Newton'un 1 ve 2. yasasını açıklayan güzel bir video

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 30
  • Görüntüleme 2B
Sen ve Anıl'a özendim, yeni bir soru sorasım geldi. :D

Madem ki fotonların kütlesi yok, cisimlerin kütleçekiminden etkilenip nasıl bükülebiliyorlar?
Cevabı bilmiyorum ama mantık yürüteceğim. 😀 Fotonların atomlara çarptığında sönümlemip, atoma enerjisini aktarıp tekrar foton ışımasına sebep olduğunu biliyorum. Bununla ilgili olabilir mi acaba?

Fotonların atomlara çarptığında sönümlemip, atoma enerjisini aktarıp tekrar foton ışımasına sebep olduğunu biliyorum. Bununla ilgili olabilir mi acaba?
Hayır. :) Şakasına sordum zaten, çok kasma ama merak ettiysen araştırabilirsin tabii. Zaten soruda hata var, ışık nasıl bükülüyor diye sormam lazımdı.

Madem ki fotonların kütlesi yok, cisimlerin kütleçekiminden etkilenip nasıl bükülebiliyorlar?
Aslında kütleçekiminden etkilenen fotonlar değil, fotonların yol aldığı uzaydır. Işığın rotası doğrusal ancak yol aldığı ortam öyle olmadığından etkisi o şekilde hissediliyor.

Bir nevi bükülmüş uzayda jeodezik eğrileri takip ettiğini söyleyebiliriz.

Hayır. :) Şakasına sordum zaten, çok kasma ama merak ettiysen araştırabilirsin tabii. Zaten soruda hata var, ışık nasıl bükülüyor diye sormam lazımdı.
Ben soruyu yanlış anlamışım, yeni fark ettim. 🙂 Camda vs. ışığın yavaşlayıp kırılması sandım ben. Diğerinin cevabını bilmiyordum, Jira açıklamış sağ olsun. 🙂

Merak ettim onu da, biraz araştırayım.

Kütleçekimi mevzusu basit de, benim asıl merak ettiğim olay ışık hızının yavaşladığı ortamlarda fotonun sahip olduğu ek enerjinin neye dönüştüğü. Higgs alanından etkilenmediğini düşünürsek fazla enerji ne için kullanılıyor, muamma.

Parçacığa dönmesi de muhtemel zira ışıktan hızlı parçacıkların olduğu söylenen bir şey. Beyin yakmak isteyen varsa fikir yürütebilir :D

Parçacığa dönmesi de muhtemel zira ışıktan hızlı parçacıkların olduğu söylenen bir şey. Beyin yakmak isteyen varsa fikir yürütebilir :D
Şimdi konuya 3 harfli (sonra da bir rakam olan) kişi gelirse içine eder konunun söyleyeyim. :D Kesin buna da bir komplo açıklaması vardır. Aslında o öyle değil siz kandırılıyorsunuz, ışık aslında kütleli ve CIA sizi kandırmak için bunu kontrol edebiliyor falan der. Aman diyeyim. :D

Aslında o öyle değil siz kandırılıyorsunuz, ışık aslında kütleli ve CIA sizi kandırmak için bunu kontrol edebiliyor falan der.
Küfür edip birkaç ay tatile çıkma seçeneğini düşünebilirim. Artık içimde yaşamak istemiyorum :D Hem zorunlu uzaklaşırız :D

Bu arada kütleçekimi mevzusunda dediğim doğru mu hocam? Benle Anıl kopya veriyorduk :D

Bu arada kütleçekimi mevzusunda dediğim doğru mu hocam? Benle Anıl kopya veriyorduk :D
Sen ve Anıl sektör içindensiniz de ondan kopya veriyorsunuz. Benim özentilik yapıp sorduğum soruyu benim bilgimin senden çok olmadığı bir konuya çekince patladım. 🤣 Aklıma hiç yavaşlayan bir fotonun momentumuna ne olduğu sorusu gelmemişti. :D

Est. Eminim ki havacılıkta benden çoook daha fazla şey bilenler vardır aramızda. Bilginin paylaştıkça çoğalacağını ve en önemlisi güzelleşeceğini düşünen biri olarak hiçbir konuda egolanıp sidik yarıştırma işine girmem. Ne çok mütevazıyım ne de çok egoluyum :D
Aklıma hiç yavaşlayan bir fotonun momentumuna ne olduğu sorusu gelmemişti. :D
Cevabı da gelmiştir aynı zamanda, senin için kolay olduğunu düşünüyorum :D

Yeni konular

Geri
Yukarı