Neden sünnet yapılıyor?

Squaxw

Hectopat
Şimdi ilk öncelikle bazıları gelip kesin sünnet olacak korkuyor diyecek. Hayır, ben de çocukken sünnet oldum ama merak ediyorum neden böyle bir şey yapılıyor, gelenek midir nedir bu?

Sünnet idrar yolu enfeksiyonları ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan koruyucudur.
Ama eğer kesilen yer steril değilse komplikasyonlar ortaya çıkabiliyor. Kesilen yerin steril olmasına dikkat edilmeli. Bunun dışında zararı yok.

Son düzenleme:
Şimdi ilk öncelikle bazıları gelip kesin sünnet olacak korkuyor diyecek. Hayır, ben de çocukken sünnet oldum ama merak ediyorum neden böyle bir şey yapılıyor, gelenek midir nedir bu?
Size vereceğim en net açıklama:

Sünnet olmak zorunlu bir eylem değildir. Dinen de zorunlu değil. Zararı veya yararı olduğunu sanmıyorum. Zararlarını veya yararlarını araştırdım ama sağlam bir veri bulamadım. İslamda ise yapılması zorunlu olmamakla birlikte, eğer işlem kişiye bedensel veya ruhsal olarak zarar verecekse de yapılması önerilmez.
Penis ucundaki derinin kritik bir önemi yok. Penis sağlığına ve korunmasına katkı sağlıyor, doğal bir nemlendirici/kayganlaştırıcı görevi görüyor ama olmaması durumunda herhangi bir rahatsızlığa yol açtığına dair net bir araştırma bulunmuyor.
Kur'anda emredilen bir eylem olmadığını tekrar hatırlatalım.

Geri
Yukarı