Neden?

Greenville

Hectopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Kendime sürekli neden diye soruyorum.
Çok fazla düşünüyor çok fazla beynimi yoruyorum. Önümden gecen arabaya bu araba neden mavi diye sormuyorum elbet. Bu kısım işte felsefeye giriyor. Evrim bir teori ancak bu dine ters değil mi?
Madem yaratildik evrim dinsizlerin işi mi?
Birkaç yıldır takip ettiğim piyasaya soruyorum neden?
Sayın Cumhurbaşkanı'na soruyorum neden?
Önümde düpedüz duran duvara neden yıkılmadığını soruyorum. Lambanın uzun süre yandıktan sonra neden bize hâlâ az yanıyormuş gibi gozuktüğünü soruyorum. Bir suredir kendimle bogusuyorum. Yardım edecek bir bay/bayan yok mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kafaya takmamak lazım. Geçici hobiler en iyisi şu anda.

Çok uzun zamandır tanrı ikilemindeyim.

Tanrı var ise neden ben ya da sen değil de o tanrı oldu?

YouTube'da şu video ile kafam allak bullak oldu. Düşündükçe fikir değiştiriyorum. Tanrı da bir ateist.

Son düzenleme:
İnsanları hayvanlardan ayıran farklardan en önemlisi de "neden?" sorusunu sorabiliyor olmamızdır. Evrim bir gerçektir. Evrim teorisi evrimi açıklar. Bu kur'an ile çelişir mi diye araştırmak da gayet doğal. Birçok Müslüman'ın evrimi reddetme sebeplerinden birisi din ile çeliştiğine inanmasıdır. Fakat ben böyle düşünmüyorum. Böyle düşünen birçok Müslüman var. Ama tam tersini düşünenler de elbet ki var. Örnek olarak Enis Doko'yu gösterebilirim. Fizikçi ve felsefecidir kendisi. Evrime ve yaratılışa inanıyor. Evrim ile kur'an'da çelişen tek bir ayet bile olmadığını söylüyor. Tek hücreli bir canlıdan "neden?" sorusunu soran bir canlıya gelmemizin de tesadüf eseri olmadığı kanaatindeyim :)

Son düzenleme:
İnsan yaratılışından beri sorar. Yeni şeyler öğrenir, sorar. Mevcut bir şeyi sorar. Sürekli keşfeder. Merak eder. Araştırır, sorduğu soruların cevaplarını bulur. Soru sorman gayet normal. Bu ikilemler de kalman da. Sorduğun bazı soruların cevapları bilimsel olarak var. Bunları araştır. Öğren, tekrar sor.
Çünkü insan her sorduğunda yeni şeyler öğrenir.

İnsanları hayvanlardan ayıran farklardan en önemlisi de "neden?" sorusunu sorabiliyor olmamızdır. Evrim bir gerçektir. Evrim teorisi evrimi açıklar. Bu kur'an ile çelişir mi diye araştırmak da gayet doğal. Birçok Müslüman'ın evrimi reddetme sebeplerinden birisi din ile çeliştiğine inanmasıdır. Fakat ben böyle düşünmüyorum. Böyle düşünen birçok Müslüman var. Ama tam tersini düşünenler de elbet ki var. Örnek olarak enis Doko'yu gösterebilirim. Fizikçi ve felsefecidir kendisi. Evrime ve yaratılışa inanıyor. Evrim ile kur'an'da çelişen tek bir ayet bile olmadığını söylüyor. Tek hücreli bir canlıdan "neden?" sorusunu soran bir canlıya gelmemizin de tesadüf eseri olmadığı kanaatindeyim :)

İslam'da evrimin yeri yoktur, en basit örnek Hz. Adem'dir.

Tek olmadığımı anladım. Bu konuyu açınca kendimi salakça hissetmedim değil. Herkese teşekkürler.

Geri
Yukarı