Neden sonsuz kaydırma yapıyoruz?

layfinn

Decapat
Biliyorsunuz ki Instagram, Twitter ve YouTube gibi birçok sosyal medya platformunda veya haber uygulamalarında sonsuz kaydırma özelliğiyle vaktimizin yettiği kadar fazla içerik görebiliyoruz. Ve işin acı kısmıysa bunu sürekli ve kontrol etmeksizin gerçekleştiriyoruz. Uzun bir süredir bu bağımlılığı yenmeye çalışıyorum. Her ne kadar birçok sosyal medya platformundaki hesaplarımı silmiş olsam da YouTube'u eğlence dışı da kullanmam gerektiği için mecburen kapatamıyorum. İşimde gücümdeyken bir anda kendimi ana sayfada sonsuz kaydırma yaparken buluyorum. Bazen de bu tarz forumlarda aynı şeyi yaparken buluyorum kendimi. Daha çok bilgi sahibi olma hırsı mı desem yoksa kısa yoldan başarı ve mutluluk elde etme uğraşı mı bilemedim. Sahi, neden yapıyoruz bunu?

Son düzenleyen: Moderatör:
İnsanlar, rahat bölgesinden çıkmaktan kaçınırlar. Sorumluluklardan kaçmak için bu tarz şeylere ihtiyaç duyuyoruz. Eğer hiç bir şey yapmazsak beynimiz sorumlulukları hatırlatarak, bize sıkıntı verir. Bunları unutmak için sürekli olarak başka şeylere odaklanmayı tercih ederiz. Benim düşüncem bu yönde.

Kısa videolar olduğu için sürekli karşımıza farklı içerikler çıkıyor. İnstagram gibi sosyal medya platformlarında hesabım yok. Bir ara YouTube'da Shorts kısmına baktım ama hep saçma içerikler karşıma çıkıyordu. Boş bir insanın gününü öldürebilecek muhteşem içerikler. Böyle saçmalıklara sonsuz kaydırma yapacağıma kitabımın sayfasını kaydırırım daha iyi.

Ne yapacağını bilmeyen insanlar yapıyor bunu, ben yapmıyorum. Bir şey aratıp onu izliyorum veya okuyorum.

Böyle saçmalıklara sonsuz kaydırma yapacağıma kitabımın sayfasını kaydırırım daha iyi.
Kesinlikle. Maalesef ama okuma oranı çok düşük ülkemizde.
İnsanlar, rahat bölgesinden çıkmaktan kaçınırlar. Sorumluluklardan kaçmak için bu tarz şeylere ihtiyaç duyuyoruz. Eğer hiç bir şey yapmazsak beynimiz sorumlulukları hatırlatarak, bize sıkıntı verir. Bunları unutmak için sürekli olarak başka şeylere odaklanmayı tercih ederiz. Benim düşüncem bu yönde.
Sanırım sadece sorumluluk değil, sıkıntılardan da kaçmak istiyoruz. Oyun bağımlılığında vs de bunun etkisi var. Ben de şahsen genelde sıkıntı basıp da dikkatim dağıldığı zaman işi gücü bırakıp bunlara yöneliyorum.
Bunu yapmamak için yer ilimlerindeki Youtube ana sayfası kısayolunu kitaplık kısayoluyla değiştirdim. Böylece sadece izlemem gereken içeriklere odaklanıyorum.
Ne yapacağını bilmeyen insanlar yapıyor bunu, ben yapmıyorum. Bir şey aratıp onu izliyorum veya okuyorum.
Sadece ne yapacağını bilmek değil biraz da azim ve sabır gerekiyor bunun için. Hepsini bir araya toparladıysanız ne mutlu.

Geri
Yukarı