Neden?

Asıl olan bir düş tasarladı. Tasarladığı düşte kendini parçalara böldü. Her bir parça farklıyı deneyimliyor. Ve bu parçaların hepsi bir kişi. Bakın bir kişiye ait demiyorum, hepsi bir kişi.

Asıl olan; Varoluşu tasarlayan.

Deneyim içinde sapmalar yaşanır, geliş ve gidiş amacı netleşmeyebilir.. Deneyimin parçasıdır aynı zamanda bu ikilemler, çıkışı olmayan düşünceler.

Kafaya takmamak lazım. Geçici hobiler en iyisi şu anda.
Katılmıyorum, hayvanlardan tek farkın düşünebilmek iken sen bu özelliğini kullanmadan ot gibi yaşayıp ölmek mi istiyorsun? İçinde yaşadığın evreni ve onun işleyişini araştırmak ve sorgulamak varken neden düşünmeyelim? Evren, Doğa, İnsalık hakkında bildiğin bütün olguları düşünen insanlar bulmuş. Bu mantığa göre haber izlememek ve gündemi takip etmemek de lazım çünkü moralimizi bozuyor. Bir zam haberi geldiğinde ben direkt görüyorum sen markette görüyorsun fakat her türlü görüyorsun onu ve cebinden çıkıyor.

Uzun zamandır bende böyleyim. Akıl yürütmelerim sonucu birkaç fikire ulaştım varlık konusunda ama hayatımı etkileyecek bir kararı bugünlerde çevremin uyarısıyla tekrar gözden geçireceğim. Fakat şunu asla unutmamak lazım herkesin nedenleri ve sonuçları farklı.

Kendime sürekli neden diye soruyorum.
Çok fazla düşünüyor çok fazla beynimi yoruyorum. Önümden gecen arabaya bu araba neden mavi diye sormuyorum elbet. Bu kısım işte felsefeye giriyor. Evrim bir teori ancak bu dine ters değil mi?
Madem yaratildik evrim dinsizlerin işi mi?
Birkaç yıldır takip ettiğim piyasaya soruyorum neden?
Sayın Cumhurbaşkanı'na soruyorum neden?
Önümde düpedüz duran duvara neden yıkılmadığını soruyorum. Lambanın uzun süre yandıktan sonra neden bize hâlâ az yanıyormuş gibi gozuktüğünü soruyorum. Bir suredir kendimle bogusuyorum. Yardım edecek bir bay/bayan yok mu?
Ne neden?

Kafaya takmamak lazım. Geçici hobiler en iyisi şu anda.

Çok uzun zamandır tanrı ikilemindeyim.

Tanrı var ise neden ben ya da sen değil de o tanrı oldu?

YouTube'da şu video ile kafam allak bullak oldu. Düşündükçe fikir değiştiriyorum. Tanrı da bir ateist.
İzledim çok iyi.

Katılmıyorum, hayvanlardan tek farkın düşünebilmek iken sen bu özelliğini kullanmadan ot gibi yaşayıp ölmek mi istiyorsun? İçinde yaşadığın evreni ve onun işleyişini araştırmak ve sorgulamak varken neden düşünmeyelim? Evren, Doğa, İnsalık hakkında bildiğin bütün olguları düşünen insanlar bulmuş. Bu mantığa göre haber izlememek ve gündemi takip etmemek de lazım çünkü moralimizi bozuyor. Bir zam haberi geldiğinde ben direkt görüyorum sen markette görüyorsun fakat her türlü görüyorsun onu ve cebinden çıkıyor.

Hayvanların düşünmediğini nereden biliyorsun? Onların bilinci aynen bizim gibi var fakat bizden daha farklı bir zekaları var. Ben hayvanların da düşünebildiğine inanıyorum.

Evrim bir teori ancak bu dine ters değil mi?
Teori zaten sürekli kanıtlanan olgulara denir. Eğer cidden din ile ters ise Bilimi seçerim.
Madem yaratildik, evrim dinsizlerin işi mi?
Hayır. Benim gibi Evrimi kabullenip Tanrıya inanan milyonlarca kişi var. Evrim için "yaratıldık" olgusu doğru değildir.
Hayvanların düşünmediğini nereden biliyorsun? Onların bilinci aynen bizim gibi var fakat bizden daha farklı bir zekaları var. Ben hayvanların da düşünebildiğine inanıyorum.
Hayvanlarında bilinci vardır. Ancak dediğiniz gibi insanlara göre çok farklı çalışırlar. Boeing 777 Motoru ile F-22'nin motoru nasıl farklı çalışıyorsa, beyinlerimiz de öyle çalışıyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı