Nedir bu Windows 10 ve format at sevdası?

Dümdüz

Megapat
Makaleler
53
Yer
İstanbul
Herkese selamlar.

Bir zamandır forumda aktifim. Gördüğüm yardım konularına elimden geldiğince yardım etmeye çalışıyorum. Sürekli gözüme çarpan bir olay var:

Mesela bir arkadaş teknik desteğe program yanıt vermiyor diye konu açıyor. Konuya giren üye konuya bakmıyor bile, direkt profilinin altındaki "Windows" logosuna bakıyor. Windows 7 logosu mu var? Aman yarabbi! Yapıştır abi "Windows 10'a geçin, Windows 7 desteği kesildi." Mesajını. Hemen de 64 Bit ISO linkini atıyorlar.

Adamın işlemcisi "Intel 80386" ve RAM'i 2 GB olsa bile Windows 10 64 Bit öneriyorlar.

Adamın sistemi orta halli veya yüksek halli olsa da fark etmiyor, düşük sistem olsa da fark etmiyor. Windows 10 64 Bit format atacaksın abi, bu kadar, başka çaren yok.

Windows ses logosu mu kayboldu veya başka bir sorun mu oluştu? Sorunun çözümünü söylemek yok. Sorunun çözümünü bilmese bile "Format at Windows 10'a geç.". Adam konuda Windows 10'a geçmeli miyim diye mi sormuş?

İnternette bir sürü çözüm videoları, anlatımları var; çözümü internette olmasa bile tecrübe ile çözüm yolu bulmuş ve yardımcı olabilecek insanlar var. Ama yok niye çözümle uğraşasın abi, aylardır veya yıllardır düzenini kurduğun bilgisayarına bir sorun için format at. "Banane? Bilmiyorum işte çözümünü. Format atınca düzelmeyecek mi sanki?"

Niye böyle bir at gözlüğü takmaya devam ediyorsunuz?

Sebebi dediğin gibi desteğinin kesilmesi. Fakat şahsen DX12 8.1'de kullanılabilse Windows 10'a geçmeyi istemezdim. Her gelen güncellemede acaba bu kez bilgisayarım yanacak mı endişesi ile yaşıyorum. 2 ya da daha önceki güncellemelerden birinde neredeyse güncellemeyi alan kişilerin yarısından fazlası bilgisayarını sıfırlamak zorunda kaldı.
"Korsan indirenlere oldu" Dendi fakat ben ISO dosyasını Microsoft'un kendi programı olan Media creation ile oluşturdum ve sahte bir lisans kodu vs girmedim buna rağmen o sorunu yaşadım.

Bir bilgisi olmayıp sağdan soldan "Windows 10 çok iyi yahu"cümlelerini duyup kulağına küpe eden insanların düşünceleri bunlar.

Windows 10 fan boyluğu...

Ayrıca W7 çok daha az RAM tüketen ve hâlâ bazı hükümetlerce(modlanmış halleri) Kullanılmakta olan bir işletim sistemi. En stabil olan olabilir hatta arada dönüp başlarım Windows 10'una diyesim geliyor.

Yedeğinizi D kısmına alıp Windows kurulu olan dizini formatlamak en temiz çözüm yoludur genelde. SSD bulunmuyorsa format atmayı istememenizi anlıyorum. Kim uğraşacak şimdi en az yarım saat bilgisayar başında beklemekle değil mi? Ama SSD bulunduğu halde format atmayı neden istemiyorsunuz anlamadım, internette doğru çözüm yolunu bulana kadar 10 dakika sürmez format atmak. Daha önce hazırlanmış bir USB belleğiniz varsa tabii.

Direkt format önerenleri raporluyorsunuz ve cezalarını alıyorlar eğer gerçekten tek çözümü o değilse.

Düşük sistemler hariç Windows 10 önermeyip ne önereceksin? Milattan kalma işletim sistemlerini mi? Sonra 2 gün sonra virüs bulaştı diye konu açıyor. Niye Defender kapalı. Kullanıcı güncel sistem topluyor güya işim var 7 kuracağım diyor, debelleniyor, sürücüsünün olmadığını olsa bile düzgün performans alamayacağını anlamıyor.

Bu işletim sistemi niye bizde sorun çıkarmıyor? Windows bize özel sürüm yayınlıyor galiba.

Yedeğinizi D kısmına alıp Windows kurulu olan dizini formatlamak en temiz çözüm yoludur genelde. SSD bulunmuyorsa format atmayı istememenizi anlıyorum. Kim uğraşacak şimdi en az yarım saat bilgisayar başında beklemekle değil mi? Ama SSD bulunduğu halde format atmayı neden istemiyorsunuz anlamadım, internette doğru çözüm yolunu bulana kadar 10 dakika sürmez format atmak. Daha önce hazırlanmış bir USB belleğiniz varsa tabii.

SSD ya da HDD Fark etmiyor bu konuda. Format atmanın zorluğundan uğraşından bahsetmiyoruz.
İnsanların soruna bir "Çözüm"üretmek yerine;
Windows 10 geç uğraşma demesine değiniyoruz. Yoksa zaten ayda bir format atıyoruz çoğumuz bilgisayarlarımıza.

Direkt format önerenleri raporluyorsunuz ve cezalarını alıyorlar eğer gerçekten tek çözümü o değilse.

Düşük sistemler hariç Windows 10 önermeyip ne önereceksin? Milattan kalma işletim sistemlerini mi? Sonra 2 gün sonra virüs bulaştı diye konu açıyor. Niye Defender kapalı. Kullanıcı güncel sistem topluyor güya işim var 7 kuracağım diyor, debeleniyor, sürücüsünün olmadığını söylesek bile düzgün performans alamayacağını anlamıyor.

Bu işletim sistemi niye bizde sorun çıkarmıyor? Windows bize özel sürüm yayınlıyor galiba.

Kendi bilgisayarımdan örnek vereyim. Intel Core i7-2670QM, 8GB RAM, Nvidia GT540M. Bu sistemi görünce bile "Windows 10'a geç" dememek için kendini zor tutanlar var.

Bir çok kullanıcıya göre en önemli etken (aptallık) "Windows 10 minimum sistem gereksinimlerini" karşılıyor. Gel gelelim Packardbell TS11HR model bilgisayarım, Windows 7 için tüm sürücülere desteği varken, Windows 10 için sadece işlemci, ekran kartı ve internet sürücülerini destekliyor. Geri kalanları ise mecburiyetten başka modeller için oluşturulmuş veya modifiyeli, kullanıcı düzenlemeli sürücüler kullanıyorum. Bahsettiğiniz "sürücüsünün olmadığını söylesek bile düzgün performans alamayacağını anlamıyor" bu mu?

SSD ya da HDD Fark etmiyor bu konuda. Format atmanın zorluğundan uğraşından bahsetmiyoruz.
İnsanların soruna bir "Çözüm"üretmek yerine;
Windows 10 geç uğraşma demesine değiniyoruz. Yoksa zaten ayda bir format atıyoruz çoğumuz bilgisayarlarımıza.
Açıkçası internette çözümler her zaman doğru olmayabiliyor. araştırırken ve uygularken bir çözüm doğru çıkmazsa diğerini araştır, bul, uygula derken zaman kaybından başka bir şey getirmeyebiliyor. Her zaman 1 dakika gibi kısa sürede sorun çözülmeyebiliyor, bu yüzden insanlar format atarım kafam rahat olur diye düşünüyor. Windows 10 konusunda her önereni ciddiye almamak lazım çoğu teknoloji konusunda başkasından duyduğunu ağzında geveliyor sadece. O konuya değinmişsiniz mesela sistemi bilmeden direkt Windows 10 önermelerini. Daha işletim sistemi acaba bu bilgisayarda stabil çalışır mı diye düşünmeyen insanları pek önemsemeye gerek yok bana göre. Teknoloji konusunda da kendini bilgili sanan cahil çok fazla.

Açıkçası internette çözümler her zaman doğru olmayabiliyor. Araştırırken ve uygularken bir çözüm doğru çıkmazsa diğerini araştır, bul, uygula derken zaman kaybından başka bir şey getirmeyebiliyor. Her zaman 1 dakika gibi kısa sürede sorun çözülmeyebiliyor, bu yüzden insanlar format atarım kafam rahat olur diye düşünüyor. Windows 10 konusunda her önereni ciddiye almamak lazım çoğu teknoloji konusunda başkasından duyduğunu ağzında geveliyor sadece. O konuya değinmişsiniz mesela sistemi bilmeden direkt Windows 10 önermelerini. Daha işletim sistemi acaba bu bilgisayarda stabil çalışır mı diye düşünmeyen insanları pek önemsemeye gerek yok bana göre. Teknoloji konusunda da kendini bilgili sanan cahil çok fazla.

Şu durumu kız arkadaşımda yaşadım.
Sürücülerinin neredeyse hiçbirinin Windows 10'da desteği yokken bana zorla Windows 10 kurdurdu ve şu an bilgisayar ne yaparsam yapayım mavi ekrana düşmekten kurtulamıyor.
Büyük ihtimalle uzun süre kendi halinde takıldığı için birkaç parçasını değiştirmem gerekecek.
Ve ses kartı tamamen devre dışı...
Harici bir ses kartı almak zorunda kaldım.

Şu durumu kız arkadaşımda yaşadım.
Sürücülerinin neredeyse hiçbirinin Windows 10'da desteği yokken bana zorla Windows 10 kurdurdu ve şu an bilgisayar ne yaparsam yapayım mavi ekrana düşmekten kurtulamıyor.
Büyük ihtimalle uzun süre kendi halinde takıldığı için birkaç parçasını değiştirmem gerekecek.
Ve ses kartı tamamen devre dışı...
Harici bir ses kartı almak zorunda kaldım.
Düşünmeden Windows 10 öneren çoğu kişi daha doğru düzgün sistem bilgisini bu işletim sisteminde edinmiş çocuklardan oluşuyor. Hayatında hiç Windows 7 formatı görmemiş, eski donanımın yeni işletim sistemine sürücü açısından sorun çıkaracağını bile bilmiyorlar. Çoğu siteden indirip sürücü bile kurmamıştır.

Düşünmeden Windows 10 öneren çoğu kişi daha doğru düzgün sistem bilgisini bu işletim sisteminde edinmiş çocuklardan oluşuyor. Hayatında hiç Windows 7 formatı görmemiş, eski donanımın yeni işletim sistemine sürücü açısından sorun çıkaracağını bile bilmiyorlar. Çoğu siteden indirip sürücü bile kurmamıştır.
Driver booster gibi programlara bırakmışlardır işlerini. :/
Gerçekten bazı bilgisayarlar için çok üzülüyorum.
Düzgün kullanımda 5 yıl daha çalışabilecekken 1 ay içerisinde tüm parçalarının hurdaya döndüğünü görmek çok üzücü.
Güzel anlatımın için teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı