Nedir Bu Prime OS?

OlkyNs

Decapat
Makaleler
73
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
images (6).jpeg

Merhabalar Technopat okurları. Bugün yaygınlaşan Android işletim sisteminin PC uyarlaması olan Prime Os adlı işletim sistemi hakkında bilgiler vereceğim.

Öncellikle Android işletim sistemi yanlızca Mobil cihazlara özel olmaktan çıktı bilgisayar platformlarında da çalıştırılabilir hale geldi. Bazı Emulatörler sayesinde bu sistemi kullanmak mümkün fakat verimli şekilde kullanıldığı da söylenemez.

İşte bu nokta da Android'in açık kaynaklı olmasının getirisiyle Android PC platformuna uygun hale getirilmiş halleriyle karşımıza çıkıyor. Prime Os'da bunlardan bir tanesi. Windows tarzında oldukça hafif bir Android. Normal de Android cihazlarımızla neler yapıyorsak bu işletim sistemiyle de yapabiliriz. Özellikle yüksek gereksinimli oyunlar Prime Os ile çok rahat oynanmakta.

Prime Os XDA üyeleri ile geliştirilen oldukça yeni bir sistem. Çıkalı 1 ay oldu ve sıklıkla güncelleme gelmekte.

Eğer Android emulatörleri kullanayı seviyorsanız emin olun bu sistemi daha çok sevecekseniz. Kurulumu Windows kurmaktan farksız. Rufus ile USB diske yazdırıp kurulum yapabilirsiniz. Dual Boot yaparak da hem Windows hem Prime Os'u kullanabilirsiniz. Eğer elinizde kalmış eski bilgisayar varsa bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

Sistem gereksinimleri ise şöyle;
  • Minimum 1 GHz İşlemci
  • Minimum 1GB Ekran Kartı
  • Minimum 50 GB Depolama

Tanıtım Videoları

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Mac desteği bile bulunmakta.

Macbook Air ile PUBG Mobile Deneyimi

Güzel anlatım olmuş tebrik ederim, aklıma bir soru takıldı minimum ekran kartı seçeneği 1 gb olarak belirtilmiş sistemin bir apu desteği yokmu yani ekran kartı olmayan eski bi laptopda kullanımı mümkün değil mi ?

Kendi sistemime sadece oyun oynamak için kurmuştum ancak TP-LINK wifi alıcımı okumadığı için kaldırmıştım. Biraz kurcalamıştım o sırada güzel bir işletim sistemi eski laptoplar için harika.
Bence bu konuda tartışmasız en iyisi ChromeOS. Bence ChromeOS'a Android uygulama desteği geldikten sonra bunların pek bir artısı kalmadı.
ChromeOS üzerinde Keymapper yoktu galiba PrimeOS üzerinde keymapper bulunuyor.

Chrome OS, Prime OS gibi Rufus ile flashlanıp bütün bilgisayarlara kurulabiliyor mu?

Dual Boot olarak deneyeceğim.

Windows ile yapabildiğimiz pek çok şeyi uygulayabilecek miyiz Prime'da? Mesela ben Steam oyunları oynuyorum yüklemesi ve kullanması nasıldır?

Hocam elinizdeki android işletim sistemine sahip bir tabletinizi laptop olarak kullandığınızı düşünün. Seçenekler yalnızca Google Play ve .apk uzantılı dosyalar olacaktır.

Güzel anlatım olmuş tebrik ederim, aklıma bir soru takıldı minimum ekran kartı seçeneği 1 gb olarak belirtilmiş sistemin bir apu desteği yokmu yani ekran kartı olmayan eski bi laptopda kullanımı mümkün değil mi ?
Hocam normal de olması lazım çünkü var Youtube'da intel HD Graphics ile kullananlar da var. Teşekkürler bu arada.

Yeni konular

Geri
Yukarı