Neden yeni oyunlar bu kadar sıkıcı?

Tutkuyla yapılan işler değiller çünkü, sadece para koparmak için çıkarıyorlar ve hepsi genelde birbirlerinin benzeri oluyor. Mesela 2014 çıkmış AC Unity veya 2004'te çıkmış NFS Underground 2 abartmıyorum hala bana keyif veriyor ve oturduğumda başından 3-4 saat kalkmıyorum fakat yeni çıkmış Ghost of Tsushima veya GTA Online bana eskiden oynamak istediğim kadar ve oynadığım kadar duygu yaşatmıyor, beni o kadar uzun başında tutamıyor. Hep oyun firmalarının da suçu yok büyüdükçe artık hayata eskisi kadar sarılamıyorsun eskisi gibi yeni şeyleri keşfetmek istemiyorsun yaşayayım yeter deyip geçiyorsun. Kafan çok dolu olur arada girersin elbet oyunlara fakat onun dışında eskisi kadar keyif vermesi çok zor oluyor hocam.

AC Unity Online da story modu oynayabiliyor muyuz? Arkadaşımla aldık yeni oynayacağız yoksa belli başlı görevler mi Online?

Geçen hafta Dying Light 2 aldım, 1 saat dayanabildim. Kapattım iade ettim. Elden Ring de geçen ay oynamıştım hiç eğlenceli gelmedi. Onu da kapattım bir daha oynamadım ama mesela Dark Souls 2 oynuyorum harbiden işim gücüm olmasa aralıksız 6-7 saat oynayacağım oyunu. Neden böyle oluyor? Sizce size de yeni oyunlar sıkıcı geliyor mu?

Çünkü kalitesizler, daha çok artık grafiklere yöneliyorlar keyifli oyun yapavaklarına, hâlâ bazı nadir iyi oyunlar yapılıyor ama sayısı çok az, görüntü kalitesine takılmıyorsanız return to Castle Wolfenstein ilk serisi olması lazım bu oyun sonrakilere 10bin basar oyun atmosferi olsun keyfi olsun tavan korkuda var çocukken korkudan babamı çağırırdım yanıma düşün ona rağmen bile oynayamıyordum :D, 2. olarak Dark messiah might and magic güzel oyun yine Assassin Creed'den iyidir 3. şahıs olarak oynarken Assassin Creed'i o Assassini pek hissedemiyorsun videolarda bakmıştım pek keyifsiz ama Dark messiahta öyle değil 1. şahıs gözünden rakiplere arkadan yaklaşıp bıçaklayabiliyorsun yetenekler var onlara verince seni göremiyorlar aydınlık ve önlerinde durmadığın sürece gerçekçilikte var bazen nasıl gördü diye şaşırtıcı hareketleri var :) 3. olarak Half-Life serileri hikayelerini seviyorum ama oynaması keyifliydi benim için bu bahsettiklerime bak derim :)

Eskiden birkaç oyun stüdyosu vardı, çünkü son derece zor ve pahalı bir işti oyun üretmek. Ciddi bir planlama istiyordu ve yılda bir iki oyun ya çıkıyordu, ya çıkamıyordu.

Tıpkı dizi ve film endüstrisi gibi oyun işi de fast food kültürüne döndü. Ama bu yalnızca yapımcıların suçu sayılmaz. Sonuçta siz de bir saat oynadığınız oyunu oflayarak bırakıp sonrakine geçiyorsunuz. Bu tür müşteriye oyun yetiştirmek çok zordur. Ne yazık ki artık çoğunluk sizin gibi bakıyor oyunlara.

Geri
Yukarı