Neden oyunlarda Türkçe dil yok?

Çok çok etken varda sizin saydıklarınızın pek bir etkisi yok maalesef.

Pay Day 2 isimli oyun 40.000 alan sattı Türkiye de dil desteği var mı?
Total War Atilla 8.000 satış rakamı ile Türkçe dil desteği veriyorsa orada durup düşünmelisin başka ne faktör var diye.
Oyunları İngilizce oynuyoruz ilgili bakanlık bundan haberdar mıdır acaba, aracı firmalar Türkçe dil desteği için elini taşın altına koyuyorlar mı, Witcher'da gördük olabildiğini, Sony Türkiye Türkçe seslendirmenin olabildiğini gösterdi, sen ne kadar Türkçeyi düzgün konuşursan konuş Türkçeden bi'haber ise yapımcı boşuna.

Tek bir yasa ile aracı firma oyunları bak nasıl Türkçe çıkarttırıyor.

Çok çok etken varda sizin saydıklarınızın pek bir etkisi yok maalesef.

Pay Day 2 isimli oyun 40.000 alan sattı Türkiye de dil desteği var mı?
Total War Atilla 8.000 satış rakamı ile Türkçe dil desteği veriyorsa orada durup düşünmelisin başka ne faktör var diye.
Oyunları İngilizce oynuyoruz ilgili bakanlık bundan haberdar mıdır acaba, aracı firmalar Türkçe dil desteği için elini taşın altına koyuyorlar mı, Witcher'da gördük olabildiğini, Sony Türkiye Türkçe seslendirmenin olabildiğini gösterdi, sen ne kadar Türkçeyi düzgün konuşursan konuş Türkçeden bi'haber ise yapımcı boşuna.

Tek bir yasa ile aracı firma oyunları bak nasıl Türkçe çıkarttırıyor.

Bahsettiğin rakamlar Steam'den markete girip satın alınan rakamlar değil G2A Kinguin gibi sitelerden satış çok büyük asıl doğru tabloya erişe bilirsen paylaş inceleyelim. Hiç bir firmada Türkçe'den bir haber değil dediğim gibi aklında zoru yok bu adamların demek ki karlı bulmuyorlar bu kadar. Para için kendi oyuncusuna ihanet eden yapımcılar oyunu Türkçe yaptıkları zaman gerçekten para kazanacaklarına inansalar yapmazlar mı sanıyorsunuz anlamadım açıkçası.

The Last Of Us muhteşem bir oyundu en azından bana göre ve Türkçe dil desteği ile çıktı. Dünya genelinde 4 milyon adet satan oyun Türkiye'de 10.000 adet sattı bu oyunun Türkçe dil desteği var. Rakam ortada üzerinden kaç yıl geçti az çok değişmiştir ama çokta büyük bir fark olacağını sanmam 10.000 tane insan bu oyunu Türkiye'de orjinal satın almış zaten bu 10.000'lik kısım dil desteği olmasaydı da en kötü 6-7 satacaktı o da en kötü olarak diyorum hala forumlarda bu tarz konular açılıyor. Kaba hesap ile 3 bin ekstra satmak için oyuna kim niye dil desteği eklesin ki Sony Türkiye bastırmasa sanırım zaten dil desteği de vermezlerdi.

Bir oyuna alt yazı eklemek milyon dolar zarar ettirmez yada binlerce dolar zarar.
Ben bir oyunu alıyorsam kesinlikle aldığım oyunların Türkçe dil desteği vermesini istemeye de sonuna kadar hakkım var. Yazdıklarınızın çoğuna katılmıyorum üçbin oyuncunun verdiği para değil mi ben dil bilmiyorum belki sizin tuzunuz kuru olduğu için yazmışsınızdır.
Bugün yabancı sitelere girdiğimizde bile Türkiye kimi sitelere göre Asya kimi sitelere göre Avrupa görünüyor ve çoğu ülkenin bizi arap sanması galiba yeterli.

Bir oyuna alt yazı eklemek milyon dolar zarar ettirmez yada binlerce dolar zarar.
Ben bir oyunu alıyorsam kesinlikle aldığım oyunların Türkçe dil desteği vermesini istemeye de sonuna kadar hakkım var. Yazdıklarınızın çoğuna katılmıyorum üçbin oyuncunun verdiği para değil mi ben dil bilmiyorum belki sizin tuzunuz kuru olduğu için yazmışsınızdır.
Bugün yabancı sitelere girdiğimizde bile Türkiye kimi sitelere göre Asya kimi sitelere göre Avrupa görünüyor ve çoğu ülkenin bizi arap sanması galiba yeterli.

Tuzu kurudan kasıt yabancı dil biliyor olmak ise doğru tuzum kuru ama her zaman yeterli bir seviyede yabancı dil bilgisine sahip değildim yani bir oyunun Türkçe çıkmasını bende isterdim hala istiyorum. Size dil desteği istemeye hakkınız yok demedim zaten. Sürekli söylüyorum benden daha bilgili insanlarda söylüyor bunun millet ile alakası olmadığını dolayısıyla bizi Arap'da sansalar fark eden bir şey yok bizi Türkçe dil desteği çıkarmaları için bir sebep vermediğimiz sürece çıkarmamalarına şaşırmamak gerekiyor. Bugün bırak dil desteği oyunları tamamlamadan bile çıkarıyor firmalar para hırsıyla. Birde öncelikle bir oyunun doğru düzenli ve kaliteli çevirisini yapmak bir firmaya ne kadar mal oluyor onu araştırın ondan sonra o 3 bin kişinin verdiği para değil mi diye sorabilirsiniz. Bende oyuncuyum bu firmaların avukatı da değilim zaten onları savunmuyorum ama Dünya üzerinde 4 milyon satan oyunun sadece 10.000 Türkiye'den çıkıyorsa bir düşünmek lazım hiç oynamamışsa 60-70 bin korsan olarak oynanmıştır. Umarım ileride oyunlar değil alt yazı aynı zamanda dublaj desteği ile çıkar bunu bende isterim sonuçta bana bir zararı olmayacak dolayısıyla gıcıklık olsun diye çıkmasın gerek yok falan gibi bir laf etmedim zaten. Gerçekten bu konuda bilgi almak istiyorsanız Recep ve Ali beyden rica edelim bir kafa ayarı bunun için yapsınlar vakitleri olduğunda. Gerçi kısada olsa bahsettiler ama belli ki kafalarda sorular oldukça fazla.

Ala.
Recep ve Ali abi çeksin hatta Berker abi de olsa iyi olur eski oyuncu sonuçta.

Dört milyona karşılık kısıtlı ve neredeyse ülkemiz dışına çıkmayan Türk oyuncu kitlesi on bin oyuncuyu ile karşılaştırmanız doğru değil, İngilizce geniş bir pazara hitap ediyor biliyorsunuzdur.

Ala.
Recep ve Ali abi çeksin hatta Berker abi de olsa iyi olur eski oyuncu sonuçta.

Dört milyona karşılık kısıtlı ve neredeyse ülkemiz dışına çıkmayan Türk oyuncu kitlesi on bin oyuncuyu ile karşılaştırmanız doğru değil, İngilizce geniş bir pazara hitap ediyor biliyorsunuzdur.

Yaptığım karşılaştırma gerçek istatistikler üzerinden yani kafadan attığım bir rakam değil araştırıp yanlışım varsa beni düzeltmekte özgürsünüz umarım ileride herkesin memnun olabileceği bir noktaya ulaşır oyun sektörü.

Bir oyuna dublaj yapmak hem zaman hemde maliyetlidir, ama alt yazı eklemek hemde CD Projekt, bethesda gibi birçok büyük firmalar için devede kulaktır. Oyunlardan bir haber olan ülkelerin bile en azından alt yazı olarak dilleri var oyunlarda. PC korsan indiriyor diyelim hadi. O zaman playstation 4' de korsan yok ona niye Türkçe desteği gelmiyor. Playstation 4 versiyonunun satışları yetmiyor mu? Türkçe dil desteğine. Oyun oynayabilecek senaryosunu biraz anlayabilecek kadar ingilizcem var çok şükür. Genel olarak konuşuyorum kardeşim ben. Kimisinde nasıl bir mantık ki dilimizde yayınlansın dedikce git ingilizce öğren diyorlar. Türkçe seslendirme hadi bilemedin alt yazı ekleme maliyeti nedir kardeşim? Ticaretle uğraşıyor musun bilmem ama bir şeyi satmak için öncelikle onu satmak istediğin yerdeki insanlara hitap edebileceksin.

Yaptığım karşılaştırma gerçek istatistikler üzerinden yani kafadan attığım bir rakam değil araştırıp yanlışım varsa beni düzeltmekte özgürsünüz umarım ileride herkesin memnun olabileceği bir noktaya ulaşır oyun sektörü.
Ben sana rakamları karşılaştırmanı demedim ama maden öyle anladın sıkıntı yok. :)

2si1 programını izliyordum, farklı kaynakları takip etmekten zarar gelmez, The Witcher Türkçe yamasını konuşuyorlardı orada Erdi Özüağ isimli editör çok güzel bir şey dedi üç dört tane sevdalı oyuncu bu yamayı yapabiliyorsa sınırsız kaynağa sahip yapımcının bunu kendi yapıyor olması lazım.
Haklı da söylenmiş bir şey.
Eğer firma ülkemizden para kazanıyorsa, ben de bunu cebimden çıkan parayla alıyorsam benim isteğim aldığım oyunun Türkçe olması ve firmanın da bu isteğimi duymamazlıktan gelmemesi gibi bir durum olmamalı müşteriye değer söz konusu.

Tartışacak değilim artık hep aynı kapıya çıkar zaten, müşteriye değer veren bir firma olsa size göre küçük olan on bin oyuncuyu görmezden gelmez zaten, hep görmezden gelindiği sürece on bin kişi hep küçük görülecek.

Peki oyunu ingilizce oynamaya çalışmaktan bahsetsek? Sanırım bu durumda Türk eğitim sisteminin içler acısı halini anlamış oluyoruz. 12 yıl gibi uzun bir sürede öğrencisine 1 adet bile yabancı dil öğretemeyen eğitim sistemi, sistemimiz.

Ben sana rakamları karşılaştırmanı demedim ama maden öyle anladın sıkıntı yok. :)

2si1 programını izliyordum, farklı kaynakları takip etmekten zarar gelmez, The Witcher Türkçe yamasını konuşuyorlardı orada Erdi Özüağ isimli editör çok güzel bir şey dedi üç dört tane sevdalı oyuncu bu yamayı yapabiliyorsa sınırsız kaynağa sahip yapımcının bunu kendi yapıyor olması lazım.
Haklı da söylenmiş bir şey.
Eğer firma ülkemizden para kazanıyorsa, ben de bunu cebimden çıkan parayla alıyorsam benim isteğim aldığım oyunun Türkçe olması ve firmanın da bu isteğimi duymamazlıktan gelmemesi gibi bir durum olmamalı müşteriye değer söz konusu.

Tartışacak değilim artık hep aynı kapıya çıkar zaten, müşteriye değer veren bir firma olsa size göre küçük olan on bin oyuncuyu görmezden gelmez zaten, hep görmezden gelindiği sürece on bin kişi hep küçük görülecek.

Evet bu bir tartışma ama kötü bir tartışma değil sonuçta 2 farklı görüşe sahip insanların birbiriyle fikir alışverişi yapması her zaman güzel bir şeydir. EA Ubisoft gibi firmaların dil desteği çıkaracağı için batacağını iddia etmem etmekte saçma olur zaten böylesine büyük firmalara maddi anlamda dil desteği çok zora sokmayacaktır sadece zaman gerektirecektir diye düşünüyorum. Birde şöyle bir nokta var Bugün Dünya'nın ortak dili İngilizce bu bir gerçek bilmek zorunda elbette değil kimse ama sonuçta Türkiye'de bir Dünya ülkesi dolayısıyla bizden sonraki gelecek nesil çok daha iyi İngilizce bileceği için bu dil desteği sunmayan firmalar o kadar çok şikayet edilmeyecektir.

Artı oyunlarda dil desteğinin bulunmaması hafife alınmayacak şekilde İngilizce geliştirmek için mükemmel bir fırsat oluyor. Ben 2004 yılında elimle sözlük ile Mafia oynadığımı hatırlıyorum her ne kadar Türkiye'de internet bulunsa da o dönem şimdiki gibi yaygın ve kaliteli değildi ve benim evimde de yoktu normal olarak. Sadece basit bir RPG oyununu bile İngilizce olarak oynamak kelime dağarcığınıza 500-600 kelime katabiliyor. Bırak İngilizceyi en sevdiğim oyun türlerinden biri olan J-RPG'ler de çoğu zaman İngilizce yama olmadığı için gün geçtik yeni Japonca kelimeler öğreniyorum. Şahsen oyunlarda Türkçe dublaj olsa da kullanmam dublajlı film de sevmediğim için oyun da değişeceğini sanmıyorum. The Last Of Us çok güzel bir şekilde çevrildiği için mutlu olmuştum yani sadece dil desteği sunmak önemli değil onu birde kaliteli yapmak lazım.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı