Neden zengin değiliz?

@er36po abi ülkemiz genel gelir düzeyine bakınca 10.000:paragöz: lira maaşı zengin görmemiz çok normal, dediğine de katılıyorum elinizdeki maddiyat huzur veriyorsa siz zenginsizin zaten. Abimin arkadaşının dedesi İsviçre'den emekli aylık 12.000 lira maaş alıyormuş.
Ülkemiz için ortalama beş bin lira aylık ideal hem insanların hayat standartını ve refah seviyesini yükseltir, insanların gelecekleri hayatları garanti altında olursa böyle konuların açılmasına gerek kalmazdı.

Neyse gelince tartışırız helikopteri daha sanayiye götüreceğim rot balans ayarı için. :D

Yorumların çoğunda sahip olduğun ile yetin, sahip olduklarına şükret yoksa elindekiler gider gibi veya din olgularıyla kadere bağlanmış bu durum ve benim düşünceme göre bizler gibi maddi durumu iyi olmayan insanların avuntuları olmuş şeyler. Aslında bazen bu durum bende şu hissi yaratıyor, sanki böyle bir grup insan var bizi yöneten(büyük iş adamları) bu kişiler biz düşünmeyelim bu durumları, elimizdekilerle yetinelim sürekli, kötü yollara da başvurmayalım, riskte atmayalım elimizdekileri, "kısacası kurdukları düzeni bozmayalım" diye bizim üzerimize bu kader, elindekiyle yetin şükret.....
(Burada yazıyı kesiyorum çünkü kafamdakileri bir türlü yazıya dökemiyorum, saçma sapan bir anlatım çıktı kusura bakmayın.)

Sadece şöyle bir örnek vereceğim sana, tek memur maaşı ile geçinen bir aileydik biz.
  • Babam zorluklarla beni dershaneye gönderirken, zengin ailenin çocuğunun evine özel hocalar geliyordu dersler için.
  • Ben evdeki maddi sıkıntılara üzülürken, zengin ailenin çocuğu yurt dışı gezmelerine götürülerek, motive ediliyordu.
  • Ben bu sıkıntılarla bir şekilde Banka ve Sigortacılık okudum, o zengin ailenin çocuğu aptallığına rağmen onca hoca sayesinde özel bir okulda Banka ve Sigortacılık okudu.
Şimdi sonuca gelelim;

Ben ve benim gibi durumlardan gelmiş 20 kişi bir sigorta acentesinde sabah 08:00 - akşam 18:00 çalışıyor aylık 3,000 TL maaş alıyoruz. O zengin ailenin çocuğu da sermayesini koyduğu için günde 1-2 saat gelip çay ve kahvesini içip aylık 300,000 TL para kazanıyor buna da rağmen vergi kaçırmak peşinde.

Neden zengin olmadığımızın cevabı burada, sistem.. Bir sistem var kurulmuş olan, bilmem kaç yüz yılında..
Bu sistemi aşıp zengin olabilmek için;
  1. Olmayan bir ürün icat edip veya fikir bulman,
  2. Ya ahlaki değerlerinin olmaması,
  3. Ya da çelik gibi bir iradeye sahip olman gerekli
Aksi takdir de ben bu sistemin aşılabileceğini şuanda düşünmüyorum. Tabi bu tamamen maddi zenginlik için düşüncelerim, gerçek zenginlik maddiyat mıdır tartışılır.

Dünyaya adil bir şekilde geldiğimizi söyleyen yalancı kimdi?

İlk önce bir insan olmak gerekiyor, zengin olmaya gerekte yok. Zengin olmak yanında belirli şeyler de getiriyor sorumluluk gibi.

Yorumların çoğunda sahip olduğun ile yetin, sahip olduklarına şükret yoksa elindekiler gider gibi veya din olgularıyla kadere bağlanmış bu durum ve benim düşünceme göre bizler gibi maddi durumu iyi olmayan insanların avuntuları olmuş şeyler. Aslında bazen bu durum bende şu hissi yaratıyor, sanki böyle bir grup insan var bizi yöneten(büyük iş adamları) bu kişiler biz düşünmeyelim bu durumları, elimizdekilerle yetinelim sürekli, kötü yollara da başvurmayalım, riskte atmayalım elimizdekileri, "kısacası kurdukları düzeni bozmayalım" diye bizim üzerimize bu kader, elindekiyle yetin şükret.....
(Burada yazıyı kesiyorum çünkü kafamdakileri bir türlü yazıya dökemiyorum, saçma sapan bir anlatım çıktı kusura bakmayın.)

Sadece şöyle bir örnek vereceğim sana, tek memur maaşı ile geçinen bir aileydik biz.
  • Babam zorluklarla beni dershaneye gönderirken, zengin ailenin çocuğunun evine özel hocalar geliyordu dersler için.
  • Ben evdeki maddi sıkıntılara üzülürken, zengin ailenin çocuğu yurt dışı gezmelerine götürülerek, motive ediliyordu.
  • Ben bu sıkıntılarla bir şekilde Banka ve Sigortacılık okudum, o zengin ailenin çocuğu aptallığına rağmen onca hoca sayesinde özel bir okulda Banka ve Sigortacılık okudu.
Şimdi sonuca gelelim;

Ben ve benim gibi durumlardan gelmiş 20 kişi bir sigorta acentesinde sabah 08:00 - akşam 18:00 çalışıyor aylık 3,000 TL maaş alıyoruz. O zengin ailenin çocuğu da sermayesini koyduğu için günde 1-2 saat gelip çay ve kahvesini içip aylık 300,000 TL para kazanıyor buna da rağmen vergi kaçırmak peşinde.

Neden zengin olmadığımızın cevabı burada, sistem.. Bir sistem var kurulmuş olan, bilmem kaç yüz yılında..
Aksi takdir de ben bu sistemin aşılabileceğini şuanda düşünmüyorum. Tabi bu tamamen maddi zenginlik için düşüncelerim, gerçek zenginlik maddiyat mıdır tartışılır.

Kesinlikle katılıyorum.(y):)

Şimdi sonuca gelelim;

Kader olgusu inanca bağlıdır. Eğer müslüman değilsen verilecek cevaplar farklılaşır. Zaten o yüzden arkadaşa başta inancını sordum. Ve eğer dünyanın adil olmadığını bana gönderme yaparak söylediysen ben de dünyanın adaletsiz bir yer olduğu düşüncesindeydim. İslam da bunu bunu söylüyor. Dünyada adalet sağlanamaz, asıl adalet ahirette olacaktır.

@Camaroo, yaşlı ve hasta kurdun hikayesini biliyor musunuz? Hani bir adam var, kurda özenerek ''Kurdun rızkını veren benim de rızkımı verir'' der ve mağaraya çekilir...
Tam olarak anımsayamadım, paylaşırsanız sevinirim.

Hz. Ömer bir gün, O’nun saadet hücresine girecek ve hıçkıra hıçkıra ağlayacaktı. Efendimiz, niçin ağladığını sorunca da, o koca Ömer şöyle diyecekti: - Ya Rasulallah! Dünya kralları, Kisralar servet içinde yüzüyorlar. Senin ise altına sereceğin bir sergin bile yok.. yatağın hasır.. ve teninde yattığın zeminin izleri.. Halbuki kainat senin için yaratıldı. Allah Rasûlü, şu cevabı verir:“İstemez misin ya Ömer, dünya onların, âhiret de bizim olsun!

Şükür ben durumumuz iyi sayılabilecek bir ailenin evladıyım. Ancak herkesin farklı sınavları vardır. Milyarlarca dolara sahip olup insanlara zulüm ediyorsan ne anlamı kaldı o dolarların?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı