NetSpeed İnternet İncelemesi

Merhabalar,
Öncelikle yaşadığım sorundan anlatmaya başlamak istiyorum daha sonra "NetSpeed"i inceleyeceğiz.
Yaklaşık 7-8 aydır TürkNet kullanmaktaydım ve aldığım hız teoride 16Mbps, gerçek kullanımda ise 10Mbps'di. TürkNet'in kendi sitesine girip hız sorgulattığımda alabileceğim hız 34Mbps gözüküyordu, bu durumda "-Neden çok para verip düşük hızlı internet kullanıyorum ki?" sorusunu sordum kendime. Hemen müşteri hizmetlerini arayıp (Bu arada kesinlikle düşmüyor müşteri temsilcisi, çağrı bırakıyorsunuz onlar sizi arıyor artık ne zaman isterlerse) hız yükseltme talebinde bulundum. Kendilerinin yetkisi olmadığını ancak teknik ekibin beni arayacağını ilettiler. 1-2 gün de bu şekilde geçti, tarafıma çağrı yapıldığında santral uzaklığı ölçmek için modemi kapatmamı istedi teknik ekip ben de kapattım. Teknik ekibin bana ilettiği "-Sizin eviniz santralden 1.5km uzaklıkta bu yüzden 11Mbps'den yukarı size hız veremeyiz" ben de bu durumda e ama sizin sitenizde böyle böyle yazıyor nasıl oluyor bu iş dedim, sitede doğru sonuçlar vermez efendim dedi.
Bu andan itibaren hattı kapattırmaya karar verdim tekrar kayıt açıldı 2-3 içinde arayıp kapattırmak istediğim için sözlü teyit verdim. Sonra fax atmamı istediler (işi yokuşa sürecekler ne de olsa her şeyi yapıyorlar) yolladım felan derken sonunda bu illet TürkNet'ten kurtulmuş oldum. Gelelim NetSpeed'e.

İnternette araştırma yaparken buldum ve kullanmak istedim. (Çağrı merkezi biraz tecrübesiz olsa da risk aldım.) Evimdeki ankastre kutusuna hat çekildi bağlantıları ben yaptım. Bu arada müşteri temsilcisi 50Mbps hız verebileceklerini söylediler kabul ettim tabi benim için inanılmaz bir hız sonuçta. (Başvuru süreci formlar felan dahil hepsi toplamda 3 günde bitti, baya hızlı. Kablo çekilmesi de dahil tabi.) Hattım aktif edildikten sonra gerekli ayarları yaptım ve "SpeedTest" kısmına geçtim :)
İlk hız sorguladığımda dedikleri gibi aynen tam 50Mbps download ve 4Mbps upload aldım. 4-5 gün bu şekilde kullandım. Modem arayüzünde gezerken bir de ne göreyim; hat değerlerim 110Mbps download ve 38Mbps upload gösteriyor. Hemen müşteri hizmetlerini aradım ve durumu bildirdim. Onlardan aldığım cevabı harfi harfine yazıyorum:
"Efendim hattınız 110Mbps download ve 38Mbps upload olarak altyapı sağlıyor. Ancak en yüksek paketimiz 75Mbps download ve 4Mbps upload olduğu için sizin tarifenizi ücret yükseltmesi yapmaksızın 75Mbps'ye sabitliyorum, 90 veya 100 de yapabilirim ancak kopma sorunu yaşanabilir dilerseniz ayarlarım ancak tavsiye etmem. Sonuçta biz müşterilerimizin alabileceği en yüksek hızı vermeye çalışıyoruz" dedi ve bu konuşma sayesinde firmaya olan güvenim ve saygınlığım artmış oldu. Bu durumda şu sözleri de diyebilirlerdi ; "Efendim sözleşmeniz 50Mbps olarak başlatılmış, hız yükseltme işlem fatura fiyatınızın değişmesine sebep olabilir" gibi. Kısaca 1 aydır kullanıyorum ne kopma yaşadım ve sıkıntı. Ve fiyat olarak ta 65TL ödemekteyim. (Türknet'e 70TL ödüyordum) Kısacası geçmek isteyenler hiç tereddüt etmeden geçsin diyorum. Herkese iyi forumlar dilerim okuduğunuz için teşekkürler, hat değerlerini ve SpeedTest sonuçlarını paylaşıyorum buyurun :)

Screenshot_1.png

Screenshot_1.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Temmuzdan bu yana bende Netspeed kullanıcısıyım, tek sıkıntım çok kopma olması, online oyunlarda can sıkmaya başladı.

Saha dolaplarının kaç metre uzaklıkta nerede olduğunu nereden anlayabiliyorsunuz?
Geçtiğimiz günlerde TTNET 35Mbps paketimi 50Mbps'ye yükselttim. 35 yukarısını veremeyiz ekip olmaz dedi, bağlantı kopar gibi konuştular. Parasıyla değil mi verin dedim. 56Mbps / 4Mbps download ve upload alıyorum. Bakalım ilerideki yıllarda hangi internet sağlayıcıları çıkacak nasıl fiyatlar rekabet göreceğiz. Netspeed düşündüm fakat destek hizmetini bilmediğimden güvenip geçmedim.

@dgknyl veremeyiz dedilerse stabilize sorunlarından dolayı kopmalar yaşanacağını öngörüp bu sebepten dolayı demişlerdir. Sen ısrar edip 50 yapın dersen oraya sabitlerler ama çok sık kopmalar yaşarsın, bu seferde tekrar düşürün diye uğraşırsın. Bunları yaşadım o yüzden biliyorum :)

@dgknyl veremeyiz dedilerse stabilize sorunlarından dolayı kopmalar yaşanacağını öngörüp bu sebepten dolayı demişlerdir. Sen ısrar edip 50 yapın dersen oraya sabitlerler ama çok sık kopmalar yaşarsın, bu seferde tekrar düşürün diye uğraşırsın. Bunları yaşadım o yüzden biliyorum :)
Onlara 1-2 ay bu şekilde test edeceğim olmazsa düşüreceğimi söyledim paketi. Şuanda kopma ve ya hız kaybı yaşadığım olmadı.

SNR değeriniz güzel. Ben de Türk Telekomdan 16-17 SNR aralığında 95 Mbps hız alıyorum. Siz 100 Mbps pakete geçerseniz büyük ihtimal SNR değeri biraz daha inecektir. Kopmalar meydana gelebilir ve 80-85 Mbps hız alabilirsiniz. Şimdilik paketin en üst sınırı 75 Mbps imiş fakat bu bilgi de kafanızda dursun. Müşteri hizmetleri yaklaşımı hoşuma gitti. Kesintisiz pingsiz günler diliyorum.

Konu üzerinden 1 buçuk ay geçti hızda düşüş vs olmadı iyi gidiyoruz bakalım :)

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    17,1 KB · Görüntüleme: 87
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı