NFS unbound kırılır mı?

Oyunlarla, oyun bilgisayarı aynı şey değil. Söylediğim üzere, oyunlar olması gereken fiyatların çok altında satılıyorken oyun bilgisayarı parçaları olması gereken fiyattan bile pahalıya satıyorlar. Olay da bu zaten, üstüne bir ton vergi eklendiğinden dolayı olması gereken fiyattan çok daha pahalıya satılan ürünlere laf etmeyip, üzerinde vergil bile olmayan, olması gerekenden çok daha ucuza satılan oyunlara pahalı demek doğru değil.
Sinema salonunun koltuğundan tut makinesinden tut vergisine kadar masrafların çıkarıldığı biletlerin parasını hesaplarken hesaplıyorsun. Niye oyunlarla oyun bilgisayarları aynı şey olmuyor?

Bu yüzden Amazon Prime gibi diğer aracı masrafların çıkarıldığı örnek verince de sanki en büyük sinema salonu düşmanı benmişim gibi davranıyorsun?

Bence saçma fikirlerini daha fazla insanlara lans etmeye çalışma ahbap çok meraklıysan git 900 TL'ye oyun al ve üstüne 1.500 TL'ye de bir tane oyun ve oyunun Ultimate Edition'ını satın al.
Güzel kardeşim yaşın ufak çok belli, konu başından beri yazdıklarını takmıyorsam bir sebebi var. 50₺'den fazla vermem deyip duruyorsun, 50₺ bu devirde para mı sen ne konuştuğunu kendin biliyor musun acaba? Git markete 2 tane kola al o 50₺'den eser kalmıyor be neyin 50₺'sinden bahsediyorsun sen.

Zaten online oyun dışındakilere para verilmez kafasında yaklaşman ayrı bir falso, sana laf anlatmaya bile çalışmıyorum ben.

Sinema salonunun koltuğundan tut makinesinden tut vergisine kadar masrafların çıkarıldığı biletlerin parasını hesaplarken hesaplıyorsun. Niye oyunlarla oyun bilgisayarları aynı şey olmuyor?

Bu yüzden Amazon Prime gibi diğer aracı masrafların çıkarıldığı örnek verince de sanki en büyük sinema salonu düşmanı benmişim gibi davranıyorsun?
Amazon Prime'ı örnek vereceksen Xbox Game Pass derim, 30₺'ye Amazon Prime'ın sunduğu çeşitliliğin belki de 5 katını sunuyor sana. Bu tarz aylık servislerden bahsetmiyoruz ki biz illa bunları istiyorsan oyun sektöründe de var yok değil yani.

Neyse sana söyleyecek lafım yok, umarım bir gün 60 doların 150₺'ye tekabül ettiği bir Türkiye görürsün :D

Güzel kardeşim yaşın ufak çok belli, konu başından beri yazdıklarını takmıyorsam bir sebebi var. 50₺'den fazla vermem deyip duruyorsun, 50₺ bu devirde para mı sen ne konuştuğunu kendin biliyor musun acaba? Git markete 2 tane kola al o 50₺'den eser kalmıyor be neyin 50₺'sinden bahsediyorsun sen.

Zaten online oyun dışındakilere para verilmez kafasında yaklaşman ayrı bir falso, sana laf anlatmaya bile çalışmıyorum ben.

Amazon Prime'ı örnek vereceksen Xbox Game Pass derim, 30₺'ye Amazon Prime'ın sunduğu çeşitliliğin belki de 5 katını sunuyor sana. Bu tarz aylık servislerden bahsetmiyoruz ki biz illa bunları istiyorsan oyun sektöründe de var yok değil yani.

Neyse sana söyleyecek lafım yok, umarım bir gün 60 doların 150₺'ye tekabül ettiği bir Türkiye görürsün :D
Heh işte Game Pass'ı sun bana :)

Game Pass sana kalsa 30 lira yerine $ bazlı olurdu değil mi? Neden değil, çünkü yerel fiyatlandırma yapıyorlar.

Çünkü daha pahalı yapsalar, daha az kişi satın alacak ve daha az kar yapacaklar :)

Heh işte Game Pass'ı sun bana :)

Game Pass sana kalsa 30 lira yerine $ bazlı olurdu değil mi? Neden değil, çünkü yerel fiyatlandırma yapıyorlar.

Çünkü daha pahalı yapsalar, daha az kişi satın alacak ve daha az kar yapacaklar :)
Yerel fiyatlandırmayı oyun firmalarının da çoğu yapıyor zaten ama ona bile çok diyorsunuz. Resident Evil 4 Remake şu an ön siparişte ve standart versiyonunun fiyatı 563₺. Sorsam o da pahalı ama işte olması gereken fiyatın yarısı kadar sadece. Oyunun 563₺ fiyatı sadece 30$, adam bunu 60$'dan satmak zorunda halbuki ama yapmıyor. Yarı fiyatına koymuş ona rağmen çok deyip burun kıvırıyorsunuz.

Anlatmak istediğim şey de bu zaten, adam mis gibi kıyak geçmiş sana olması gereken fiyatın yarısı fiyatına koyuyor satışa sen diyorsun ki pahalı. Bir satın alım ile, bir kiralama servisini bir tutamazsın ki, birinde alıyorsun 1 ay kullanıp bırakıyorsun diğerinde alıyorsun sonsuza kadar senin. Aynı fiyatlandırmayı yapmasını nasıl bekleyebiliyorsun?

Bu sadece oyun sektöründe değil her yerde böyledir, aylığı 50.000₺'ye araç kiralamış olabilirsin ancak mesele o aracı satın almaya geldiğinde sana en az 1 milyona mal olur.

Anlatmak istediğim şey de bu zaten, adam mis gibi kıyak geçmiş sana olması gereken fiyatın yarısı fiyatına koyuyor satışa sen diyorsun ki pahalı. Bir satın alım ile, bir kiralama servisini bir tutamazsın ki, birinde alıyorsun 1 ay kullanıp bırakıyorsun diğerinde alıyorsun sonsuza kadar senin. Aynı fiyatlandırmayı yapmasını nasıl bekleyebiliyorsun?
Ben yerelleştirmenin ne olduğunu gayet iyi biliyorum. İçin ferah olsun. Yerelleştirmenin yeterince sağlanmadığını söylüyorum.

Xbox Game Pass yurt dışında 10$. Yani 186 lira.

Bize verdikleri fiyat ise 30 TL. Yani 1/6'yı yerelleştirme oranı alıyorum ki bu gayet makul.

Sonuç olarak 60$'lık oyun 1/6'lık yerelleştirme oranıyla 200 lira civarındaki oyunlara uygun diyorum.

Hala daha başka eğlence sektörleriyle dengesiz kıyaslara veya konuyla alakası olmayan kiralama satma gibi mukayeselere girmenize gerek yok :)

Geri
Yukarı