Neden Polis, Jandarma veya Subay Olmak İstenmiyor?

Bir çok farklı sebebi var;

- Şehir şehir dolaşıp çalışmak istemiyorum, tayin mevzusu kötü.
- Çok daha iyi meslekler varken bu meslekleri seçmek saçma.
- Çok fazla torpil dönüyor bazı konularda, bahsetmem zor.

Bide şu vatan aşkı için hizmet için olayları da saçma geliyor bana, ülkeye bu meslekler yerine çok daha iyi meslekler ile kat be kat destek olabilirsin sonuçta.

Tabi savaş anında bu insanlara muhtacız orası ayrıdır. Bu ülkede şehit olmaktan korkacak bir Türk evladı yoktur diye düşünüyorum.

Severek isteyerek girdiğin meslekte yıllar geçirdikçe tüm işler değişiyor. Ciğeri beş para etmez insanlara mecbur kalıyorsun, yol yordam bilmez üç günlük çocukların egolarıyla uğraşıyorsun. Ölüm riskide çok değil aslında. Çok arkadaşımı tabutla gönderdim ama herşey her yerde söylenmiyor. Demem o ki, çok heves ettiğiniz bu meslekler içine girince insanı soğutabiliyor.

Bir çok farklı sebebi var;

- Şehir şehir dolaşıp çalışmak istemiyorum, tayin mevzusu kötü.
- Çok daha iyi meslekler varken bu meslekleri seçmek saçma.
- Çok fazla torpil dönüyor bazı konularda, bahsetmem zor.

Bide şu vatan aşkı için hizmet için olayları da saçma geliyor bana, ülkeye bu meslekler yerine çok daha iyi meslekler ile kat be kat destek olabilirsin sonuçta.

Tabi savaş anında bu insanlara muhtacız orası ayrıdır. Bu ülkede şehit olmaktan korkacak bir Türk evladı yoktur diye düşünüyorum.
Bide aile baskısı da var istediğin mesleği seçmene izin vermiyorlar.

Yaklaşık 10 Astsubay ve 1 subay ile birlikte çalışıyorum.
Astsubaylara sorduğumda bu mesleği yapmamak için;

• Aileninin olmaması gerek
  • Arkada bırakacağın birinin olmaması
  • Tek çocuk isen hiç bulaşma
  • Şehir şehir dolaşıp duruyorsun
  • Bir sabah ansızın fetodan içeri alınabilirsin
  • Evlendiğinde çocuğunun yaşayacağı zorluklar ilkokulu başka yerde ortaokulu başka yerde liseyi başka yerde okuması gibi

Buna benzer şeyler söylüyorlar, ben de hak veriyorum.Tayini çıkan kişiler çocuğunu hayatı bozuluyor, ev taşıma derdi var sürekli bir yerde 2-3 yıldan fazla durmuyorlar.Tayin çıkınca aile götürülecek götürülmeyecek yerler var.2 yıldır tek başına dağda yaşayan astsubay abim var.Ailesi Istanbulda para için yapılacak bir iş değil.

Son düzenleme:
Soru başlıkta yazıyor arkadaşlar, neden ülkemizin insanlarında bu meslekleri olmak için yoğun talep yok ya da siz neden olmak istemiyorsunuz yazar mısınız?

Şehit düşmeye mi korkuyorsunuz? Ülkenin siyasi yönetimi yüzünden mi? Başka bir sebepten mi var? Varsa yazın gelin tartışalım paşa paşa.

Örneğin ben subay olmak istiyorum, olmak istememin birçok sebebi var en basitinden saygın bir konuma gelip ülkeme en iyi şekilde hizmet etmektir.

Askere gittin mi bu arada? Ben çok isterdim subay olmayı çocukken hatta Kuleli'yi kazanmış mülakatı geçmiştim karacıydım. Babam göndermedi, önceleri çok kızdım ama taaaa ki askere gidene kadar. Allah babamdan razı olsun. İyi ki kayıdımı yapmamış.
Neden askere gittin mi diye sordum, gidince anlayacaksın neden istenmediğini diyecektim çünkü.

Bu mesleklere karşı bir kinim yok. Fakat olmak da istemem. Tercih meselesi.

Yeni konular

Geri
Yukarı