Neden yeni oyunlar bu kadar sıkıcı?

Aynen eski oyunların tadı yok.Grafikler mekanikler gelişti ama hikayeler kendine çekmiyor.Ayni fikirde ve hissiyattayız, dark souls dışında beğendiğin diğer oyunları da yaz bakayım bende beğenirim belki
Undertale, Skyrim, Oblivion, Fallout 3 ve Fallout New Vegas, Far Cry 3 ve Far Cry 4, Sekiro, Terraria, Metro serisi, BioShock serisi, Dishonored serisi. Başka sayamam herhalde hepsi çok çok güzel oyunlar.

Geçen hafta Dying Light 2 aldım, 1 saat dayanabildim. Kapattım iade ettim. Elden Ring de geçen ay oynamıştım hiç eğlenceli gelmedi. Onu da kapattım bir daha oynamadım ama mesela Dark Souls 2 oynuyorum harbiden işim gücüm olmasa aralıksız 6-7 saat oynayacağım oyunu. Neden böyle oluyor? Sizce size de yeni oyunlar sıkıcı geliyor mu?
Örneği Dying Light 2 den açayım, başlangıç kısmı çok rezalet ve sıkıcı, fakat sonrasında açılıyor diyebilirim. Diğer örneğim ise God of War. God of Warı 2 defa bitirdim zevkliydi oyun muhteşemdi fakat 3. oynayışta sıkıyordu. Dying Light 2 de ise oyun iyi bir oyun değil fakat oyunu 4 defa bitirmişimdir. Yeni oyunlar God of War gibi hikayeye o kadar önem veriyorlar ki casual kitle hiç umurlarında olmuyor. İyi ve kapsamlı bir hikayeye sahip oyun oynamak da çok zahmetli ve sıkıcı olduğundan insanlar Dying Light 1-2 gibi kötü fakat oynanışı zevkli oyunları tercih ediyor.

Hala GTA San Andreas oynarım eskisi kadar olmasada zevk veriyor. Geçen aylar da Far Cry 3 oynadım. Uzun zamandır bir oyundan bu kadar zevk anlamamıştım. Ne varsa eskiler var derler ya gerçekten öyle.

Şahsen ben artık yaşımdan mıdır nedir emin olamıyorum ama artık uzun süre oyun oynayamıyorum. Rdr 2 ve Witcher 3 bile ara vermeden oynamak zor geliyor. Ara verince de yeniden başlıyorum bu sefer aynı şeyler olduğu için sıkıyor. Ayrıca oyunlarda çok ilerleyince bitmesini istemiyorum yine ara veriyorum:) Tabi bu sevdiğim oyunlar için geçerli. Bazıları ise hemen bitse keşke diyorum. 24 yaşımda bilgisayar aldım o zaman doydum oyuna. 28 yaşındayım artık film, dizi, oyun sarmıyor.

Ben ya hikayeli oyuna karsıyım ya da yeni AAA oyunları oynayamıyorum.
God of War Elden Ring Witcher 3 RDR 2 GTA 5'i falan 4 saat oynayıp bir daha acmadıgım oyunlar.
Ancak GTA San Andreas Minecraft gibi cıkalı yıllar olmuş oyunlar sarıyor.
Eskiden grafikler bu kadar detaylı değildi ama oyun size sundukları cok iyiydi hikaye, yaratıcılık ve daha fazlası simdide bunlar var ancak eskisi gibi degiler olamazlarda.
Yıllardır geliştirilen bilmem kac dolara yapılan büyük bütceli oyunlar eskiden yapılan kücük bütceli oyunlarla yarışır vaziyete (bana göre) sadece grafik bakımından iyiler.

Tutkuyla yapılan işler değiller çünkü, sadece para koparmak için çıkarıyorlar ve hepsi genelde birbirlerinin benzeri oluyor. Mesela 2014 çıkmış AC Unity veya 2004'te çıkmış NFS Underground 2 abartmıyorum hala bana keyif veriyor ve oturduğumda başından 3-4 saat kalkmıyorum fakat yeni çıkmış Ghost of Tsushima veya GTA Online bana eskiden oynamak istediğim kadar ve oynadığım kadar duygu yaşatmıyor, beni o kadar uzun başında tutamıyor. Hep oyun firmalarının da suçu yok büyüdükçe artık hayata eskisi kadar sarılamıyorsun eskisi gibi yeni şeyleri keşfetmek istemiyorsun yaşayayım yeter deyip geçiyorsun. Kafan çok dolu olur arada girersin elbet oyunlara fakat onun dışında eskisi kadar keyif vermesi çok zor oluyor hocam.

Yeni oyunlar sıkıcı değil de siz artık oyunlara eskisi kadar heyecan duymuyorsunuz diye düşünüyorum. RDR 2 veya Elden Ring gibi oyunlar bence eskisi gibi tutkuyla yapılmış kaliteli oyunlar ve biraz bile sıkılmadım bunları oynarken. Ama bir süre sonra insan oyunlardan sıkılmaya başlıyor çok normal

Geri
Yukarı