Noctua NH-U12s 5900X soğutabilir mi?

NH-U12a baktım ama D15'ten daha pahalı. Bazı incelemelerde D15'ten daha iyi soğutma sağladığı yazıyor. Kimiyse D15'in daha iyi olduğunu ama birbirine eş değer soğutucu oldukları aşikar. 360mm AiO ile +85 görmek beni sinirlendiriyor açıkçası. Sıvı soğutucu düşüncesi midemi bulandırıyor artık. Umarım hava soğutucu işimi görür.
Sizi yakalamışken şunu da sorayım. Sizce inventus siparişimi devam ettirmeli miyim? Yoksa D15 mi almalıyım? 1800 TL gözden cıkardım açıkçası D15 al NH-U12s 5900X kesmez derseniz onu alacağım. İnventus ile daha önce alışverişim olmadı. NU12s kullanırım sonra iade alırlar almazlar bilemiyorum. Gerçi indirimden aldım en kötü satarım ama zamandan kazanmaya calısıyorum. Aklımı kurcalayan şey tamam NH-U12s kötü bir soğutucu olmasa da 5900X için ucu ucuna bir soğutucu gibi duruyor. Şu an 5900X stok ayarlarda kullansam da bundan 1-2 sene sonra gelen programları, oyunları daha akıcı oynayabilmek adına OC yapmaya başlayabilirim. O zaman da yeterli olur mu?

3600x arctic280 kombosu max load 62 derece olduğunu arkadaşımdan onaylayabilirim sizin işlemciyle kıyas olmaz ama fikir verebilir. Grafik tasarım işlerinde kullanıyor. Kutusuna zarar vermeyin deneyin memnun kalmazsanız hakkınız var geri alacaklar. Kötü bir firma değiller. U12S daha kötü demeyelimde daha basic U12A ya göre tahminim fanı redux budget gri fan (NF-P12 - 1300 -1700 rpm hangisi bilemedim) kötümü kesinlikle değil. U12A bence yeterli olur ama fiyatı daha yüksektir fanları (A12*25) bile 300 350 civarıdır tanesi ve ömürlük fanlar. D15 ise U12A ya göre biraz daha üstün ama fazla yer kaplar. Ben olsam D15 U12A arasından seçim yapardım. Sistemi değiştirsem bile soğutucuyu bir sonraki işlemcide kullanmaya devam ederdim. Arctic içinse bir servise gösterin bence hiç normal değil.

3600X Arctic280 kombosu Max load 62 derece olduğunu arkadaşımdan onaylayabilirim sizin işlemciyle kıyas olmaz ama fikir verebilir. Grafik tasarım işlerinde kullanıyor. Kutusuna zarar vermeyin deneyin memnun kalmazsanız hakkınız var geri alacaklar. Kötü bir firma değiller. U12S daha kötü demeyelimde daha Basic U12A ya göre tahminim fanı Redux budget gri fan (NF-P12 - 1300 -1700 RPM hangisi bilemedim) kötümü kesinlikle değil. U12A bence yeterli olur ama fiyatı daha yüksektir fanları (A12*25) bile 300 350 civarıdır tanesi ve ömürlük fanlar. D15 ise U12A ya göre biraz daha üstün ama fazla yer kaplar. Ben olsam D15 U12A arasından seçim yapardım. Sistemi değiştirsem bile soğutucuyu bir sonraki işlemcide kullanmaya devam ederdim. Arctic içinse bir servise gösterin bence hiç normal değil.

Arctic'i nereye göstereceğim konusunda hiç fikrim yok. Türkiye'de servisleri yok bildiğim kadarıyla. Amazon Almanya'dan alındı ürün. Ben ikinci sahibiyim. Bir başkası satın aldı ben ondan aldım yani. Kargo vergiler derken iade olursa sadece 950 TL iade yapacaklarmış. İzmir'de oturuyorum. Burada da öyle bilgisayardan anlayan teknik servis verebilecek yer yok. Yerel bilgisayarcılar ancak format atıyorlar ya da daha basit donanımlara hakimler.

Aynı şehirdeymişiz. Arctic çıktığından beri ürünlerini kullanıyorum, kullanıyorum bozulursa ses yaparsa atıyorum. Bütçe dostu ürünler genelde bahsedildiği gibi premium ürün değil, fiyat ve sosyal medya ile öyle bir hava yakaladı. Teknobiyotik dağıtıyordu ürünlerini. Destek verirlermi bilemedim. "ARCTIC Customer Support - Customer Support" şuradan Arctic firmasına ticket açıp yol haritası oluşturabilirsiniz belki bir cevap verirler. Bir defa yazdım amazon alışverişi için geri dönen hiç olmadı. Aldım faturası kayıp kutu fotoğrafı vs gibisinden. Noctuada soket değiştiğinde ücretsiz mount kit felan gönderiyorlar fanda yalpalama tik sesi oldu kaydı dinleyip yönlendiriyorlar çok ilgili olmasalarda yinede daha iyiler.

@emirimer dostum tekrar merhaba. Bugün NH-U12s sogucu teslim aldim. Henuz monte etmedim. Biraz korku yasiyorum açıkçası bununla da +80 sicaklik gorur muyum diye. Baktigim zaman senin sicakliklar corona da dusuk ancak corona pek yuk bindirmiyor diyorlar. Rica etsem AIDA64 ile 2-3 dakikalik test sonucunu paylasabilir misin? İade politikasi olsa da cok tecrubem olmadigi icin monte ederken zarar verebilirim. Eger AIDA64 testinde de 70-75 sicaklik cikarsa monte edecegim.
Bir de overclocklu demissin kullandığın 5900X icin nasıl bir overclock yaptin? Undervolt yaptin mi?

@emirimer dostum tekrar merhaba. Bugün NH-U12s sogucu teslim aldim. Henuz monte etmedim. Biraz korku yasiyorum açıkçası bununla da +80 sicaklik gorur muyum diye. Baktigim zaman senin sicakliklar corona da dusuk ancak corona pek yuk bindirmiyor diyorlar. Rica etsem AIDA64 ile 2-3 dakikalik test sonucunu paylasabilir misin? İade politikasi olsa da cok tecrubem olmadigi icin monte ederken zarar verebilirim. Eger AIDA64 testinde de 70-75 sicaklik cikarsa monte edecegim.
Bir de overclocklu demissin kullandığın 5900X icin nasıl bir overclock yaptin? Undervolt yaptin mi?
Hocam merhaba, ürünü iade etmeyi düşünürseniz sizden satın alma şansım olur mu?

Hocam merhaba, ürünü iade etmeyi düşünürseniz sizden satın alma şansım olur mu?

Forum uzerinden satis yasak sanirim. Mesajim silinmis. Satis yapilan site uzerinden ilan acarim birazdan oradan irtibat kurariz.

NH-U12s monte ettim. Ne yazik ki bu sogutucu ile de 85 derece sicaklik goruyorum AIDA64 testinde. İslemci degisimine gidecegim sonunda sanirim. Bir yerde hata var ama nerede ?

Son düzenleme:

Hocam Merhabalar;

Ben de dün teslim aldım fanı ve ikinci sistemime montaj yaptım. İkinci sistemimde henüz hiç bir ayar yapmadım. Default ayarlarda, pbo açık, sadece xmp açık bir şekilde aşağıdaki testleri sizin için yaptım. Bir karışıklık olmaması adına diğer sistemimdeki ayarlardan hiç bahsetmiyorum direk default sistem üzerinden gittim.

Ekran görüntüsü 2022-11-02 222846.png

Benim günlük bilgisayar kullanımım %90'lık kısmı corona üzerine olduğu için benim baz aldığım test hep o oluyor. O sebeple daha önce hep corona benchmark üzerinden değerler verdim. Pbo altında test sırasında işlemci 4.4ghz ve 1.45v gördü. Tüm çekirdeklerde test sırasında %100 yük altındaydı. Bu süreçte ısı olarak maksimum 72 derece ölçüm yaptım. Ancak test sürecinde ortalama olarak 66-67 derecede seyretti ısı.

corona.png

Sizin için ayrıca aida stress testi de yaptım. Aida testinde de maksimum olaarak 79 dereceyi gördüm. Ancak test sırasında 12 dk boyunca ortalama olarak 76-77 derece de seyretti sıcaklık.

aida.png

Testlere baktığımız zaman aida yaklaşık olarak 10 derece daha fazla ısılara çıkıyor. Ancak dediğim gibi benim günlük senaryomda asla öyle bir ısı oluşmuyor. 72 saat süren render esnasında da abartı ısı değişiklikleri ile hiç karşılaşmadım. Dolayısıyla sentatik testlere pek takılmıyorum. Günlük kullanımımı baz alıyorum.

Bu arada pbo altında bence voltaj değerleri fazla oluyor. Ben günlük sistemimde 4.6ghz de 1.35v da güzel bir ayar tutturdum. Bir vaktim olduğunda ikinci sistem içinde bir ince ayar yapıp sabit değerlerde güzel bir ayar tutturacağım.

Açıkçası sadece stress testinde 85 derece görüyorsa günlük kullanımda o değerlere çıkmıyorsa hiç kafama takmazdım. Bu arada kasa içerisindeki fanlar ve hava akışı da çok önemli. İkinci sistemdeki Asus AP201 kasa günlük sistemimdeki Corsair 5000D Airflow'a kıyasla daha iyi sonuç verdi gibi bende şimdilik.

Dosya Ekleri

• corona.png
    corona.png
    1,6 MB · Görüntüleme: 25
  • aida.png
    aida.png
    745,7 KB · Görüntüleme: 36
Oncelikle cok teşekkür ederim. Zamanini ayirip bunca emek verdigin icin.
Testlere gelecek olursak corona sicakliklarimiz ve degerlerimiz benzer. Benim de 1 dakika da bitirdi ve sicaklik 70-75 arasinda seyretti.
AIDA64 biraz daha zorluyor dediginiz gibi. Dikkat ederseniz corona da gormedigi maksimun frekanslari AIDA64'te goruyor. Benim sicaklik degerim AIDA64'te Noctua ile 85 derecede sabit kaldi. Aramizda 5 derece gibi fark var default ayarlarda. Kasam alti ustu arkasi onu mesh yapida. Cooler Master td500. On tarafta 3 adet fan pull arkada 1 adet egzoz fani var. Daha nasıl bir sirkulasyon yaratabilirim bilmiyorum açıkçası. Bugün call of dury MW2 oynarken arka planda Discord Steam vs 5-6 program acik sekilde sicaklik 80 dereceyi gecmedi. Baktigimiz zaman AMD zaten 90 dereceye kadar normal kullanim diyor ama internette ki karsilastirmalar bana “benimki neden farkli” dedirtiyor. Bu da biraz takinti haline geldi açıkçası.
Undervolt ve overclock hakkindaki videolarda o kadar cok bilgi veriyorlar ki insana hiçbir şey anlayamadim. Ryzen Master curve optimizer pek iyi sonuç vermedi. BIOS'tan yaptığım manuel negative curve ayarlarinda -20 all Core stabil calisti. Ancak bu sefer de performans cok dustu. Hiç frekans yukseltemedim. Hangi frekansi yazarsam yazayim PC reset atiyor. Soyle kisa, net bir sekilde nasıl yol izlemem gerektigini anlatan bir video bulamadim.
Sonuç olarak curve icin arastirmaya devam edecegim gibi duruyor.

Hocam Merhabalar;

Ben de dün teslim aldım fanı ve ikinci sistemime montaj yaptım. İkinci sistemimde henüz hiç bir ayar yapmadım. Default ayarlarda, pbo açık, sadece xmp açık bir şekilde aşağıdaki testleri sizin için yaptım. Bir karışıklık olmaması adına diğer sistemimdeki ayarlardan hiç bahsetmiyorum direk default sistem üzerinden gittim.

Eki Görüntüle 1560893

Benim günlük bilgisayar kullanımım %90'lık kısmı corona üzerine olduğu için benim baz aldığım test hep o oluyor. O sebeple daha önce hep corona benchmark üzerinden değerler verdim. Pbo altında test sırasında işlemci 4.4ghz ve 1.45v gördü. Tüm çekirdeklerde test sırasında %100 yük altındaydı. Bu süreçte ısı olarak maksimum 72 derece ölçüm yaptım. Ancak test sürecinde ortalama olarak 66-67 derecede seyretti ısı.

Eki Görüntüle 1560872

Sizin için ayrıca aida stress testi de yaptım. Aida testinde de maksimum olaarak 79 dereceyi gördüm. Ancak test sırasında 12 dk boyunca ortalama olarak 76-77 derece de seyretti sıcaklık.

Eki Görüntüle 1560873

Testlere baktığımız zaman aida yaklaşık olarak 10 derece daha fazla ısılara çıkıyor. Ancak dediğim gibi benim günlük senaryomda asla öyle bir ısı oluşmuyor. 72 saat süren render esnasında da abartı ısı değişiklikleri ile hiç karşılaşmadım. Dolayısıyla sentatik testlere pek takılmıyorum. Günlük kullanımımı baz alıyorum.

Bu arada pbo altında bence voltaj değerleri fazla oluyor. Ben günlük sistemimde 4.6ghz de 1.35v da güzel bir ayar tutturdum. Bir vaktim olduğunda ikinci sistem içinde bir ince ayar yapıp sabit değerlerde güzel bir ayar tutturacağım.

Açıkçası sadece stress testinde 85 derece görüyorsa günlük kullanımda o değerlere çıkmıyorsa hiç kafama takmazdım. Bu arada kasa içerisindeki fanlar ve hava akışı da çok önemli. İkinci sistemdeki Asus AP201 kasa günlük sistemimdeki Corsair 5000D Airflow'a kıyasla daha iyi sonuç verdi gibi bende şimdilik.

NH-U12a baktım ama D15'ten daha pahalı. Bazı incelemelerde D15'ten daha iyi soğutma sağladığı yazıyor. Kimiyse D15'in daha iyi olduğunu ama birbirine eş değer soğutucu oldukları aşikar. 360mm AiO ile +85 görmek beni sinirlendiriyor açıkçası. Sıvı soğutucu düşüncesi midemi bulandırıyor artık. Umarım hava soğutucu işimi görür.
Sizi yakalamışken şunu da sorayım. Sizce inventus siparişimi devam ettirmeli miyim? Yoksa D15 mi almalıyım? 1800 TL gözden cıkardım açıkçası D15 al NH-U12s 5900X kesmez derseniz onu alacağım. İnventus ile daha önce alışverişim olmadı. NU12s kullanırım sonra iade alırlar almazlar bilemiyorum. Gerçi indirimden aldım en kötü satarım ama zamandan kazanmaya calısıyorum. Aklımı kurcalayan şey tamam NH-U12s kötü bir soğutucu olmasa da 5900X için ucu ucuna bir soğutucu gibi duruyor. Şu an 5900X stok ayarlarda kullansam da bundan 1-2 sene sonra gelen programları, oyunları daha akıcı oynayabilmek adına OC yapmaya başlayabilirim. O zaman da yeterli olur mu?
Hocam bende de Noctua Nh U12a hava soğutma var. Headsink siparişi verdim o da yolda.
Asus Rog Crosshair X670e Extreme anakart var
+ 7 tane kasa fanım mevcut.
(2x20cm , 3x12cm, 2x14cm)
İşlemci R9 7950X
Ekran Kartı Asus Rog Strix Rtx 4080 Oc

Bu şartlarda işlemciyi 70 derecelerde tutmayı başarıyor. Headsink ile beraber birkaç derece fark edecek mi bakalım. Boşta sıcaklık 36 derecelerde.
Yanlız eco mod 105 TDP de bu şekilde değerler.
Auto modda alıp başını gidiyor. 95 Derecelere dayanıyor. Bu işlemciyi serin tutmak gerçekten zor. Oyunlarda sıkıntı olmuyor ama stres testlerinde bayağı ısınıyor.

Bende şimdi sıvı soğutma ile çok fark eder mi bunun araştırmasındayım. Kasamın içerisine hem bu kule tipi fan sığdı hemde rtx 4080 Oc "Tuğla Edision" sığdı 🤣 Ekran kartı güç kablosu açıkçası korkutmadı değil. Kasa kapağı ile temas ediyor ancak asus rog thor p2 1200w güç kaynağının güçlendirilmiş 12 pinli power kablosu olduğundan sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum. Zaten testlerde sistemin totalde 500w üzeri güç tüketimini göremedim. Çok daha yüksek değerlerde overclok denemerine devam edeceğim. En ideal ayarı bulma peşindeyim.
Hem elektrik tüketimi olarak, hem performans olarak hem de sıcaklık değeri olarak en optimum ayarı yakalamaya çalışıyorum. Malum platform yeni olunca bir çok optimizasyon sorunları beraberinde geliyor. Pek çok hatalarla karşılaşılmakta.

Arctic Liquid Freezer II 280 mm ARGB sıvı soğutucu radarımda.
Noctua nh u12a ile kıyaslandığında benim ölçümlediğim şartlarda ne kadar fark eder acaba.
70 derecelerden 50 lere çekmeyi başarır mı mesela ?

Sonuçta en tepe seviye hava soğutuculardan birisi bu soğutucu.
Pek çok 360mm sıvı soğutucu ile yarışabiliyor. (Oyunlarda özellikle. Renderlerde çok şansı yok)

Hava soğutma genellikle tak kullan mantığında ,çok olsa fan değişir yola devam. Kulaklık takılı iken fan sesi rahatsız edici değil ancak normal kullanımlarda bazen rahatsız edici olabiliyor birde bunun yaz mevsimi var. Bu hava soğutucu üstelik sessiz model olmasına rağmen fan yönünden sıcaklığı dengeleyebilmek için biraz rahatsız ediyor

Dosya Ekleri

• Screenshot_20221201-000115_YouTube.jpg
    Screenshot_20221201-000115_YouTube.jpg
    162,9 KB · Görüntüleme: 30
  • 20221202_122423.jpg
    20221202_122423.jpg
    194,8 KB · Görüntüleme: 57

Yeni konular

Geri
Yukarı