim hakkımız.
Bir altyazı desteği eklemek çok mu zor.

Arkadaş "Kafa Ayarı" videolarında Recep Baltaş'ın bahsettiği olayı aktarmış.

Trol olduğunu umuyorum fakat ben ciddiyim Arapça ve Farsça hatta Sırpça dil desteği bile varken neden Türkçe yok.
Herkezin İngilizcesi iyi değil dostum elin Yunanlısı, Arabı, Sırplısı kendi dilinde o oyunu oynuyorken neden bizde kendi dilimizde oyun oynamayalım buda bizim hakkımız.
Bir altyazı desteği eklemek çok mu zor.

Benim yazdığım mesajı forumun %99'u anlamıştır sen anlamadığın için beni troll olarak düşünüyorsun olabilir herkes her konuda bilgili olacak diye bir şey yok bu yüzden kısaca açıklayayım neden Türkçe dil desteğinin olmamasının mantıklı olduğunu. Öncelikle bunun kesinlikle milletler ile alakası yok yani bir Amerikan veya Fransız oyun firması biz Türkleri sevmiyoruz Türkiye Cumhuriyeti ile anlaşamıyoruz aramız iyi değil falan diyerek dil desteği çıkarmamazlık yapmaz. Şimdi neden dil desteği çıkarmamalarının mantığını açıklayayım temel sebep orjinal kullanımdan kaynaklanıyor. Bugün indirimde 8 TL'ye Steam'de satılan Skyrim'i korsan oyun satan bilgisayarcılardan 10 TL'ye satın alan insanlar mevcut bu ülkede. Yani korsan daha pahalı iken yinede onu tercih edenler oldukça fazla. Şimdi sen oyun üreten bir firmasın bununda babanın hayrına yapmıyorsun sonuçta amacın para kazanmak böyle bir tabloyu görüp dil desteği koyar mısın oyuna ? Kimse dil desteği eklemez kolay kolay çünkü baştan aşağı bir oyunu doğru düzenli bir şekilde Türkçe'ye çevirmek hem oldukça masraflı olacaktır hemde zaman kaybı olacaktır. Bu emeği veren şirket karşılığında normalde yaptığı satış oranı %2-%3 artınca doğal olarak diyor ki neden Türkçe yapalım. Oyun firmalarını özellike EA Ubisoft gibi firmaları bir çok noktada suçlayabiliriz ama Türkçe dil desteği sunmuyorlar diye suçlamak komik olur. Çünkü sunmaları için Türkiye olarak bir sebep vermiyoruz. Ayrıca ufak bir not belirteyim G2A Kinguin gibi sitelerden alınan global oyun keyleri kullanıldığı zaman direk Türkiye fiyatlarından alınmadığı için Türk kullanıcı satın almış gibi gözükmüyor eğer değişmediyse. Son olarak da güzel bir örnek vermek istiyorum Mount and Blade : Warband hemen hemen herkesin bildiği sevdiği Dünya çapında küçümsenmeyecek kadar fenomen olmuş Türk yapımcıların yaptığı bir oyun. Bakın Türk yapımcısı diyorum ama bu oyunda bile Türkçe dil desteği yoktu çok sonradan geldi ve gelen çeviri çok kötüydü hala öyle yarım yamalak bir çeviriye sahip oyun. Türkiye'den çıkan bir oyunda bile Türkçe dil desteği olmuyorsa bir düşünmek lazım neden yabancılar yapsın diye.

Bir alt yazı eklemek çok mu zor diye sormuşsun bunun cevabını oyun yapımcılığı yapan firmalara sor ve alacağın cevap sonucunda büyük ihtimal şaşıracaksın.

Olmayacak bir şey değil aslında... Sağlam bir ekip kurup, yapımcı firmalarla iletişime geçilebilir. Para talep etmeden bu işin gönüllü yapılacağı iletilirse, yapımcı firmaların bu duruma karşı çıkacağını düşünmüyorum açıkcası.

Yani iş biraz da yapmak istemeye, birilerinin elini taşın alıtına koymasına bakıyor aslında.

Olmayacak bir şey değil aslında... Sağlam bir ekip kurup, yapımcı firmalarla iletişime geçilebilir. Para talep etmeden bu işin gönüllü yapılacağı iletilirse, yapımcı firmaların bu duruma karşı çıkacağını düşünmüyorum açıkcası.

Yani iş biraz da yapmak istemeye, birilerinin elini taşın alıtına koymasına bakıyor aslında.

Hiç bir AAA oyun yapan firma ücretsiz sunulacak bir çeviri desteğini kolay kolay kabul etmez zaten niyetleri çeviri yapmak olsa parasıyla tutmaları onlar için zor değil buradaki hesap bunu yaptıkları zaman ne kazanacaklar. Bu hep böyle olacak diye bir şey de yok zaten orjinal oyun kullanımı gün geçtikçe artıyor ülkemizde buda gelecekte bir çok şeyi yararımıza tetikleyecektir.

@EmreCanTuna 'ın dediğine katılıyorum. Artık bizler, Warez'i sıradan birşey olarak gördük. Warez oyun çıkaran birçok grup (Cracker vs...) Bizler, kullanıcıların oyunları sistemlerinde test edip beğenmeleri durumunda satın almaları için bu yola başvuruyoruz diyor. Yeni çıkan Warez oyunlara baktığınızda, oyunu beğenirseniz satıl alın diye bir yazı göreceksinizdir. Ben taki ARK'ı satın alıp sistemime yükledikten sonra, ilk bakışı warez'le yapıp sonra oyunu satın almaya karar verdim. Kısacası, Türkiyede oyun piyasası diye bir piyasa yok bence, bu yüzden yerli firmalar oyun çıkartmıyor. Ben bedevaya aldım demek insanlara çok güzel birşey yaptıklarını düşündürüyor. Fakat harcanılan emeği göz ardı ediyorlar.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı