Nedir bu MacBook?

Profesyonel bir müzisyenim ses teknolojileri ve mühendisliği ile uğraşıyorum. MacBook lanetine bu yüzden bulaştım. Tavsiyeler üzerine 2015 MacBook Pro aldım zamanının en yüksek donanımlı bilgisayarı sayılır. Bu bilgisayarı sadece müzik programlarını kullanmak amaçlı almıştım dawlar ve birkaç notasyon programı diyebiliriz kısaca. Projeler iş üstündeyken sebepsiz kapanması vst açarken yarım saat beklemesi 15-20 kanal üst üste iken kafayı yemesi gibi yüzlerce problemi saymazsak güzel laptop. Bir gün kayıt alırken sebepsiz yere ekranın gitmesi sonucu ekran değişimi talep ettiler ısıdan dolayı ekran ve anakart yanmış. Geçen sene 11 bin TL onarım fiyatı çıkarıldı. MacBook pişmanlıktır. He internette gezeceğim diye alacaksanız alın tabii.
Ses teknolojileri mühendisliği okumasam da mix-mastering üzerine uğraştığım 30 kanallık projelerim oldu fakat dediğiniz kadar eski bir cihaz değildi. 2 Proje için falan kullandım aynı şekilde sıkıntı yaşamadım. Şu an malesef vstlerin aşırı ağır yüklenmesini, belirli bir kanaldan sonra bilgisayarın sapıtmasını hackintosh ile bile bir nebze rahatlatabildim. Kayıt alırken sadece ekran gitse gene iyi ki windows ses driverları ile çakışıp formatlık yaptı bilgisayarı. Sizinki gerçekten kör talih olmuş, genel olarak memnunuz çünkü

MacBook profesyonellere hitap eden bir ürün. Performansı iyi cihazlardır. İnce, zarif, şık ve sağlam. Bu üründen daha kaslı bilgisayarlar var mı elbette var ancak ofiste sunum yaparken 2 kiloluk kalın ve pili çabuk tükenen bilgisayarı masaya koyamazsınız. Birde bunu 'ekosistem' denilen şey için kullanan kitle de var.

Öncelikle merhaba herkesin dilinde laptop falan deyince MacBook söyleniyor, neden? Performansı da çok iyi bir bilgisayar değil, yani neden MacBook bu kadar fazla iyi geliyor insanlara? Onu anlamıyorum.
Buna benzer konularda söylediğim tek şey bu performans konusunun sizin bütçenizle alakalı olduğu, gidip kıt kanaat bütçenizle sırf macbook kullanayım diye Intel HD grafikli 13" giriş seviyesi macbook alıp daha sonrasında performansı da pek iyi değil diyorsunuz. Bugün ultrabook sınıfında MacBook karşısında durabilecek 1 yada 2 model alternatifiniz var. Bunlardan bir tanesi Dell XPS serisi, size tavsiyem lütfen gidip bu cihazın fiyatına bakın ve daha sonra MacBook ile kıyaslayın bakalım arada uçurum fark mı var.
Ayrıca performans konusunu iyice açmak istiyorum, bugün dahili grafikli hangi cihaz MacBook serisinden fazla performans veriyor ? Performans istiyorsanız özelleştirme altından İ9 ve 5600M ile yükseltilmiş cihazı alabilirsiniz bakalım o zamanda performans vermiyor diyebilecek misiniz ? ve yine araştırmalarım sonucu İ9 ve 5600M (1660ti ve 2060 arası performans sağlayan bir grafik kartı) dengi bilgisayarlar yine 18-20 bin üstü fiyatlandırmaya sahip.
Oyun konusunda ise imzamda görmüş olduğunuz bilgisayarlarla gayet RDR2, GTA 5, Cyberpunk 2077 gibi oyunları 1080 med. - 2K high arası 60fps sabit oynayabiliyorum. Yani istendiği zaman oyun da oynatabiliyor.

Anlamadığım konu o zaten olması gereken fiyat en fazla 5K şu anda MacBook Pro 13K gider PC toplarım hem işimi görürüm hem oyun oynarım aynı şey sadece laptopun taşıma avantajlığı ve küçük bir yer kaplaması meşhur onun dışında bir şeye yaramıyor.
Olması gereken fiyat 5K mı ? Yani 700 $ bu bana çok komik geldi 🙂
Kanka ne olursa olsun gider araba alırım Tofaş bile olmuş 25 30 k üstüne kredi çeker araba alırım.
Kredi çekip aldığın şahinle İOS uygulama geliştirmesi, render - kurgu yapabildiğin zaman haber ver de bizde cihazlarımızı satıp şahin alalım 🙃

Çok üzülüyorum böyle dünyası oyundan ibaret insanların iş cihazlarını eleştirmesine, size kalsa Quadro ekran kartına 65 bin tl vermeye ne gerek var, zaten oyunda 20 binlik 3090 dan daha kötü performans veriyor. Tüh koskoca firmaların hiç aklına gelmemiş boşa 3 katı para veriyorlarmış.

Son düzenleme:
Profesyonel bir müzisyenim ses teknolojileri ve mühendisliği ile uğraşıyorum. MacBook lanetine bu yüzden bulaştım. Tavsiyeler üzerine 2015 MacBook Pro aldım zamanının en yüksek donanımlı bilgisayarı sayılır. Bu bilgisayarı sadece müzik programlarını kullanmak amaçlı almıştım dawlar ve birkaç notasyon programı diyebiliriz kısaca. Projeler iş üstündeyken sebepsiz kapanması vst açarken yarım saat beklemesi 15-20 kanal üst üste iken kafayı yemesi gibi yüzlerce problemi saymazsak güzel laptop. Bir gün kayıt alırken sebepsiz yere ekranın gitmesi sonucu ekran değişimi talep ettiler ısıdan dolayı ekran ve anakart yanmış. Geçen sene 11 bin TL onarım fiyatı çıkarıldı. MacBook pişmanlıktır. He internette gezeceğim diye alacaksanız alın tabii.
Aldığınız model fabrikasyon arızalı çıkmış, geçmiş olsun tekrardan.

Buna benzer konularda söylediğim tek şey bu performans konusunun sizin bütçenizle alakalı olduğu, gidip kıt kanaat bütçenizle sırf MacBook kullanayım diye Intel HD grafikli 13" giriş seviyesi MacBook alıp daha sonrasında performansı da pek iyi değil diyorsunuz. Bugün Ultrabook sınıfında MacBook karşısında durabilecek 1 ya da 2 model alternatifiniz var. Bunlardan bir tanesi Dell xps serisi, size tavsiyem lütfen gidip bu cihazın fiyatına bakın ve daha sonra MacBook ile kıyaslayın bakalım arada uçurum fark mı var.
Ayrıca performans konusunu iyice açmak istiyorum, bugün dahili grafikli hangi cihaz MacBook serisinden fazla performans veriyor? Performans istiyorsanız özelleştirme altından i9 ve 5600M ile yükseltilmiş cihazı alabilirsiniz bakalım o zamanda performans vermiyor diyebilecek misiniz? Ve yine araştırmalarım sonucu i9 ve 5600M (1660 Ti ve 2060 arası performans sağlayan bir grafik kartı) dengi bilgisayarlar yine 18-20 bin üstü fiyatlandırmaya sahip.
Oyun konusunda ise imzamda görmüş olduğunuz bilgisayarlarla gayet RDR2, GTA 5, Cyberpunk 2077 gibi oyunları 1080 med. - 2K High arası 60FPS sabit oynayabiliyorum. Yani istendiği zaman oyun da oynatabiliyor.

Olması gereken fiyat 5K mı? Yani 700 $ bu bana çok komik geldi 🙂

Kredi çekip aldığın şahinle iOS uygulama geliştirmesi, render - kurgu yapabildiğin zaman haber ver de bizde cihazlarımızı satıp şahin alalım 🙃

Çok üzülüyorum böyle dünyası oyundan ibaret insanların iş cihazlarını eleştirmesine, size kalsa Quadro ekran kartına 65 bin TL vermeye ne gerek var, zaten oyunda 20 binlik 3090'dan daha kötü performans veriyor. Tüh koskoca firmaların hiç aklına gelmemiş boşa 3 katı para veriyorlarmış.

:D

Ekran Resmi 2021-02-15 10.54.05.png

Büyük ihtimalle beni gerçek hayatta görsen abi çeker elimi öpmeye kalkarsın, yazdığın şeylere dikkat et ufaklık.
Gerçi hayatı oyundan ibaret ailesinin verdiği harçlık harici para görmemiş zavallı bir çocuksun bu yüzden söylenilen şeyler sana anlam ifade etmez. 🙂

Kendi adıma konuşacak olursam, en başta harika bir multimedya deneyimi sunuyor. Dahili hoparlör gerçekten çok iyi. Bunu burada ne kadar yazsam anlamsız olacak, gidip canlı bir şekilde dinlemeniz gerek.

Hobi olarak fotoğrafçılıkla ilgileniyorum. Macbookta profesyonel bir ekran var. Fotoğrafçılıkla uğraşanlar bilir, doğru kalibre edilmemiş bir ekranda düzenlediğiniz fotoğrafa, farklı bir cihazdan baktığınızda renk sapmaları meydana gelir genelde. Macbook ekranı bu konuda oldukça başarılı. Bu tip durumlar için ekstra donanıma ve ayarlama hizmetine para vermeme gerek kalmıyor.

Kullanıcı deneyimi açısından gerçekten macOS inanılmaz bir işletim sistemi. 20 senedir Windows kullanıyorum, takvimin ne işe yaradığını Apple ile anladım. Yaptığım tek şey, e-posta hesabıma giriş yapmak. Şirket, okul ve kişisel e-postama tanımlı tüm olay ve toplantılar anında takvime eşitlendi. Dahili uygulamalar muntazam çalışıyor, her şey organize ve olması gereken yerde. Ne eksik, ne fazla. Kimlik doğrulaması isteyen her yere parmak izi ile giriş yapabilmek çok pratik.

Bunun dışında asıl mesleğim olan programcılık açısından konuşmak gerekirse, unix shell ile çalışmak benim için çok pratik. Komut satırı ifadeleri çoğu kullanıcı için korkunç ve gereksiz görünse de profesyonel ortamda daha pratik ve grafik arayüzlerin aksine her zaman ulaşılabilirdir (örn. uzak sunucuda çalışıyorsanız GUI araçları kullanma fırsatınız çoğu zaman olmaz). Çalışma hayatından aşina olduğum geliştirme ortamlarını, hiçbir yardımcı araç olmadan unix shell üzerinden kısa sürede yönetebiliyorum.

Kısaca şahsi fikrim: Dünya oyundan ibaret değil. İnsanlar yazışmak için, müzik dinlemek için de bilgisayar kullanıyor. Evet dürüst olmak gerekirse, oyun oynamak için hiçbir zaman tercih etmeyeceğim bir bilgisayar macbook fakat geri kalan tüm eylemler için daha iyi bir alternatifi olduğunu düşünmüyorum.

Dip not: Belki linç yiyeceğim ama, mac'i mac yapan macOS'tur geyiğine katılmıyorum. PC'ye hackintosh kurmakla mac'te macOS kullanmak kesinlikle aynı şeyler değil.

Kendi adıma konuşacak olursam, en başta harika bir multimedya deneyimi sunuyor. Dahili hoparlör gerçekten çok iyi. Bunu burada ne kadar yazsam anlamsız olacak, gidip canlı bir şekilde dinlemeniz gerek.

Hobi olarak fotoğrafçılıkla ilgileniyorum. MacBook'ta profesyonel bir ekran var. Fotoğrafçılıkla uğraşanlar bilir, doğru kalibre edilmemiş bir ekranda düzenlediğiniz fotoğrafa, farklı bir cihazdan baktığınızda renk sapmaları meydana gelir genelde. MacBook ekranı bu konuda oldukça başarılı. Bu tip durumlar için ekstra donanıma ve ayarlama hizmetine para vermeme gerek kalmıyor.

Kullanıcı deneyimi açısından gerçekten macOS inanılmaz bir işletim sistemi. 20 senedir Windows kullanıyorum, takvimin ne işe yaradığını Apple ile anladım. Yaptığım tek şey, e-posta hesabıma giriş yapmak. Şirket, okul ve kişisel e-postama tanımlı tüm olay ve toplantılar anında takvime eşitlendi. Dahili uygulamalar muntazam çalışıyor, her şey organize ve olması gereken yerde. Ne eksik, ne fazla. Kimlik doğrulaması isteyen her yere parmak izi ile giriş yapabilmek çok pratik.

Bunun dışında asıl mesleğim olan programcılık açısından konuşmak gerekirse, unix Shell ile çalışmak benim için çok pratik. Komut satırı ifadeleri çoğu kullanıcı için korkunç ve gereksiz görünse de profesyonel ortamda daha pratik ve grafik arayüzlerin aksine her zaman ulaşılabilirdir (örneğin. Uzak sunucuda çalışıyorsanız GUI araçları kullanma fırsatınız çoğu zaman olmaz). Çalışma hayatından aşina olduğum geliştirme ortamlarını, hiçbir yardımcı araç olmadan unix Shell üzerinden kısa sürede yönetebiliyorum.

Kısaca şahsi fikrim: Dünya oyundan ibaret değil. İnsanlar yazışmak için, müzik dinlemek için de bilgisayar kullanıyor. Evet dürüst olmak gerekirse, oyun oynamak için hiçbir zaman tercih etmeyeceğim bir bilgisayar MacBook fakat geri kalan tüm eylemler için daha iyi bir alternatifi olduğunu düşünmüyorum.

Dip not: Belki linç yiyeceğim ama, Mac'i Mac yapan macOS'tur geyiğine katılmıyorum. PC'ye Hackintosh kurmakla Mac'te macOS kullanmak kesinlikle aynı şeyler değil.

Hocam çok doğru konuşmussunuz zaten hiç oyunda yok değil insanın can sıkıntısını alacak şeylerde var.

Geri
Yukarı