Neden Polis, Jandarma veya Subay Olmak İstenmiyor?

Babam askerdi annem de sanırsam babamın asker olmasından çok çektiği için benim olmama izin vermedi. Ben istiyordum aslında. :D

Şuan nasıl bilmiyorum ama babamın zamanında fetocusuyla ayrı uğraşıyorsun. Cahil askerler ile ayrı uğraşıyorsun. Bir örnek veriyim: bir gün babam orduevin de nöbetteyken normal hayatında tinercilik mesleğiyle uğraşan bir abimiz 100-200 tane tabağı yarın tezkereyi alacağım diye üst üstte koyup kırmıştı. Bu tarz adamlar sizin sorumluluğunuzda oluyor. Özel sektörde beğenmiyorsanız adamı kovarsınız olur biter.

Sonuç olarak çekilir dert değil. :D

Soru başlıkta yazıyor arkadaşlar, neden ülkemizin insanlarında bu meslekleri olmak için yoğun talep yok ya da siz neden olmak istemiyorsunuz yazar mısınız?

Şehit düşmeye mi korkuyorsunuz? Ülkenin siyasi yönetimi yüzünden mi? Başka bir sebepten mi var? Varsa yazın gelin tartışalım paşa paşa.

Örneğin ben subay olmak istiyorum, olmak istememin birçok sebebi var en basitinden saygın bir konuma gelip ülkeme en iyi şekilde hizmet etmektir.

Ben daha polis, jandarma yani kolluk kuvveti olmak istemeyen birine rastlamadim. Belki sizin cevreniz öyledir sevgili Toprak :)

Hiç istemiyorum veya asla gitmem diye birilerini görmedim ben de açıkçası. Yaşam tarzı olmayanlar var mesela adam yapamam diyor ona saygı duyarım. Herkesin harcı değil bu iş. Bir yaşam tarzı olacak adeta. Ailem beni zorla gönderiyor veya ailem zorluyor gibi birisini görmedim hiç. Gerçi öyle olsa bile zaten o kişi barınamaz askeri okulda. İntibak denilen ilk giriş döneminde elenir zaten ayak uyduramayıp. Aksine insanlar girmek için çaba sarfediyor bu dönemde. Çünkü saygın ve prestijli bir meslek, ayrıca iş ve sosyal güvencesi piyasadaki diğer mesleklere göre daha üstün. Hatta diğer devlet memuru kategorilerinden de üstün sosyal güvencesi var.

Mesela benim antimilitarist bir yapim oldugu icin yapmam.
Mesela. Aynen senin için bir meslek alternatifi değil. Ama kimse seni de zorlayamaz bu mesleğe:)
Maalesef vicdani ret diye bir lüks yok Türkiye'de :)
O sistem bizim ülkemizde olmuyor maalesef. Çünkü suistimal edilip çok fazla siyasi bir konuma çekilebilir. Bedelli askerlik için bile ne sahte evraklar hazırlanı görmedik mi sanki:)

Askerde bir çobanla tanışmıştım. Çocuk polis olmak için sınavlara girdiğini söylemişti 2 kere. İlkinde ortalaması 85, ikincisinde ortalaması 95 imiş. Fakat torpil bulamadığım için beni almadılar diyordu. Çocuğun koşusu ve fiziği çok iyiydi. Her türlü kazanır dersiniz yaptığı fiziksel aktivitelere bakarak fakat gel gör ki puan işe yaramıyormuş. Gene hazırlandığını söylüyordu ama askerde koşuyordu sürekli. Askerde de kalmak için de başvurmuştu hatta. Umarım iyi bir yerlere gelmiştir.

Biraz istek meselesi. Herkes polis, asker olamaz. Oradaki hiyerarşiyi herkes kaldıramaz.

Bir Özel Harp askerinin çocuğu olarak bunun onlarca söylenemeyecek sebebi var . Babamın anlattıklarını dinleyerek anti-militarist oldum. Hani keşke özgürce söyleyebilsem sebeplerini.

Kişiden kişiye değişir. Meslek seçimi özneldir. Herkes yeteneği olduğu, ilgi duyduğu alanda çalışmak, ömür tamamlamak ister. Çizim yeteneği olmayan bir insana, veya fırça bile tutmaktan zevk almayan bir insana sen neden ressam olmak istemiyorsun dersen o da sana kendime göre haklı sebeplerim var der.

Bir de bahsettiğin şeyler bir meslekten ötesi. Yaşam düzenini değiştiriyor. Zaten bu gibi işlere meslek gözüyle bakılmamalı.

Ben de ilkokulda - ortaokulda aşırı isterdim. Liseye geçtim birden bütün isteklerim değişti.

Bir tanıdığım var. İkizler. Bir tanesi liseden beri ben polis olacağım diyordu. Diğeri de tam tersiydi. Polislik, askerlikle vb. alakası yoktu. Sonuç olarak polis olmayı isteyen şu an Yunus Polisi. Diğeri ise üniversitesini çok alakasız bir bölümde okuyor. Yani aynı kanı taşısan bile insanın zevkleri, hayata bakış açısı değişir.

Her işte, her meslekte sorumluluk ve ciddiyetlik vardır ancak bunlarda bu çok daha üst seviye. Gece 02.00'da telefonun çalıp, göreve çağırılabilirsin. Hadi göreve, doğuya gidiyorsun diyebilirler bir gün. Herkes bu yaşantıyı kaldıramaz.

Göz yüzünden olamayan arkadaşlarıma şunu demek istiyorum, gözünüzü çizdirin ondan 6 ay sonra sınava girin bakın gözünüzde 6 ay içinde bir sorun kalmazsa sizi alırlar, şansınız yarı yarıya olur o zaman ben çok araştırdım, çok insanın görüşünü aldım ki söylüyorum.
Beni gecenin bir vakti çağırsınlar yine giderim ben askeri disipline dayanabilirim dayanamazsın diyenler varsa görelim onları. Benim sülalemde Jandarma bir dayım var o adam çok çekti zaten ama hiçbir zaman hayatında kötü bir şey olmadı tam aksine iyi şeyler oldu şuan Van'da görev yapıyor ve çok güzel de geçiniyor yıllardır aile kurma hayali vardı Allah'a şükür kurabildi.

Böyle meslekler zaten ailenden vazgeçmeni bile isteyebiliyor, ben ailemden vazgeçerim bu meslek için çünkü ilk başta vatan var. Ailen yok olur sonradan kurarsın ama vatan yok olursa bir daha kurman imkansıza bile yakın olabilir. Son kez Milliyetçilik sözü paylaşmak istiyorum aşağıya;

"Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez!"

"Ne Mutlu Türk'üm Diyene!"

"Kahramanlar Can Verir Yurdu Yaşatmak İçin!"

Bütün şehitlerimize Allah (c.c) yardım etsin, şehit düşürmesin amin.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı