Nişancılar oyunda neden zayıf?

Ali Murat Ercan

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Monster Tulpar T7 V20.5.6 -
Intel® Alder Lake Core™ i7-12700H 14C/20T; 24MB L3; E-CORE Max 3.50GHZ P-CORE Max 4.7GHZ;45W ;10nm SuperFin
Nvidia RTX3060 Max-Performance 6GB GDDR6 192-Bit
17,3" FHD 1920x1080 144Hz IPS Mat LED Ekran
32GB (2x16GB) DDR4 3200MHz
1TB PCIe M.2 2280 3.0 x4
Selamlar. Her rolün ne kadar önemli olduğu söylenir. Fakat son zamanlarda yavaş yavaş nişancıların oyundaki etkisi azalıyor. Tabii ki hala ciddi bir oyun taşıyıcısı. Ancak eskisi kadar oyuna etkileri yok. Çünkü belli bir zamana kadar oyunda aktif olamıyorsunuz. Hangi nişancıyı alırsanız alın, beklenen hasarı hemen çıkaramıyorsunuz. En az 2 eşya ile anca vurmaya başlıyorsunuz. Bulunduğumuz metada geç oyunu kabul etmiyor. En kötü 25-35. dakikada alınan kadim ejder ile oyun zaten bitiyor. Hatta ruhu alıp oyun bitirmenizde mümkün. Ayrıca, bu kadar zayıflamasına rağmen hala deli gibi oynanan aphelios var. Yüksek eloda fazlasıyla picklenmeye devam ediyor. Ezrael'de ona eşlik ediyor. Çünkü sadece bu şampiyonlar ile nispeten varlık gösterebiliyorsunuz. Caitlyn o kadar güçlenmesine rağmen, kai'sa o kadar güçlenmesine rağmen hala oyunda iş yapmakta zorlanıyorlar. Mesela kai'sa ile bir şekilde şampiyonlara yakın olmalısınız. Fakat çok yakın olduğunuzda bir anda hedef tahtası haline gelip ölebiliyorsunuz. Çok çok iyi play yapmanız gerekiyor. Kaisa ile ortalama Kda'm bir türlü yükselmiyor. Çünkü ne kadar kill alsamda bir şekilde ölüyorum. Bu konuda ezrael tam bir kda canavarı. Ölmeden bitirebilmeniz bile mümkün ezrael ile.

Neden nişancılar diğer rollere göre bayağı geride kaldı? Zamanında oyun taşıyan bir roldü saldırı gücü taşıyıcısı (adc) rolü.

Nişancı fazla güçlü olunca karşıdaki adam sana hiç vuramadan kill alıyorsun. MF oynardım eskiden kritik kasıp takır tukur kill alıyordum canım hiç gitmeden. Bence böyle daha adil.

Dk 20 ye kadar ölmeden farmlayan Vayne görmediniz sanırım 🙂 hele de yanında Yuumi varsa. Bot lane support farkına bakar TF ise (5v5) takım koordinesine. Oyunda çok fazla değişken var bir şekilde çok vurabilirsin veya hiç ölmezsin. Buildinden haritadaki görevlere kadar değişken var.

Valla ben artık bu oyun hakkında düşünmeyi bıraktım size de tavsiye ederim.

Dk 20 ye kadar ölmeden farmlayan Vayne görmediniz sanırım 🙂 hele de yanında Yuumi varsa. Bot lane support farkına bakar TF ise (5v5) takım koordinesine. Oyunda çok fazla değişken var bir şekilde çok vurabilirsin veya hiç ölmezsin. Buildinden haritadaki görevlere kadar değişken var.

Valla ben artık bu oyun hakkında düşünmeyi bıraktım size de tavsiye ederim.
Yine ilk ben hocam geç kaldınız. 😄

Sezon 8'de iki defa çok ciddi nerf yedi ADC'ler ve ondan sonra da daha yüzleri gülmedi. Riot'u da anlayabiliyorum. Tekrar sezon 6 ve 7 gibi ADC'lerin gelen geçen herkesi tokatladığı bir meta yaratmamak için verdikleri bufflar çok ufak çaplı ama ADC'lerin gerçekten de buffa ihtiyacı olduğu kesin.

Orta koridorlar çok güçlü olduğundan ADC'ler güçsüz görünüyor bence. Tek ludenle q-r ile ADC'ye tek atabiliyor Syndra takımlar neden ADC'yi kastırmaya çalıştırsın ki? Onun haricinden saçma sapan sistemi var oyunun, full tank kasan bir üst koridor şampiyonu mesela Ornn, Mundo vs. ADC'yi kesememesi lazım.

EUW Master ve Boostroyal booster'ı olarak söylemem gerekirse ADC oyunun en önemli ve en güçlü rolüdür.

Adc daha ne kadar güçlü olacak? Solo tank kasmadıysa 2 kritik iteme 4 atıyor nerdeyse. Bot lane kazanan otomatik karşıdan 2 kişi düşürmüş oluyor hatta ejderde de üstünlük aldıkları için 3 kişiyi düşürmüş oluyor. Ben gold-plat eloda oynuyorum oyuna başlayalı 6 ay oldu. Tecrübe ettiğim tek şey istisnalar hariç bot lane ini kazanan takım oyunu kazanıyor.

Selamlar. Her rolün ne kadar önemli olduğu söylenir. Fakat son zamanlarda yavaş yavaş nişancıların oyundaki etkisi azalıyor. Tabii ki hala ciddi bir oyun taşıyıcısı. Ancak eskisi kadar oyuna etkileri yok. Çünkü belli bir zamana kadar oyunda aktif olamıyorsunuz. Hangi nişancıyı alırsanız alın, beklenen hasarı hemen çıkaramıyorsunuz. En az 2 eşya ile anca vurmaya başlıyorsunuz. Bulunduğumuz metada geç oyunu kabul etmiyor. En kötü 25-35. dakikada alınan kadim ejder ile oyun zaten bitiyor. Hatta ruhu alıp oyun bitirmenizde mümkün. Ayrıca, bu kadar zayıflamasına rağmen hala deli gibi oynanan aphelios var. Yüksek eloda fazlasıyla picklenmeye devam ediyor. Ezrael'de ona eşlik ediyor. Çünkü sadece bu şampiyonlar ile nispeten varlık gösterebiliyorsunuz. Caitlyn o kadar güçlenmesine rağmen, kai'sa o kadar güçlenmesine rağmen hala oyunda iş yapmakta zorlanıyorlar. Mesela kai'sa ile bir şekilde şampiyonlara yakın olmalısınız. Fakat çok yakın olduğunuzda bir anda hedef tahtası haline gelip ölebiliyorsunuz. Çok çok iyi play yapmanız gerekiyor. Kaisa ile ortalama Kda'm bir türlü yükselmiyor. Çünkü ne kadar kill alsamda bir şekilde ölüyorum. Bu konuda ezrael tam bir kda canavarı. Ölmeden bitirebilmeniz bile mümkün ezrael ile.

Neden nişancılar diğer rollere göre bayağı geride kaldı? Zamanında oyun taşıyan bir roldü saldırı gücü taşıyıcısı (adc) rolü.
hocam ben bunu lol yazdım zaman da ulan bir adc yapmışsınız ranger görünce otomatik ölüyor sup benden güçlü adam kasana kadar karşı takım özellikte suikastçı herolar 2 item çıkıyor oyunda benim işim kalmıyor şu adc biraz güçlendirin dedikleriniz ilettik o kadar

Adc daha ne kadar güçlü olacak? Solo tank kasmadıysa 2 kritik iteme 4 atıyor nerdeyse. Bot lane kazanan otomatik karşıdan 2 kişi düşürmüş oluyor hatta ejderde de üstünlük aldıkları için 3 kişiyi düşürmüş oluyor. Ben gold-plat eloda oynuyorum oyuna başlayalı 6 ay oldu. Tecrübe ettiğim tek şey istisnalar hariç bot lane ini kazanan takım oyunu kazanıyor.

Sıkıntıda orada başlıyor. Oyun o kadar hızlı bir şekilde oynanmaya başladı ki, o 2 itemi bitirmeye fırsat bulmak çok zor. Çok yüksek elo değilse, takımlar savaş yapmaya meilli oynuyor zaten. Daha 2 item bitirememiş bir nişancı da erkenden gerçekleşen savaşlarda ne gibi bir etki gösterebiliyor? Gösteremiyor. Ne kadar kasmış olursam olayım, ne kadar güçlü olursam olayım, oyunu taşıma statüsüne ulaşamıyorsun ADC ile. Çünkü 3-4 item kassan bile, en ufacık bir pozisyon hatasında ölüyorsun. Sanırım bunun sebebi, yeni şampiyonlar çıktıkça bu yeni çıkan şampiyonların modern bir yetenek kitine sahip olması. Böylelikle kalıplaşmış nişancılar da bir etki gösteremiyor bu modern yetenek kitlerine. Mesela karşına bir Qiyana çıktığında elini klavye ve fareden çekebilirsin. Çünkü tekleyip geri çıkacak. Hatta bazı maçlarda o kadar çok takımla beraber oynamama rağmen, Zed herkesin arasına girip tekleyip çıkabiliyor. Bu kadar kötü durumda nişancılar.

Yeni konular

Geri
Yukarı