Reenkarnasyon ideolojisi neden mantıklı? Neden mantıksız?

Ruh diye bir şey yok. Tanri kavrami da insanin kafasinda biten bir şey.

Tarih boyunca milyarca insan kendi dininin hak din olduğunu iddaa ettiler ve ölerek cennete gideceklerini düşündüler. Bugün yaşayan insanlar içinde aynı durum söz konusu. Oysaki inançların hiçbiri diğerinden daha üstün değildir. Çünkü inançlar sadece inananlar için gerçektir.

Yalan söylemeyi konuşmayı öğrendiğimizde, kutsal kitap yazmayi ise yazıyı bulduğumuzda keşfettik. Tanrılar biz yazıyı bulana kadar beklediler!

Yeryüzünde ne yazıldıysa insan yazdi, ne söylendiyse insan söyledi.

Bu konuyu açmamın sebebi aşırı sayıda dejavu yaşamaya başlamam ve acaba dejavu yaşamamızın sebebi geçmiş hayatımızda yaptığımız şeyleri anımsamak tarzı bir durum olabilir mi düşüncesiydi

Umarım vardır ve Recep Tayyip Erdoğan olarak geri gelirim.

Gülmekten kırıldım, süpersin.
Bence insanlara bir hak tanındı. Tekrarımsı bir hayat olmayacak, giden gelmiyor, kalan gitmek istemiyor; fakat gitmeden de bu yolun sonu bitmiyor. Bu yolun sonu vardır ve tekdir. Böyle fikirlere inanmak çok kolay, bilimsel bir kanıt bulana kadar sadece "olabilir" demek şimdilik yeterli.

Bu tarz soruların cevabını hiçbir zaman bilemeyecek olmamız üzücü.
Ama insanın inanası geliyor nedense :)
Yani reenkarnasyon olsa bile bunu yaşayan insanın hatırlamayacağı, bunu yaşadığını bilemeceği için bir şey diyemiyoruz.

Beynin karmaşıklığı ve bu karmaşa sonucu oynadığı oyunlardan biri. Beyinde her bölümün bir görevi vardır. Temporal bölgede anı, hayal kurma, önceden yaşadığımız konuları bağdaştırma gibi işlemler, beyinde sürekli işleyen elektrik dalgaları ile bir network kurulur. Stres, hareketli yaşam, uyku problemleri, halisünatik etki sağlayan uyaranlar vb. şeyler ile ani ateşlemeler meydana gelebilir, onay komutu verilmediğinde normale döner. Bu çok kısa bir ana tekabül eder. Gün boyu da sürebilir. Epilepsi gibi hastalıklarla ilintili olabilir. Olayın diğer boyutu dinin konusudur.

Benim düşüncem ölümden sonra şu anda olduğu gibi yaşamaya devam edeceğiz. İlla insan olarak değil herhangi bir canlı türü de olabilir. Hiçbir şekilde şu anda olduğu gibi hatırlamayacağız ve böyle bir şeyin olduğunu bile bilemeyeceğiz. Sıfırdan Dünyaya gelmiş gibi düşünün. Belkide önceden de herhangi bir canlı türü olarak yaşıyorduk ama bir şekilde öldük ve onu şimdi hatırlamıyoruz hatta öyle bir şey olabileceğini bile bilmiyoruz. Şimdi ise homo sapiens canlı kişiliği olarak anne karnında büyüdük o kişiliği aldık. Şans eseri oldu yani hayattayız ve yaşamaya devam ediyoruz öncesini de bilmiyoruz. Belki önceden başka canlıydık bin kere ölmüşüzdür düşünsenize olamaz mı böyle bir şey? biraz tuhaf ama bilmiyorum bana mantıklı gelebiliyor.

Mantıklı olarak benim düşüncem bu dine göre elbet böyle bir şey mümkün değil zaten bilim ölünce hiçsizlik uyku olacağını söylüyor ya bende böyle düşündüm. :)

Sizce olabilir mi böyle bir şey? :) @BERWAR

Ruh diye bir şey yok. Tanri kavrami da insanin kafasinda biten bir şey.

Tarih boyunca milyarca insan kendi dininin hak din olduğunu iddaa ettiler ve ölerek cennete gideceklerini düşündüler. Bugün yaşayan insanlar içinde aynı durum söz konusu. Oysaki inançların hiçbiri diğerinden daha üstün değildir. Çünkü inançlar sadece inananlar için gerçektir.

Yalan söylemeyi konuşmayı öğrendiğimizde, kutsal kitap yazmayi ise yazıyı bulduğumuzda keşfettik. Tanrılar biz yazıyı bulana kadar beklediler!

Yeryüzünde ne yazıldıysa insan yazdi, ne söylendiyse insan söyledi.
Her şeyin bir başı vardır, hiç bir şey durduk yere oluşmaz yaratılmaz bunu o kadar kesin bir şey gibi söylüyorsunuz ki valla kanıtınız var sandım, benim var koskaca evren nasıl oluştu? Bir düzen var.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı